BSP FlyEye dla artylerii za 50 mln PLN
15 lutego 2022 roku została zawarta umowa na dostawę bezzałogowych systemów powietrznych klasy mini FlyEye pomiędzy Skarbem Państwa - Agencją Uzbrojenia, a polskim przedsiębiorstwem WB Electronics S.A.
FlyEye © WB Electronics S.A.
Przedmiotem umowy jest dostawa 11 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym dla Wojsk Rakietowych i Artylerii.
Całkowita wartość umowy wynosi 50 mln PLN brutto, z czego pierwsze dostawy zostaną zrealizowane już w lutym 2022 roku a ich zakończenie przewidywane jest pod koniec marca w 2023 roku.
BSP klasy mini FlyEye są przeznaczone do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. Jest to system sprawdzony, który od kilku lat z powodzeniem realizuje zadania zarówno na rzecz Wojsk Operacyjnych jak i Wojsk Obrony Terytorialnej.
Mini BSL FlyEye został skonstruowany przez inżynierów należącej do WB Electronics gliwickiej spółki Flytronic. Po raz pierwszy zaprezentowano go 14 czerwca 2010 roku na Eurosatory w Paryżu. Jest kompozytowym, wolnonośnym górnopłatem. Startuje z ręki i nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń wspomagających start. Dzięki stromotorowemu startowi konstrukcja może być wyrzucana w powietrze z bardzo małych, ograniczonych powierzchni, terenów zurbanizowanych czy leśnych polan. Gotowość startowa może być osiągnięta w czasie krótszym niż 10 minut. Z przodu samolotu znajduje się składane śmigło, dlatego głowica oraz ładunek użyteczny umieszczone są pod kadłubem w rejonie środka ciężkości. Bezzałogowiec może być kontrolowany ręcznie ze stanowiska kontroli (na odległość do 30 km) lub odbywać lot w pełni autonomicznie, według wcześniej zaprogramowanej trasy, ale z możliwością ręcznego korygowania. Aparat podczas lotu jest niezwykle cichy z uwagi na fakt, że przez większą część trasy szybuje. Cichą pracą charakteryzuje się również użyty do napędu silnik elektryczny, zasilany z akumulatorów litowo-polimerowych. Tuż przed lądowaniem podkadłubowa sekcja z głowicą obserwacyjną odrzucana jest kilkanaście metrów nad ziemią i bezpiecznie opada na spadochronie. Reszta bezzałogowca ląduje samodzielnie ślizgiem w zadanym miejscu.
WB Electronics to polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, działające w branży zbrojeniowej i cywilnej, prowadzące prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie techniki elektronicznej i oprogramowania, a także opracowujące i produkujące systemy specjalne, komputery i terminale o wzmocnionej konstrukcji, środki łączności telekomunikacji wojskowej, urządzenia do transmisji danych i integracji wyposażenia elektronicznego pojazdów dla różnych rodzajów wojsk.