2 mln EUR na nowe centrum energoelektroniki BorgWarner
Amerykański koncern rozszerza działalnośc w Polsce i powołuje do życia nowe centrum B&R w Krakowie, w którym zatrudnienie znajdzie 250 osób.
Amerykański koncern BorgWarner rozszerza swoją obecność w Polsce o nowe centrum badawczo-rozwojowe, w którym prace skoncentrowane będą na na rozwoju energoelektroniki do pojazdów elektrycznych, w tym sterowników, inwerterów i konwerterów DC/DC.
W ciągu najbliższych czterech lat firma chce zatrudnić ponad 250 osób do zespołu BorgWarner Kraków. Jego zadaniem będzie rozwijanie rozwiązań (hardware i software) w postaci zaawansowanych kontrolerów oraz inwerterów i konwerterów DC/DC.
Amerykański Borg Warner posiada w Polsce dwie lokalizacje, w podwarszawskim Błoniu (1.201 zatrudnionych na koniec roku 2019) oraz w Rzeszowie.
BorgWarner Mobility Poland Sp. z o.o. w Błoniu powstał na bazie Delphi Powertrain Poland Sp. z o.o. 2 października 2020 r. Grupa Delphi Technologies, do której należy spółka, została przejęta przez BorgWarner Inc. Połączenie spółek BorgWarner i Delphi Technologies wzmocniło portfolio produktowe grupy w zakresie elektroniki i energoelektroniki, a tym samym zapewniło pozycję lidera w dziedzinie zelektryfikowanych systemów napędowych.
W składki spółki BorgWarner Mobility Poland w Błoniu wchodzą cztery dywizje: Morse Systems oraz FIS, które odpowiadają za produkcję systemów zasilania silnika oraz układów zasilania paliwem, PowerDrive Systems, w której powstają nowoczesne rozwiązania elektroniczne zarówno do samochodów spalinowych, hybrydowych, jak i elektrycznych oraz Aftermarket, dywizja odpowiadająca za oferty części zamiennych oraz usługi dla niezależnego rynku.
Według sprawozdania zarządu za rok 2019, w zakładzie Błonie zakończyła się budowa oraz nastąpiło uruchomienie i wydzielenie nowej linii produkcyjnej Electronics & Electrification. Prowadzone były także analizy w celu przeniesienia części obecnej produkcji do BorgWarner Poland sp. z o.o., spółki powiązanej zlokalizowanej w Jasionce, w celu optymalizacji produkcji w Błoniu.
Z kolei w skład kampusu BorgWarner w Jasionce wchodzą trzy jednostki, zajmujące się produkcją turbosprężarek (Turbo Systems), łańcuchów rozrządów i modułów rozrządów ze zmiennymi fazami (Morse Systems) oraz układów kontroli i sterowania przekładni automatycznych (Transmission Systems).