Polska

Pierwsze megaskrytki dla e-zakupów gabarytowych

Agata S.A. jest pierwszą polską siecią sklepów meblowych w Europie, która wprowadziła rozwiązania samoobsługowych lockersów dla swoich klientów. Wdrożenie zostało zrealizowane wspólnie z firmą SelfMaker, specjalizującą się w automatyzacji sprzedaży.

© Agata S.A., © Selfmaker

Pierwsza megaskrytka znajduje się przy salonie firmy Agata w Katowicach. Posiada 27 schowków różnej wielkości, nawet do mebli o dużych gabarytach i jest przystosowana do odbioru zamówień internetowych przez całą dobę siedem dni w tygodniu. 

Drugie takie urządzenie mieści się przy salonie w Kobylnicy k. Słupska. Kolejne megaskrytki jeszcze w tym półroczu zostaną ustawione przy salonach w w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. 

Partnerem sieci Agata przy projektowaniu i produkcji urządzeń jest firma Selfmaker.

Kupujący nie musi brać pod uwagę gabarytu towaru. Systemy informatyczne kontrolują to za niego, a jeżeli zamówienie przekroczy maksymalne możliwości megaskrytki – ta opcja dostawy przestaje być dostępna. Te same mechanizmy przydzielają też zamówienia do skrytek o najodpowiedniejszych rozmiarach, m.in. w największej skrytce zmieszczą się narożniki czy materace. Jeśli kupujący nie zdąży odebrać paczki w ciągu 48 godzin, to towar nadal będzie na niego czekał w salonie lub magazynie salonu Agata.

W największych skrytkach towar pozostawiany jest na specjalnym wózku na kółkach, który ułatwi wyjęcie towaru. Dzięki temu klient w wygodny sposób może przetransportować mebel do swojego pojazdu. W okolicy każdej megaskrytki znajduje się wiata, gdzie udostępnione są wózki pozwalające przewieźć paczki z towarem oraz wyznaczone jest specjalne miejsce parkingowe w ponadstandardowym rozmiarze, tak aby można było zaparkować tam auto dostawcze.

'Zależy nam na tym, aby klienci naszego sklepu internetowego znaleźli u nas dogodną dla siebie formę odbioru zamówionych produktów. Z całą pewnością inwestycja w megaskrytki pomoże nam lepiej sprostać wymaganiom naszych klientów, którzy sami mogą dokonać wyboru, kiedy i jak chcą odebrać zamówione produkty' — mówi Przemysław Gurban, dyrektor operacyjny Agata S.A.

Sam trend samoobsługi, w tym rozwiązań Click and Collect jest obecny na rynku polskim i zagranicznym od wielu lat. Jednak w ostatnim czasie można zaobserwować wzrost w zakresie wdrażania tych rozwiązań. Dzieje się tak m.in. za sprawą zmieniających się oczekiwań konsumentów.

'Do tej pory taka forma dostawy, szczególnie do lockersa, dotyczyła najczęściej drobnych zamówień, jak ubrania, buty i dodatki (62%), kosmetyki i perfumy (51,1%) czy książki (42,1%). Za sprawą naszego wdrożenia dla sieci salonów Agata z meblami i artykułami wyposażenia wnętrz, wprowadziliśmy automatyzację do zupełnie nowego segmentu i wspólnie wyznaczyliśmy dalszy kierunek jej rozwoju' — mówi Marek Wieteska, CEO SelfMaker.