Polska

Analiza bieżącej sytuacji na rynku komponentów pasywnych

Rosyjski Nornickel jest odpowiedzialny za 25% światowych dostaw niklu i 50% dostaw palladu - konflikt w Ukrainie i trzęsienie ziemi w regionie Fukushima skomplikowało i tak już trudną sytuację na rynku komponentów pasywnych.

Niestabilne rynki surowców bazowych

Konflikt w Ukrainie jest przyczyną kolejnego wzrostu cen wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych (MLCC) w marcu 2022. Ceny niklu i palladu - zasadniczych materiałów na elektrody MLCC - gwałtownie wzrosły, a nikiel wycofano nawet z Londyńskiej Giełdy Metali (LME) z powodu jednodniowego, trzycyfrowego wzrostu cen. Podobnie, również cena palladu podskoczyła w ciągu ostatnich tygodni. Paumanok Publications, firma monitorująca między innymi ceny metali, przewiduje potencjalne zakłócenia na rynku MLCC, rezystorów wszystkich typów, kondensatorów aluminiowych i wszystkich produktów ferrytowych w okresie kwiecień - grudzień 2022 roku. Zakłócenia mogą dotyczyć niestabilnych cen niklu, palladu, miedzi, tytanu, aluminium i rudy żelaza i mogą skutkować niedoborami materiałów do produkcji elektrod, dielektryków i wyprowadzeń komponentów.

Ze względu na koncentrację produkcji hutniczej w Europie Wschodniej w firmie Rusal PLC, również aluminium zareagowało skokiem cen. Dostawy aluminium są kluczowym czynnikiem dla nie tylko dla kondensatorów aluminiowych, ale są również niezwykle ważne dla produkcji rezystorów, produkowanych głównie w Chinach (surowcem do produkcji podłoży rezystorowych jest w 96 procentach ceramika na bazie tlenku glinu).

Bardzo niepokojąca sytuacja wytworzyła się zdaniem Paumanok Publications na rynku ferrytów. Jak czytamy na stronach TTI, cytujące ekspertów Paumanok: Wydaje się, że celem wojny w Europie Wschodniej mogą być kopalnie rudy żelaza w Połtawie i okolicach, obfitujące w surowce do produkcji stali, ale także ferrytów. […] Ostrzegamy o możliwych zakłóceniach w całym łańcuchu dostaw produktów wytwarzanych na bazie ferrytu (perełki ferrytowe, matryce koralikowe oraz rdzenie ferrytowe)'.

Sytuacja na rynku kondensatorów

Ze względu na nadmierne zapasy w łańcuchu dostaw, w marcu 2022 spadły czasy dostaw kondensatorów MLCC. Jednak ze względu na konflikt w Ukrainie sytuacja może się szybko odwrócić - ceny niklu, miedzi i palladu, a więc kluczowych materiałów elektrod MLCC, wzrosły co wpłynie na koszty produkcji i dostępność MLCC (około 85% MLCC opartych jest na niklu, 15% na palladzie). Podaż niklu i palladu jest kontrolowana przez rosyjski Nornickel, odpowiedzialny za 25% światowych dostaw niklu i 50% światowych dostaw palladu. Przewiduje się, że warunki na tym rynku pogorszą się w oczekiwaniu na wzrost kosztów.

Z kolei ze względu na problemy surowcowe spowodowane konfliktem w Ukrainie wydłużyły się czasy dostaw elektrolitycznych kondensatorów aluminiowych i foliowych. Rosja jest głównym wytwórcą aluminium, dodatkowo łańcuch dostaw został zakłócony przez ciągłe przerwy w dostawie prądu w Chinach, powodując problemy z produkcją folii. Ponadto, problemy z frachtem utrudniają wysyłkę gotowych kondensatorów. W efekcie wiele produktów odnotowało znaczny wzrost popytu przy malejącej podaży, a obawy związane z konfliktem skłoniły kupców do gromadzenia zapasów.

Rynek tantalu nie jest w dużym stopniu dotknięty konfliktem w Ukrainie, który nadal w dużej mierze jest pozyskiwany z Kongo, Australii i Brazylii. W okresie od grudnia 2021 do marca 2022 czasy realizacji kondensatorów tantalowych skróciły się. Kondensatory tantalowe są w dużej mierze zużywane tylko w układach, w których inne kondensatory nie mogą być stosowane ze względu na potrzebę dużej pojemności, wysokiego napięcia i małych rozmiarów obudowy. Ze względu na powiązanie tego rynku z rynkiem MLCC, w nadchodzących miesiącach przewiduje się wzrost popytu i cen tantalu.

Kondensatory foliowe są narażone na wahania cen surowców petrochemicznych, które w nadchodzących miesiącach mogą gwałtownie wzrosnąć. Czasy realizacji kondensatorów foliowych w marcu 2022 roku wyraźnie wzrosły. Ze względu na ich powszechne zastosowanie w systemach energii odnawialnej - napędach PHEV i EV – popyt na kondensatory foliowe wzrósł w I kwartale 2022. Czasy realizacji wszystkich typów kondensatorów foliowych wydłużyły się ze względu na wywołane pandemią problemy z łańcuchem dostaw surowców polipropylenowych.

Sytuacja na rynku rezystorów

W odpowiedzi na nadmierne zapasy zgromadzone w ostatnim kwartale 2021, w marcu 2022 roku czas dostaw rezystorów grubowarstwowych wyraźnie się skrócił. Rezystory grubowarstwowe są narażone na skutki konfliktu w Ukrainie ze względu na swoją zależność od cen tlenku glinu.

Wszystkie rezystory cienkowarstwowe są wytwarzane na bazie surowców niklowo-chromowych, tak więc w reakcji na wzrost ceny niklu, w marcu 2022 czasy dostaw  rezystorów cienkowarstwowych wyraźnie wzrosły - w zakresie od 10 do 15 procent. Szczególnym popytem cieszyły się komponenty w rozmiarach 0402, 0603, 0805 i 1206. Ponadto największy na świecie dostawca rezystorów cienkowarstwowych posiada zakłady produkcyjne w regionie Fukushima w Japonii, gdzie trzęsienie ziemi uszkodziło precyzyjny sprzęt do produkcji rezystorów cienkowarstwowych i kondensatorów aluminiowych.

Od października 2021 roku obserwuje się znaczny wzrost terminów realizacji na grubowarstwowe wieloukładowe układy rezystorowe i sieci rezystorów, które rosły regularnie do stycznia 2022. W lutym 2022 popyt na rynku osłabł i terminy od marca zaczęły spadać, głównie w odpowiedzi na wysokie zapasy zgromadzone wcześniej. Starsze sieci SIP i DIP, których produkcja wymaga dużych ilości tlenku glinu i rutenu, powinny odnotować pewien wzrost cen.

Budowa starszych typów rezystorów, posiadających wyprowadzenia axial / radial,  opiera się na niklu, tak więc należy spodziewać się wzrostu ich cen zgodnego ze wzrostem cen niklu. W marcu 2022 roku zapotrzebowanie na tego typu rezystory nieznacznie spadło, ale pozostało na podwyższonym poziomie.

Źródło: opracowano na podstawie danych zawartych w artykule 'Managing Choke Points: Eastern European Conflict Impacts the Passive Component Supply Chain' autorstwa Dennisa Zonbi, opublikowanego na stronach TTI