Polska

Niestabilna sytuacja Wojskowych Zakładów Elektronicznych SA

Pandemia i niestabilność projektów militarnych zadecydowała o bardzo słabych wynikach WZE SA z podwarszawskiej Zielonki. W perspektywie jednak jest wieloletni i wielomilionowy kontrakt na kontenery w ramach programu Wisła.

Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA w Zielonce pod Warszawą to jedna z największych polskich firm działających w branży elektroniki militarnej, zatrudniająca na koniec 2020 roku 336 osób. Firma specjalizuje się w systemach walki elektronicznej, radarowych, łączności i sterowania. Sama firma tak opisuje swoją pozycję konkurencyjną: ‘W zakresie produkcji uzbrojenia i sprzętu wojskowego, spółka posiada mocną konkurencję krajową wśród firm prywatnych w ramach zajmowanej niszy rynkowej – Systemów Walki Radioelektronicznej. Konkurencja występuje także w obszarze remontów i modernizacji oraz również w zakresie sprzedaży systemów rozpoznawczych i zakłócających na rynki zagraniczne. Do grona bezpośredniej konkurencji krajowej zaliczamy przede wszystkim firmy prywatne: Grupę WB Electronic oraz Teldat’. WZE SA jest partnerem produkcyjnym Honeywell Regelsysteme GmbH, który w roku 2012 przyznał firmie status kwalifikowanego producenta i dostawcy komponentów, podzespołów oraz kompletnych czujników VMS a w roku 2013 także pulpitów kontrolnosterujących DCDU. Aktualnie sprzedaż modułów do nawigacji Tallin na licencji Honeywell stanowi aż 57% całkowitych przychodów, natomiast remonty i serwis sprzętu wojskowego stanową kolejne 29%, a pozostała nisko seryjna produkcja elektroniki 12%.

W roku 2020 spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 70.8 mln PLN, nieco mniej niż w poprzednim roku: 75.6 mln PLN. ‘Główną gwarancją stabilności utrzymania na rynku obronnym spółki WZE S.A. jest ciągłość zleceń od wojska. W roku 2020 spółka działała w przeważającej części na rynku krajowym, a głównym odbiorcą było MON oraz spółki należące do Grupy PGZ. Innym rozwijanym intensywnie kierunkiem działalności Spółki była współpraca z przedstawicielami przemysłu USA, tj. z firmą Raytheon oraz Lockheed Martin w ramach realizacji zadań offsetowych w programie Wisła jak również z firmą Honeywell w związku z prowadzoną od wielu lat współpracą w zakresie nawigacji inercjalnej TALIN’ czytamy w raporcie spółki. Przychody ze sprzedaży netto osiągnęły w roku 2020 poziom 66.3 mln PLN, podczas gdy plany spółki wynosiły 100.8 mln PLN, czyli aż o 34.4 mln PLN więcej (34%). Częściowo za słabszy wynik sprzedaży odpowiedzialna jest zmiana zarządu spółki: ‘W 2020 r. od III kwartału nastąpiła zmiana w zarządzie spółki. To spowodowało bardzo szczegółową analizę zastanej sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki, przyjętej strategii, zaawansowania realizacji projektów. Jednocześnie, realizacja większości projektów rozwojowych i nowych inicjatyw została znacznie spowolniona lub zatrzymana co znalazło swoje odzwierciedlenie m.in. w harmonogramach realizacji i wyniku finansowym Spółki. Dodatkowo, nowo powołany zarząd nie zrealizował w IV kwartale 2020r. zakładanego planu sprzedaży i nie pozyskał nowych, istotnych zamówień dla spółki’.

