Polska

Wi-Fi 6/6e prześcignie w 2022 roku Wi-Fi 5

Według TrendForce Wi-Fi 6/6e stanie się niedługo główną technologią z blisko 60% udziałem w rynku, natomiast na praktyczne zastosowanie Wi-Fi 7 musimy poczekać co najmniej do końca 2023 roku.

Stopniowe unowocześnianie technologii Wi-Fi zostało spowodowane gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na obsługiwane zdalnie terminale w inteligentnych domach, logistyce, produkcji i innych zastosowaniach użytkowników końcowych. Według badań przeprowadzonych przez TrendForce, wśród obecnych generacji technologii dominuje Wi-Fi 5 (802.11ac), natomiast Wi-Fi 6 i 6E (802.11ax) są na etapie szybkiego wzrostu. W celu spełnienia wymagań dotyczących połączeń w ramach standardów przemysłowych, takich jak Metaverse, wielu głównych producentów skupiło się na szybszym i bardziej stabilnym standardzie Wi-Fi następnej generacji 802.11be, powszechnie znanej jako Wi-Fi 7. Biorąc pod uwagę charakterystykę techniczną, dojrzałość i status certyfikacji produktów, oczekuje się, że Wi-Fi 6 i 6E prześcigną Wi-Fi 5 i staną się główną technologią w 2022 roku, a ich udział w rynku globalnym osiągnie 58%.

Szacowany udział nowych urządzeń w rynku globalnym w podziale na standardy Wi-Fi w latach 2018-2022, © TrendForce

W powszechnych zastosowaniach domowych, Wi-Fi 6E wykorzystuje częstotliwość 6GHz i rozszerza przepustowość o co najmniej 1200MHz, zapewniając wyższą wydajność i bezpieczeństwo niż Wi-Fi 6, co może zoptymalizować pracę zdalną czy VR/AR. Jeśli chodzi o sektor o największym potencjale rynkowym, IoT, systemy inteligentnej produkcji nadal w większości wykorzystują Ethernet i sieci komórkowe 4G/5G jako centralne technologie komunikacyjne w obecnych inteligentnych fabrykach. Jednak już w 2019 roku główny brytyjski producent sprzętu lotniczego Mettis Aerospace oraz Wireless Broadband Alliance (WBA) przeprowadzili wieloetapowe testy praktycznego zastosowania Wi-Fi 6 w środowisku przemysłowym, z których wynika, że Wi-Fi 6 może zostać szeroko zaadoptowane do produkcji. Na praktyczne zastosowanie Wi-Fi 7 rynek musi jednak poczekać co najmniej do końca 2023 roku.

TrendForce uważa, że w erze post-pandemicznej wprowadzenie narzędzi technologii Przemysłu 4.0 stanie się bardziej powszechne, a stopień cyfryzacji w firmach wzrośnie, przy czym oczekuje się, że 5G i Wi-Fi przyniosą komplementarne i synergiczne efekty w dziedzinie produkcji. Głównym powodem tego jest fakt, że cechy 5G obejmują szerokie pasmo łączności, dużą przepustowość i niskie opóźnienia. Ponadto, wielopunktowe przetwarzanie brzegowe (multi-access edge computing, MEC) i samodzielne dzielenie sieci (standalone, SA) może zwiększyć moc obliczeniową i elastyczność, co w znacznym stopniu unowocześnia inteligentne narzędzia produkcyjne. Chociaż zasięg transmisji Wi-Fi jest niewielki, jest ono odporne na zakłócenia i zwiększa fizyczną penetrację sygnałów bezprzewodowych w środowiskach produkcyjnych. Wi-Fi zmniejsza również koszt rozproszonych anten 5G i małych stacji bazowych, jednocześnie zwiększając zasięg komunikacji i poprawiając żywotność baterii urządzeń.

Patrząc w przyszłość, na następną generację Wi-Fi 7, firmy takie jak MediaTek, Qualcomm i Broadcom, już teraz przygotowują się do wdrożenia tego standardu, ale planowe zastosowanie Wi-Fi 7 przypadnie nie wcześniej niż na okres od końca 2023 do początku 2024 roku. Standard ten boryka się wciąż z wieloma wyzwaniami i aby zademonstrować techniczne korzyści Wi-Fi 7, muszą zostać podjęte inwestycje w sprzęt i pokonane przeszkody w wykorzystaniu widma, kosztach wdrożenia i penetracji urządzeń końcowych.

Źródło: trendforce.com