Polska

Czy przetarg na GPS dla wojska był uczciwy?

Zarząd Herz System Ltd sp. z o.o. z Zielonej Góry stanowczo zaprzecza, iż spółka wygrała przetarg na odbiornik GPS dla wojska w sposób nieuczciwy lub dostała propozycję wpływania na jego wyniki, jak sugerowała Gazeta Wyborcza w artykule z 23 sierpnia 2021

W 2017 roku firma Hertz wygrała przetarg organizowany przez Inspektorat Uzbrojenia MON i w dniu 31 sierpnia 2017 roku podpisała umowę z Inspektoratem Uzbrojenia MON na dostawę 1244 kompletów wojskowego odbiornika GPS z modułem SAASM, przeznaczonych na platformy bojowe. 

W 2016 roku Mariusz Antoni Kamiński, który dwa lata wcześniej został wyrzucony z partii PiS, zarejestrował spółkę Warszawskie Centrum Legislacyjne świadczącą usługi „kompleksowego doradztwa strategicznego” w ramach abonamentu 45-50 tys PLN, jak podawała Gazeta Wyborcza. Za tę kwotę spółka WCL organizowała miesięcznie przynajmniej trzy spotkania z decydentami, do czego niewątpliwie przyczyniły się sejmowe kontakty Mariusza A. Kamińskiego. W ciągu niespełna półtora roku spółka WCL zarobiła 1,5 mln PLN na zleceniach od spółek powiązanych ze skarbem państwa i rządem. Po przeprowadzonej przez CBA operacji "Ksenon", prokuratura przekazała do sądu akta w sprawie Kamińskiego i byłego rzecznika MON Bartłomieja M. 'Zarzuty prokuratury to narażenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej na stratę w wysokości 1,2 mln PLN' - pisała Gazeta Wyborcza. Politycy usłyszeli zarzuty powoływania się na wpływy w zamian za korzyści majątkowe.

Spółka Herz System Ltd., której udziałowcem jest m.in. państwowy Polski Fundusz Rozwoju, korzystała z usług WCL od 2016 do 2017 roku. Gazeta Wyborcza podała, że przedsiębiorstwo przelało na konto firmy Mariusza A. Kamińskiego łącznie 270 tys. PLN. 

W tym czasie spółka Herz System Ltd. wygrała przetarg Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę 1244 kompletów wojskowego odbiornika GPS z modułem SAASM. W lipcu 2017 w Ministerstwie Obrony Narodowej zjawiło się w związku z tą sprawą CBA, do tej pory jednak nie zostały postawione żadne zarzuty. 

PFR tłumaczy, że udziały w Hertz System przejął dopiero w połowie 2016 r. i w związku z tym 'nie miał żadnego wpływu na inwestycje, których dokonano przed przejęciem ARP Venture przez Polski Fundusz Rozwoju'.

Hertz Systems Ltd. sp. z o. o. poinformował, iż 'wszelkie zakupy odbiornika GPS firmy Hertz przez wojsko poprzedzone były postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego'. Zarząd twierdzi, że 'WCL ani jej pracownicy nigdy nie uczestniczyli w postępowaniu o udzielenie jakiegokolwiek zamówienia publicznego, w tym w szczególności dotyczącego wojskowego GPS.' Podkreśla, że przetarg był wyjątkowo dokładnie sprawdzony, a oferty badane przez Krajową Izbę Odwoławczą w wyniku odwołania konkurencji. Została też przeprowadzona kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w zakresie tego postępowania przetargowego w Inspektoracie Uzbrojenia.

2 września 2021 roku firma Herz System Ltd. sp. z o. o. zwróciła się do CBA z prośbą o udzielenie informacji czy na skutek przeprowadzonej kontroli zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, ale jak na razie nie otrzymała odpowiedzi.

Zarząd Hertz Systems Ltd sp. z o. o. podkreśla, iż spółka wygrała przetarg w sposób uczciwy i w jego wyniku spółka dostarczyła polski produkt wysokiej jakości na warunkach lepszych niż zaproponowała konkurencja, a przeprowadzone kontrole, w tym CBA, nie wykazały nieprawidłowości. 

Zdjęcie tytułowe: © Herz System Ltd sp. z o.o.