Polska

SungEel HiTech inwestuje pod Brzegiem Dolnym

Koreański inwestor SungEel HiTech wybuduje na Dolnym Śląsku, w Bukowicach pod Brzegiem Dolnym, zakład zajmujący się odzyskiwaniem cennych pierwiastków ze zużytych baterii i modułów litowo-jonowych.

Zużyte baterie litowo-jonowe

Inwestycję do Polski przyciągnęła inna firma z Korei Południowej - LG Energy Solution (dawniej LG Chem), która pod Wrocławiem, w Biskupicach Podgórnych, w gminie Kobierzyce, posiada największy kompleks fabryk baterii do aut elektrycznych w Europie.

SungEel HiTech wybuduje instalację do recyklingu wadliwych baterii i modułów litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution. Inwestycję w gminie Brzeg Dolny planuje podzielić na trzy etapy. Nie znamy jeszcze kosztów całego przedsięwzięcia ani dokładanej ilości nowych miejsc pracy. 

W połowie 2021 roku SungEel HiTech otwarł nowy globalny zakład recyklingu zielonych baterii w Bátonyterenye na Węgrzech i utworzył 100 miejsc pracy. Zainwestował w niego 25,7 mln EUR. SungEel Hitech Hungary Kft. wykorzystuje głównie odpady z fabryki baterii Samsung SDI w Göd. Dzięki nowemu zakładowi w Bukowicach dotychczasowa roczna ilość recyklingu 7 000 ton rozładowanych akumulatorów litowo-jonowych i złomu może wzrosnąć o 50 000 ton rocznie. Niewątpliwie firma SungEel HiTech przyciągnie kolejnych inwestorów do gminy Brzeg Dolny i na Dolny Śląsk. Prowadzone rozmowy dotyczące ściągnięcia następnej firmy w te okolice.

Na realizacji całej inwestycji bardzo zależy fabrykom LG Energy Solution zlokalizowanym w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych, które wytwarzają baterie do samochodów elektrycznych. W procesie ich produkcji powstają odpady: wadliwe baterie, płytki katodowe i anodowe, itp. W Polsce nie ma obecnie zakładu, w którym można by je utylizować, tzn odzyskać do dalszego przetwarzania cenne surowce takie jak kobalt, nikiel, mangan, lit czy grafit. LG Energy Solution z konieczności wysyła wszystkie swoje odpady za granicę, co powoduje dodatkowe koszty.

Zakład w Bukowicach według planów inwestorów będzie przetwarzał wyłącznie baterie i moduły ogniw litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution (do 20 tys. ton rocznie). 

Źródło: investmap.pl