Polska

Technologiczne startupy w rolnictwie

Polskie rolnictwo, z uwagi na powiększającą się liczbę ludności i zmniejszanie zasobów naturalnych, potrzebuje nowych technologii. Prezentujemy trzy startupy, które zaproponowały elektrostymulację nasion, sztuczną inteligencję oraz system monitoringu.

Wg raportu Fundacji Startup Poland i Microsoft, rolnictwo jest sektorem wartym w Polsce ok. 80 mld PLN, więcej niż górnictwo, kultura czy rekreacja. Dotacje w ramach Wspólnej Polityki Rolnej do 2027 roku będą wynosić ok. 30 mld EUR. Kolejne 10 mld EUR ma wspierać innowatorów w ramach mechanizmu Horyzont Europa. Spośród startupów nagrodzonych podczas Gali Finałowej Szkoły Pionierów PFR, wybraliśmy trzy polskie projekty, wykorzystujące nowe technologie rozwijane z powodzeniem w branży elektronicznej.

Hubert Mrozek - Magnetiqa; Miron Marczuk - Ribes Technologies, aplikacja startupu e-stado

Magnetiqa, korzystając technologii tej samej co NASA (możliwość hodowania żywności w kosmosie), jako pierwsza na świecie pracuje nad wykorzystaniem elektrostymulacji nasion roślin w celu zwiększenia plonów i efektywności produkcji. Urządzenie, w którym nasiona będą przebywały kilka godzin, zwiększy szybkość ich wzrostu o połowę. Poddane elektrostymulacji nasiona będą potrzebować o 90% mniej wody, zwiększy się ich odporność na suszę i o 1/3 zmniejszą się wymagania związane z nawożeniem pestycydami. Założyciel start-upu, Hubert Mrozek, należał do grona laureatów 2. edycji Szkoły Pionierów PFR. 

Ribes Technologies planuje wspomagać uprawę porzeczek. Tworzy autonomicznego robota do sadownictwa precyzyjnego. Wykorzystując technologię sztucznej inteligencji, urządzenie samodzielnie sprawdzi stan rozwoju poszczególnych krzewów, zidentyfikuje choroby roślin i punktowo zaaplikuje środki ochrony, bez potrzeby angażowania sadownika. Prezentując rozwiązanie Miron Marczuk wskazał na problem rosnących kosztów chemikaliów oraz oleju napędowego. Jest to bardzo istotne z uwagi na to, że 50% porzeczek produkowanych w UE pochodzi z Polski, a polski rynek jest wart obecnie 250 mln PLN.  

e-stado tworzy innowacyjny system do monitoringu krów mlecznych. Jego zadaniem jest dostarczanie informacji o hodowanej krowie w systemie ciągłym, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Podstawowym celem e-stada jest zwiększenie efektywności hodowli poprzez wykrywanie rui, monitoring stanu zdrowia krowy, wycieleń, temperatury ciała, czy standardowych aktywności. System umożliwi natychmiastową reakcję na nieoczekiwane sytuacje. Według twórców startupu, wzrost świadomości rolników w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii w hodowli zwierząt, wpłynie znacząco na rozwiązywanie problemów w rolnictwie i dobrostan zwierząt hodowlanych na całym świecie. 

Źródło: startup.pfr.pl