Polska

Thorium Space wystrzeli w 2022 roku satelity komunikacyjne

Wśród tegorocznych celów firmy Thorium Space będzie wystrzelenie dwóch pierwszych satelitów, debiut na giełdzie oraz komercjalizacja innowacyjnej anteny wykorzystującej pasmo Ka.

Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space Sp. z o.o.

'Miniony rok poświęciliśmy na zbudowanie zaplecza technologicznego i finansowego, które pozwolą nam w 2022 roku na potężny skok do przodu. 'Od strony technologicznej w bieżącym roku będziemy gotowi do wystrzelenia dwóch małych satelitów oraz komercjalizację naszej anteny Ka, a od strony biznesowej gotowi na wejście na giełdę'' – zapowiada Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

Do najważniejszych wydarzeń roku 2021 firma zalicza projekt 'Stacji bazowej 5G w paśmie milimetrowym / Polish 5G mmWave Micro Cell' oraz dofinansowanie do projektu 'SUBCOM – Satelitarnego systemu teledetekcji oraz komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych'. Łączna wartość projektów to ponad 60 mln PLN, a wartość uzyskanego dofinansowania przekroczyła 48 mln PLN. Thorium Space pozyskało i podpisało też umowy na wsparcie grantowe w wysokości 75 mln PLN.

Pod koniec ubiegłego roku wrocławska spółka przeprowadziła również prywatną rundę finansowania. Wzięli w niej udział dotychczasowi inwestorzy, wliczając założycieli. Wycena w ostatniej rundzie finansowania przekroczyła 100 mln PLN. Rozpoczęła w 2021 roku prace nad systemami rakietowymi oraz zakończyła projektowanie i testowanie stacji naziemnej. Zrealizowała inżynieryjny model dwóch satelitów i prace badawcze nad płaską anteną elektrycznie sterowaną w paśmie Ka, do zastosowania m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i morskim.

'To kolejne kamienie milowe w naszej historii. Dzięki nim możemy myśleć o wystrzeleniu pierwszych dwóch satelitów w końcówce roku i komercjalizacji anteny Ka. Zastąpią paraboliczne anteny montowane na dachach, samolotach czy jachtach, co w dobie szybko poruszających się satelitów na niskiej orbicie – także z konstelacji SpaceX, OneWeb – jest warunkiem uzyskania odpowiedniej jakości sygnału' – podkreśla Paweł Rymaszewski.

Z uwagi na coraz większą rozpoznawalność spółki w kraju i za granicą oraz liczne zapytania od strony inwestorów, Thorium Space planuje na przełomie pierwszego i drugiego kwartału zakończyć przekształcenie w spółkę akcyjną i w trzecim kwartale bieżącego roku wejść na giełdę.

Obecnie Thorium Space zatrudnia w biurach we Wrocławiu i Warszawie łącznie około 40 pracowników. W tym roku zespół powiększy się o kolejne 30 osób.

Thorium Space Sp. z o.o.

Thorium Space Sp. z o.o. należy do sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Zajmuje się projektowaniem rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych oraz inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności.

W ubiegłym roku Thorium Space został wybrany jako jeden z 10 najbardziej innowacyjnych startupów technologii kosmicznych oraz wyróżniony jako jeden z 5 Top Space Tech Global Manufacturing Solutions z 288 badanych firm.