System Talin zainstalowany w pojeździe RakSystem Talin zamontowany w pojeździe Rak. © WZE

Niższa sprzedaż w roku 2020 spowodowana jest przede wszystkim niepodpisaniem umowy na remonty główne stacji radiolokacyjnych (o wartości ok. 11 mln PLN), opóźnieniem zawarcia umowy serwisowej z 18 WOG na serwisowanie systemu NSM (ok. 5 mln PLN). Dalsze obniżenie sprzedaży jest też wynikiem zmiany sposobu rozliczania kontraktu eksportowego z Raytheon Inc, z rozliczenia produkcyjnego na kontrakt długoterminowy, co dało memoriałowe obniżenie przychodów w roku 2020 prawie 16.0 mln PLN.

W efekcie opisywanych zawirowań znacznie obniżyły się wyniki prowadzonej działalności. Zysk operacyjny spadł do poziomu -18.8 mln PLN (w roku 2019 spółka była rentowna a wynik wyniósł 4.8 mln PLN) a zysk netto wyniósł -15.5 mln PLN (w roku 2019 3.3 mln PLN). 

Spółka w 2020 roku oddała do użytkowania nowy kompleks 5 budynków stanowiący Centrum Serwisowania Pocisków Rakietowych NSM wraz i całą infrastrukturą towarzyszącą o łącznej powierzchni użytkowej 1.600 m2.

Wojskowe Zakłady Elektroniczne realizują obecnie szereg projektów z dziedziny elektroniki wojskowej:

  • opracowano prototypy bloków systemu diagnostyki i kontroli oraz model systemu obserwacji dookólnej, składający się z bloku komputera sterowania oraz terminala desantu dla nowego pływającego bojowego wozu piechoty
  • prace realizowane w ramach konsorcjum z PGZ S.A., PIT RADWAR S.A., MESKO S.A. oraz WITU nad układami wykonawczymi sterowania rakiet
  • prace rozwojowe w ramach własnego projektu Lanca 2, którego celem jest zebranie doświadczeń w niskomocowej walce elektronicznej. Wykonano i przetestowano metody przeciwdziałania komunikacji obiektów zdalnie sterowanych i posługujących się pozycjonowaniem satelitarnym, oraz na tej podstawie opracowano system neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych (BSP). W roku sprawozdawczym trwały prace nad demonstratorem technologii, jednak projekt został zatrzymany w październiku 2020 przez zarząd VI kadencji.
  • Opracowywano stacjonarny system anty-dronowy IKAR, którego celem było opracowanie i zbudowanie przewoźnego (o wyższych parametrach użytkowych niż LANCA 2) systemu neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych (BSP), w tym na bazie doświadczeń zebranych przy realizacji projektu LANCA 2. W roku sprawozdawczym trwały prace nad demonstratorem technologii, ale podobnie jak Lanca 2, projekt został zatrzymany w październiku 2020 przez zarząd VI kadencji.
  • Projektu mający na celu wykonanie modelu i prototypu przetwornika komunikacji złącza obrotowego dla pojazdu LOTR.
  • Zrealizowano prace przygotowawcze do projektów zautomatyzowanego systemu rozpoznawczo-zakłócającego KAKTUS-MO oraz SEEKER, rodziny głowic optoelektronicznych dla rakiet sterowanych. W 2021 roku spółka będzie kontynuować negocjacje z Inspektoratem Uzbrojenia (IU) w zakresie produkcji i dostawy zestawów KAKTUS-MO: projekt ten jest bardzo ważny dla WZE S.A. zwłaszcza w kontekście zwiększenia i podtrzymania kompetencji w obszarze walki radioelektronicznej. Spółka będzie dążyć do finalizacji rozmów z IU i zawarcia ostatecznej umowy na KAKTUS w 2021 roku.

Na początku stycznia Spółka otrzymała z IU zaproszenie do realizacji jako potencjalny, główny wykonawca projektu „Kontenery Wisła”. Jest to projekt, który w tej chwili staje się głównym priorytetem dla WZE SA ze względu na jego wielkość: przychody z tego tytułu szacowane są na poziomie kilkuset milionów złotych.