Thorium Space i Teledyne e2v Semiconductors zaczynają współpracę
Szykujący się do wejścia na warszawską giełdę Thorium Space podpisał list intencyjny z Teledyne e2v Semiconductors – światowym potentatem w dziedzinie zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle lotniczym, obronnym i satelitarnym.
Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space Sp. z o.o.
— Celem współpracy jest zwiększenie wydajności satelit, m.in. poprzez efektywne rozmieszczenie przepustowości. Technologia i hardware tworzony przez partnerów jest obecnie na rynku niedostępny. Potencjalnymi jej odbiorcami są m.in. wszyscy operatorzy satelitarni. To zdecydowanie największe wydarzenie w naszej historii. Procedowaliśmy je 18 miesięcy, w trakcie których Teledyne badał to, co już udało nam się stworzyć. To, że światowy potentat postanowił rozwijać technologie z mało znaną spółką z Polski, pokazuje nad jak bardzo innowacyjnymi produktami pracujemy — powiedział prezes Thorium Space Paweł Rymaszewski.
Wspólne prace, które formalnie rozpoczną się już w czerwcu, dotyczą definicji i rozwoju najnowocześniejszych elementów konstrukcyjnych z wizją usprawnienia efektywnego użytkowania zasobów pojazdów kosmicznych. Celem jest redukcja kosztów i czasu produkcji, oraz poszerzenie zakresu zastosowania tzw. inteligentnych payloadów telekomunikacyjnych, co pozwoli na niespotykaną nigdy wcześniej elastyczność operacyjną.
— W naszym języku oznacza to tzw. pełny DBF na Ka, czyli Digital Beam Forming – tworzenie wiązek nadawczo odbiorczych poprzez bezpośrednią domenę cyfrową, pracującą aż do pełnego pasma Ka (27-31.5 GHz). To game changer na rynku satelitarnym. Dotychczas taka technologia nie była dostępna. Nic więcej w zakresie hardware w tym segmencie rynku satelitarnego nie da się stworzyć. Będzie można tylko zwiększać skalowalność oraz elastyczność działania poprzez dodawanie kolejnych aplikacji będąc już na orbicie, co jest kolejną innowacją. Chcemy by pierwsze rozwiązania trafiły na rynek w 2024 roku — dodał Rymaszewski.
W ramach współpracy Teledyne E2V dostarczy chip zgodnie ze specyfikacja Thorium Space, a polska spółka „obuduje” go własnym hardware’m, czego efektem końcowym będzie DBF Ka Payload – pełny cyfrowy payload telekomunikacyjny oparty o technologię DBF wraz ogromną mocą obliczeniową już na pokładzie, który będzie od razu dostosowany do zastosowań na orbicie Geostacjonarnej GEO, czyli odporny na skrajne warunki oraz promieniowanie kosmiczne poprzez 15 lat ciągłej pracy. W nadchodzących miesiącach partnerzy będą sukcesywnie zawierali umowy dotyczące kolejnych etapów przedsięwzięcia.
Teledyne e2v Semiconductors SAS specjalizuje się produkcji zaawansowanych półprzewodników. Jest częścią Teledyne e2v, światowego lidera w dziedzinie specjalistycznych komponentów i podsystemów do innowacyjnych rozwiązań w zastosowaniach lotniczych i obronnych. Produkty Teledyne e2v były używane, między innymi, przy teleskopie Hubble’a, projekcie Gaia czy przesyłaniu zdjęć Marsa przez sondę New Horizons. Wśród klientów firmy można wymienić Airbus, Boeing, NASA oraz Thales. Teledyne e2v należy do Teledyne Technologies Incorporated, amerykańskiego konglomeratu przemysłowego, zatrudniającego prawie 15 tys. ludzi. Firma dostarcza elektronikę lotniczą i obronną, produkty i oprogramowanie do obrazowania cyfrowego, oprzyrządowanie monitorujące do zastosowań morskich i środowiskowych, produkty łączności w trudnych warunkach środowiskowych oraz podsystemy do komunikacji satelitarnej.
Thorium Space Sp. z o.o. to firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Zajmuje się projektowaniem nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności. Tworzy ją interdyscyplinarny zespół blisko 40 inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych. Spółka posiada biura we Wrocławiu i Warszawie.
Źródło: inwestycje.pl