Polska

Świetny rok Merawex

Gliwicki producent zasilaczy dla zastosowań przemysłowych odnotował w roku 2021 skokowy wzrost przychodów i zysków. Pomogło większe wykorzystanie zewnętrznych usług EMS.

Konstruktor

Merawex z przychodami na poziomie 42.3 mln PLN został sklasyfikowany na 43 miejscu naszej listy TOP 100 polskich OEM za rok 2020. W roku 2021 firma zapewne awansuje o kilka oczek

Powstały w 1989 roku gliwicki Merawex od początku swojej działalności specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji zasilaczy impulsowych oraz systemów zasilania gwarantowanego. Z wyrobów i usług firmy korzysta wiele znanych firm, zarówno polskich (m.in. DGT, InPost, KZŁ, Netia, PKP, Polon-Alfa) jak i międzynarodowych (m.in. Orange, ABB, Bombardier, Bosch, Honeywell, Huawei, Siemens, Vattenfall, Vodafone). Co ciekawe, Merawex prowadzi działalność zarówno jako OEM (projektowanie i sprzedaż standardowych wyrobów własnych pod inną marką), lecz także działa w modelu ODM, opracowując dedykowane wyroby pod obcymi markami. Firma ma też warsztat mechaniczny  (obróbka skrawaniem, detale mechaniczne wykrawane i gięte) a także oferuje usługi montażu EMS.

Przychody firmy w roku 2021 wyniosły 60.0 mln PLN, co stanowi bardzo wysoki wzrost w stosunku do poprzedniego roku, o 32.5% (42.3 mln PLN). Około jednej trzeciej przychodów (19.3 mln PLN) firma realizuje w eksporcie a ich wartość w stosunku do roku 2020 wzrosła jedynie o symboliczne 0.1 mln PLN – wzrost wartości sprzedaży Merawex zawdzięcza głównie rozwojowi na rynku krajowym. Pomimo jedynie niewielkiego wzrostu sprzedaży eksportowej, właśnie w tej dziedzinie spółka upatruje głównych możliwości rozwoju w następnych latach: ‘Spółka zasadniczo nie konkuruje ceną. […] Wielkość krajowych rynków, na których cena nie jest decydującym kryterium wyboru jest jednak bardzo ograniczona (nisze). Stąd stała konieczność rozwijania sprzedaży zagranicznej’.

Jak czytamy w komentarzu zarządu, tak wysoki wzrost obrotów był możliwy między innymi dzięki rozszerzeniu współpracy z zewnętrznymi dostawcami EMS: ‘Wzrost przychodów ze sprzedaży produktów, towarów został zrealizowany w wyniku wzrostu zatrudnienia średnio w roku o około 9 etatów, dobrej organizacji pracy, wzrostu wydajności oraz większym zaangażowaniem firm zewnętrznych w zakresie montażu elektronicznego podzespołów do produkowanych przez spółkę urządzeń’ i dalej ‘Stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych w roku 2021 pozostał na poziomie roku ubiegłego’.

Wraz z rozwojem sprzedaży, w bardzo dużym stopniu wzrosły też wyniki finansowe spółki. Zysk operacyjny wzrósł z poziomu 10.0 mln PLN w roku 2020 do 16.7 mln PLN w roku 2021, natomiast zysk netto z 8.5 mln PLN do 13.7 mln PLN.

Średnie zatrudnienie w roku 2021 w przeliczeniu na pełne etaty wynosiło 139 (o 9 więcej niż w roku 2020).

Rozwój i inwestycje

Spółka w 2021 roku poniosła jedynie niewielkie nakłady inwestycyjne na zakup maszyn i urządzeń w kwocie 0.7 mln PLN, w tym na zakup symulatora komputerowego 0.3 mln PLN oraz na zakup generatora do badania odporności na zaburzenia 0.15 mln PLN.

W roku 2021 zostały zakończone cztery prace rozwojowe, rozpoczęte w latach ubiegłych. Na realizację tych prac zostały poniesione koszty w wysokości łącznej 1.1 mln PLN. Trzy projekty o łącznej wartości 1.0 mln PLN zostały zakwalifikowane do wartości niematerialnych i prawnych, natomiast kontynuacja jednego z projektów została zaniechana z powodu znacznego spadku zainteresowania kontrahentów projektowanym urządzeniem. Poniesione koszty, w tym przypadku w kwocie 0.1. mln PLN zostały wpisane jako pozostałe koszty operacyjne.

Zdjęcie © Merawex