Polska

Columbus Energy, Saule, SatRev i TUATARA razem w Klastrze Technologii Kosmicznych

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz cztery firmy z branży kosmicznej i nowych technologii utworzyły Klaster Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley.

Porozumienie podpisano 3 czerwca we Wrocławiu, podczas Forum G2 – Gospodarka i Geopolityka. Współpraca ma połączyć i zwiększyć potencjał technologiczny, naukowy i edukacyjny przedsiębiorców z branży technologii kosmicznych.

© Columbus Energy


© Saule Technologies


© SatRev

Liderem konsorcjum klastrowego została Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka jest też liderem Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego oraz Motoryzacyjnego. Pełni również funkcję partnera Dolnośląskiego Klastra Lotniczego.

Doświadczenie pokazuje, jak wielką wartość ma taka współpraca. Kalifornia ma Dolinę Krzemową, a Dolny Śląsk będzie miał Dolinę Kosmiczną. — powiedział Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Założyciele Silesian Space Valley:

  • Columbus Energy S.A. – krakowska firma z sektora energetyki odnawialnej. Zajmuje się dostarczaniem kompleksowych usług z zakresu instalacji odnawialnych źródeł energii oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Jest notowana na rynku NewConnect. 
  • Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. – znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. W 2022 r. przypada 25-lecie istnienia spółki. LSSE do dziś to 77 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych. Blisko 11 mld PLN inwestycji i 17 tys. miejsc pracy.
  • SatRev S.A. – polski start-up specjalizujący się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Dzięki niedawno podpisanemu porozumieniu, firma ta będzie produkowała nanosatelity w Legnicy.
  • Saule Technologies Sp. z o.o. – spółka, która opracowuje drukowane atramentowo, ultracienkie i elastyczne ogniwa słoneczne na bazie perowskitów. Jest światowym liderem nowej, przełomowej technologii fotowoltaicznej bazującej nie na krzemie, a na perowskitach. We wrocławskim laboratorium i fabryce polskiej firmy pracują naukowcy oraz inżynierowie z blisko dwudziestu krajów.
  • TUATARA Sp. z o.o. – firma łącząca konsulting i technologie w celu tworzenia wyjątkowych rozwiązań dla klientów – od analitycznych i Big Data, przez integrację backendu i digitalizację procesów, do innowacyjnych modeli biznesowych. Misją TUATARA jest wspieranie firm i instytucji, aby mogły rozkwitać w gospodarce cyfrowej, wykorzystując technologie kognitywne, NLP, sztuczną inteligencję i machine learning.

GŁÓWNE CELE SILESIAN SPACE VALLEY:

  • Konsolidacja firm działających w branży kosmicznej oraz pokrewnych, w Polsce i krajach członkowskich Unii Europejskiej, jak i poza ich granicami, a także zapewnienie im możliwości rozwoju technologicznego.
  • Zwiększenie potencjału innowacyjnego podmiotów branży technologii kosmicznej oraz pokrewnych, prowadzących działalność na terenie Dolnego Śląska oraz Polski Południowo-Zachodniej poprzez zapewnienie im wspólnego dostępu do nowoczesnych technologii, bazy edukacyjnej oraz wspomagania transferu wiedzy, doświadczenia i technologii.
  • Powołanie Silesian Space Valley, które skupiać będzie swoje zadania na utworzeniu międzynarodowego centrum technologicznego w branży technologii kosmicznej. Głównym celem inicjatywy jest optymalne łączenie potencjału technologicznego, naukowego i edukacyjnego przedsiębiorców z branży technologii kosmicznych, jednostek naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu.