Słabsze wyniki WB Electronics w roku 2020
Słabszej sprzedaży w roku 2020 towarzyszył spory spadek wyników. Na celowniku wojskowej grupy jest rynek cywilny, który w przyszłości ma stanowić 25% obrotów.
Struktura przychodów w roku 2020
W 2020 roku przychody ze sprzedaży Grupy WB wyniosły 328.1 mln PLN wobec 388.4 mln PLN na koniec roku 2019, co stanowi spadek o 60,3 mln PLN (-15.5%) w ujęciu r/r. Umiarkowanemu zmniejszeniu się obrotów towarzyszył jednak już znacznie wyraźniejszy spadek wyników. Zysk na zasadniczej działalności firmy spadł z 32.0 mln PLN w roku 2019 do zaledwie 0.9 mln PLN w roku 2020. Wynik operacyjny podreperowało uzyskanie sporych kwot dotacji (24.0 mln PLN), ale i tak spadek wyniki operacyjnego był bardzo wyraźny: obniżył się z poziomu 56.8 mln PLN do 21.0 mln PLN. Podobnie, obniżeniu uległ też wynik netto: w roku 2020 ukształtował się na poziomie 29.4 mln PLN przy 44.9 mln PLN na koniec roku 2019, co oznacza spadek o 34.5%.
Badania i rozwój
Priorytetem WB Electronics jest stały rozwój podstawowych produktów – systemów łączności FONET, systemów kierowania ogniem TOPAZ, systemów obserwacji BSL FLYEYE oraz radiostacji. Dodatkowo prowadzone są intensywne prace badawcze, jak również prace rozwojowe nad nowymi produktami. Najistotniejsze z nich, z którymi zarząd wiąże duże nadzieje są radiostacja PERAD, radiostacja przewoźna GUARANA, Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny klasy mikro Warmate oraz systemy do ochrony informacji. Nowym obszarem, w którym Spółka buduje kompetencje są technologie magazynowania energii oraz napędów elektrycznych. Zespół inżynierski wykorzystuje obecny potencjał intelektualny, doświadczenie oraz zaplecze techniczne do dynamicznego rozwoju elementów ciężkich platform mobilnych napędzanych elektrycznie z integracją postępującej autonomiczności pojazdów.
Strategia
Strategia rozwoju Grupy w Polsce uwzględnia założenia programu rozwoju krajowego rynku zbrojeniowego opublikowane przez Rząd Polski w Programie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w 2014 roku (wraz z późniejszymi korektami). Strategia rozwoju Grupy konserwatywnie zakłada udział na poziomie min. 2% budżetu modernizacji SZRP. Zwiększanie tego udziału jest możliwe zarówno w wyniku ostatnich zmian w priorytetach modernizacyjnych SZRP jak i w wyniku stałego rozszerzania oferty produktowej Grupy, jak choćby bardzo udane wejście w obszar precyzyjnych środków rażenia (amunicja krążąca WARMATE), systemy zabezpieczenia baz (AMSTA), systemy automatyzacji uzbrojenia itp.
Niezmiennie, Grupa prowadzi aktywną działalność na rynkach międzynarodowych i kieruje swoją ofertę do odbiorców zagranicznych, w tym przypadku możliwości zwiększenia przychodów leżą dodatkowo w rozszerzenia zasięgu geograficznego i dotarciu z ofertą do nowych krajów (Afryka, Azja i Bliski Wschód).
Grupa na bazie posiadanych kompetencji zbudowanych w oparciu technologie wojskowe, będzie rozwijała w sposób dynamiczny obecność w dużych projektach związanych z opublikowaną przez Ministerstwo Rozwoju Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W szczególności dotyczy to dwóch obszarów:
• Czystej energii – w obszarze budowy urządzeń elektroenergetyki takich jak modułowe magazyny energii, przekształtniki energii elektrycznej, ładowarki wysokiej mocy do pojazdowych magazynów energii (samochody, trolejbusy, autobusy z napędem elektrycznym)
• Systemów łączności służbowej dla celów służb i krytycznej infrastruktury
• Systemów Bezzałogowych dla zastosowań specjalnych.
Planowane przychody Grupy w obszarze cywilnym w przeciągu kolejnych kilku lat powinny wzrosnąć do 25% przychodów skonsolidowanych całej grupy (na dzień dzisiejszy stanowią jedynie kilka procent).
Grupa WB zatrudnia 1.024 osoby