Polska

Prawie 40 mln PLN dla Creotech Instruments

Pozyskana z emisji akcji kwota 39,65 mln PLN brutto zostanie przeznaczona na ukończenie kluczowych projektów R&D w obszarze satelitarnym i systemów kwantowych oraz na zwiększenie zdolności produkcyjnych i sprzedażowych.

Emisja nowych akcji obejmowała łącznie 396.558 akcji serii I. Cena emisyjna za jedną akcję wynosiła 100 zł. Popyt zgłoszony przez inwestorów przewyższył podaż dostępnych akcji. Stopa redukcji zapisów w Transzy Inwestorów Detalicznych wyniosła 40%. W lipcu br. spółka planuje przeniesienie akcji z NewConnect na Rynek Główny GPW w Warszawie.

Grzegorz Brona, prezes zarządu w Creotech Instruments SA.

Sytuacja na rynkach kapitałowych od pewnego czasu nie jest łatwa. Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, nasza oferta jest pierwszą ofertą na rodzimym rynku, która zakończyła się sukcesem. Creotech posiada solidne fundamenty i świetne perspektywy rozwoju. Cieszę się, że zostało to zauważone przez inwestorów, dzięki czemu udało nam się pozyskać zakładaną kwotę. Pozyskany kapitał pozwoli nam osiągnąć kolejne etapy rozwoju, zarówno pod kątem projektowym, jak i biznesowym. Środki przeznaczymy na ukończenie kluczowych projektów R&D z obszaru satelitarnego oraz systemów kwantowych – mówi Grzegorz Brona, prezes zarządu w Creotech Instruments SA. 

Creotech Instruments od lat realizuje wiele ciekawych i zaawansowanych projektów technologicznych, dla różnego rodzaju instytucji badawczych na świecie, m.in. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. W kwietniu br. spółka zrealizowała I fazę projektu PIAST, którego celem jest umieszczenie satelitów obserwacyjnych na orbicie okołoziemskiej w 2024 r. Przedsięwzięcie to ma na celu stworzenie w Polsce instrumentów narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Będzie to również pierwsze komercyjne wdrożenie autorskiej platformy satelitarnej HyperSat, którą rozwija spółka. Firma wraz z partnerami biznesowymi realizuje również projekt EagleEye, w ramach którego opracowywany jest mikrosatelita obserwacyjny Ziemi. Jego wyniesienie na niską orbitę okołoziemską planowane jest na przełom 2023/2024 roku.

Niedawno Creotech Instruments zawarł umowę o współpracy z Uniwersytetem UC TATI w Malezji. Współpraca dotyczy opracowania produktów w zakresie technologii satelitarnych i dronowych, odpowiadających na potrzeby regionu Azji Południowo-Wschodniej. Umowa dotyczy budowy satelity z instrumentem optycznym do obserwacji Ziemi na bazie rozwijanej przez Creotech Instruments platformy mikrosatelitarnej HyperSat oraz stworzenie specjalnych aplikacji wykorzystujących dane satelitarne i dronowe dla Malezji.

Ważnym obszarem działalności firmy jest także produkcja i projektowanie zaawansowanej elektroniki do sterowania procesami kwantowymi. Aktualnie Creotech rozpoczyna swój największy projekt z zakresu technologii kwantowych. W maju br. międzynarodowe konsorcjum pod przewodem Uniwersytetu w Innsbrucku, którego członkiem jest Creotech Instruments, zostało wybrane przez Komisję Europejską do projektu budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla UE. Celem przedsięwzięcia jest budowa 100-kubitowego komputera kwantowego do 2025 r. oraz uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego rozwiązania do 2029 r.

© Creotech Instruments