Najciekawsze start-upy elektroniczne w Polsce
W tegorocznym konkursie Start-Up Challenge podczas European Tech and Start-Up Days, imprezie towarzyszącej 13. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, nagrody otrzymały m.in. Warmie, SunRoof Technology i Mab Robotics.
Warmie - najlepszy w kategorii Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia) - to system zdalnego i ciągłego monitorowania temperatury ran i ciała pacjentów w celu wykrywania infekcji. Ma na celu wsparcie procesu leczenia i może być wykorzystywany w profilaktyce, diagnostyce i terapii. Mierzona wartość temperatury jest przesyłana bezprzewodowo do zainstalowanej na smartfonie użytkownika aplikacji umożliwiającej odczyt i rejestrowanie zmian.
Jury doceniło dużą innowacyjność produktu oraz jego precyzję i czułość w pomiarach temperatury ciała. Sprzedano już ponad 500 sztuk urządzenia posiadającego certyfikat wyrobu medycznego. Czas pracy baterii pozwala na ciągły monitoring temperatury przez rok.
SunRoof Technology - najlepszy w kategorii Enviroment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów) - to zintegrowane fotowoltaiczne dachy 2w1, fasady oraz carporty pozwalające tworzyć inteligentne, piękne domy przyszłości. Wsparcie społeczności w dążeniu do neutralności energetycznej poprzez oferowanie technologii i w perspektywie przyjaznych mechanizmów finansowych wspierających do niej dostęp. Systemy pozwalające na płynne zarządzanie energią i dążenie do stworzenia formuły wirtualnej elektrowni.
Jury zwróciło uwagę na wysoki stopień zintegrowania rozwiązania, wydajność z 1 m2 instalacji, szybki zwrot z inwestycji oraz biodegradowalność.
MAB Robotics - najlepszy w kategorii New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny) - to niewielkich rozmiarów czworonożne roboty, które będą służyć jako uniwersalne platformy nośne dla sensorów i narzędzi do poruszania się wewnątrz podziemnych tuneli. Środowiskiem są sieci ciepłownicze, w których aktualnie wykorzystywane są zasilane i sterowane przewodowo roboty kołowe, które mają ograniczony zasięg i problemy z poruszaniem się w nierównych i krętych tunelach, a ich wykorzystanie generuje duże koszty wiążące się np. z koniecznością wykonywania wykopów w środku miasta.
Jury uznało, że pomysł doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie rynku. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie związane z pracami inspekcyjnymi i serwisowymi wewnątrz podziemnych instalacji, występujących pod każdym miastem na świecie.
Źródło: pulshr.pl