PGZ inwestuje w rakietowe laboratorium HWIL
Porozumienie, jakie zawarła PGZ S.A. ze spółkami z Grupy PGZ, dotyczy stworzenia nowoczesnego laboratorium Hardware In-The-Loop, dedykowanego testom układów naprowadzania pocisków rakietowych.
Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce, wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGZ. Podpisany dokument dotyczy wielostronnego porozumienia o współpracy w zakresie utworzenia, utrzymania oraz rozwoju Laboratorium Hardware-In-The Loop (HWIL). Określa ono zasady współpracy w zakresie korzystania i przyszłej rozbudowy laboratorium oraz sposób rozliczeń finansowych. Sygnatariuszami porozumienia są spółki z Grupy Kapitałowej PGZ: PGZ S.A., PCO S.A., WZE S.A. oraz PIT-RADWAR S.A. Zarządcą laboratorium zostanie PGZ S.A., która będzie integrowała i koordynowała działania poszczególnych spółek.
Laboratorium HWIL stanowić będzie istotną część zaplecza badawczo-rozwojowego polskich programów rakietowych. Umożliwi przeniesienie większości kosztownych prób poligonowych, które są niezbędne w procesie rozwoju pocisków rakietowych do środowiska wirtualnego, co znacznie zredukuje koszty i przyspieszy dostawy gotowych produktów. Technologia HWIL (Hardware-In-The-Loop) pozwoli na badania poszczególnych elementów (pocisków rakietowych, włącznie z ich systemami naprowadzania) w warunkach laboratoryjnych poprzez symulację obciążeń, do jakich doszłoby w sytuacji prawdziwej eksploatacji. Może to dotyczyć różnych warunków naturalnych, w tym atmosferycznych, manewrów, ale też stawianych zakłóceń. W laboratorium można też poddać dany element fizycznym oddziaływaniom (np. obrót, przeciążenie).
Budowa Laboratorium HWIL stanowi jeden z elementów umów offsetowych pomiędzy PGZ S.A. i Lockheed Martin, dotyczących współpracy przy realizacji pierwszej fazy programu pozyskania systemu obrony powietrznej średniego zasięgu krajowego Wisła. Prace nad stworzeniem zdolności HWIL w ramach Wisły już trwają. Wykonano cyfrową część projektu laboratorium, obejmującą m.in. stworzenie środowiska symulacji do testowania pocisków rakietowych. Infrastruktura w ramach obecnej umowy pozwoli także na poddawanie ich konkretnym obciążeniom. Budowa laboratorium wydatnie zwiększy możliwości Grupy PGZ w zakresie rozwoju polskich systemów rakietowych, w tym samych rakiet.
'Powstająca w Zielonce infrastruktura wpisuje się w rozwój WZE S.A. w kierunku już pozyskanych kompetencji w dziedzinie rakiet (Centrum Serwisowe NSM i nowe centrum produkcji sekcji ACM/ACS dla pocisku PAC 3-MSE). Obecnie trwające prace związane są z przygotowaniem projektu laboratorium do testów statycznych i dynamicznych, które ma zostać uruchomione w latach 2023-2024' - powiedziała Małgorzata Kobylarczyk, członek zarządu Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A.
'Stworzenie laboratorium otwiera wiele możliwości - symulowanie, modelowanie pracy seekera (optoelektronicznej głowicy śledzącej), zbieranie danych i ich analizę, a także umożliwi symulowanie całych systemów rakietowych. Inwestycja ta wpłynie na przyśpieszenie wielu badań i testów poligonowych, obniżenie ich kosztów i dalszy rozwój kompetencji związanych z szeroko pojmowanymi programami rakietowymi. Tworzone są zdolności, które dziś nie są w Polsce zbyt szeroko rozwinięte. Jest to istotny krok do wejścia w programy rakietowe, zarówno dla PCO, jak i całego krajowego przemysłu' - powiedział Paweł Glica, prezes zarządu PCO S.A.
'Wspólne działania spółek Grupy PGZ są podstawą do zbudowania polskiego przemysłu obronnego w obszarze systemów rakietowych. PIT-RADWAR od wielu lat prowadzi prace przygotowawcze i rozwija technologie konieczne do realizacji programu NAREW' - powiedział dr inż. Andrzej Sieradz, prezes zarządu PIT-RADWAR S.A.
Źródło: defence24.pl