APS Energia opublikowała strategię do 2026 roku
Firma skupi się na czterech zasadniczych rynkach - magazynach energii, transporcie, zasilaniu gwarantowanym i energii atomowej - oraz wybuduje nowy zakład systemów magazynowania energii pod Warszawą.
© APS Energia
Celem nadrzędnym Grupy jest zapewnienie wysokiej dynamiki przychodów na poziomie średniego wzrostu sprzedaży CAGR 35%, czyli docelowo ponad 500 mln PLN w 2026 roku. W opublikowanej dziś strategii Grupa APS Energia określa cztery zasadnicze rynki produktowe, dzięki którym sprzedaż ma osiągnąć docelowy poziom:
- Rozwiązania w zakresie magazynowania energii poprzez przygotowywanie odpowiedniego zaplecza produkcyjnego na bazie posiadanych już kompetencji i zasobów
- Zwiększenie skali działalności i rozszerzenie asortymentu produktów i usług w dziedzinie Trakcji&Transportu: pojazdy szynowe, tramwaje, autobusy, metro, infrastruktura trakcyjna;
- Aktywne działania w dziedzinie energetyki atomowej w związku z planowanymi inwestycjami w sektorze państwowym i prywatnym w Polsce oraz krajach WNP i innych, również poprzez rozszerzenie oferty produktowej.
- Umacnianie pozycji silnej Grupy Kapitałowej na rynku przemysłowych systemów zasilania gwarantowanego w Polsce, również poprzez rozwój biznesowej działalności projektowej.
W ujęciu rynków geograficznych, spółka stawia na wzmocnienie pozycji przede wszystkim na rynkach Polski i WNP, lecz również na rynkach UE i Azji, Afryki i Ameryki Północnej.
Moce produkcyjne
W ramach realizacji strategii zakładana jest budowa nowego obiektu produkcyjnego w Stanisławowie Pierwszym, dedykowanego produkcji urządzeń magazynowania energii i OZE. Nowa inwestycja byłaby prowadzona w latach 2023-2024. Ponadto, firma planuje zwiększenie możliwości produkcyjnych w spółkach zależnych działających na terytorium Federacji Rosyjskiej, w szczególności w zakresie systemów zasilania gwarantowanego i w obszarze trakcji i transportu (T&T), rozwój zakładu w Jekaterynburgu oraz zwiększanie efektywności i możliwości produkcji w posiadanych zakładach (tj. Stanisławów Pierwszy k. Warszawy i Jekaterynburg w Rosji). Planowane jest także większe wykorzystanie powierzchni produkcyjnych należących do spółki zależnej ENAP S.A.
B&R
Realizacja strategii, zakładająca rozwój na nowych rynkach, ma być oparta o działalność własnego działu badawczo-rozwojowego, firma przewiduje też współpracę z jednostkami badawczymi i uczelniami. APR Energia ma zamiar opracować szereg nowych produktów oraz ulepszyć istniejącą ofertę:
- trakcja jezdna (systemy napędowe, systemy przetwarzania energii, systemy kontroli parametrów i sterowania pojazdem);
- gospodarka energią (magazyny energii);
- infrastruktura trakcyjna (systemy zasilania, sygnalizacja i wskaźniki);
- elektromobilność (stacje ładowania samochodów i autobusów, serwis);
- OZE (falowniki dużej mocy dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych, systemy zasilania współpracujące z ogniwami wodorowymi).
M&A
Na koniec APS Energia pisze też o potencjalnych akwizycjach: ‘Wzrost skali działalności o nowe obszary biznesowe będzie otwierał opcje w zakresie potencjalnych przejęć na rynku podmiotów gospodarczych, jak również zorganizowanych części przedsiębiorstw lub ich aktywów. Grupa będzie poszukiwała efektów synergii i przyśpieszenia procesów budowy sprzedaży w takich branżach, jak trakcja i transport, energetyka atomowa czy magazyny energii. Potencjalnymi kierunkami przejęć pozostaje rynek krajowy, jak również rynki wschodnie. Zarząd nie wyklucza również podjęcia strategicznej współpracy lub uruchomienia wspólnych przedsięwzięć w postaci podmiotu zarządzanego wraz z partnerem (Joint venture).’