Polska

Firmy z Polski w finale Startup Contest

Roboty kroczące, elektroniczny pielnik oraz system zarządzania placem budowy znalazły się finale konkursu, którego laureatów poznamy podczas tegorocznego Infoshare.

Rozwiązanie MAB Robotics ma pomóc w inspekcji i utrzymaniu infrastruktury podziemnej.

W tym roku do konkursu Startup Contest wpłynęły zgłoszenia aż z 62 krajów. Najwięcej z nich pochodziło z Europy – 136 aplikacji nadesłano z Polski, 36 z Wielkiej Brytanii, 28 z Niemiec, 17 z Hiszpanii. Tuż za nimi uplasowały się Czechy, Estonia, Francja i Izrael – po 16 kandydatur z każdego kraju. Wśród tegorocznych zgłoszeń dominowała branża Health & Medtech & Wellbeing (67). Do konkursu aplikowały również startupy z E-commerce & online marketplaces (39), Finance & Banking & Insurance (36), Artificial Intelligence (30), Cleantech/Energy (27) oraz Food & Nutrition & Agtech (27).

20 najlepszych startupów dostało się do półfinałów Startup Contest, które odbędą się 6 października. Na Arena Stage podczas Infoshare 2022 zaprezentują oni swoje rozwiązania przed inwestorami, przedstawicielami korporacji, funduszy VC i CVC. Najlepsza piątka uczestników przejdzie do finału konkursu, który odbędzie się dzień później a finaliści będą walczyć o nagrodę główną w wysokości 20 tys. EUR w gotówce (zdobywca drugiego miejsca otrzyma 7 tys. EUR, a trzeciego – 3 tys. EUR).

Wśród 20 finalistów znalazły się cztery zespoły z Polski, w tym trzy wykorzystujące hardware w swych rozwiązaniach:

  • Harventi Vision, Polska, kategoria: Food & Nutrition & Agtech

Startup opracował innowacyjny system do automatycznego sterowania pielnikiem rzędowym.

  • IQ Wear, Polska, kategoria: Artificial Intelligence

Startup opracował kompleksowe rozwiązanie problemu niewystarczającego nadzoru w branży budowlanej. System wspierany przez sztuczną inteligencję ma służyć poprawie bezpieczeństwa i wydajności.

  • MAB Robotics, Polska, kategoria: Robotyka

Rozwiązanie MAB Robotics ma pomóc w inspekcji i utrzymaniu infrastruktury podziemnej. Innowacyjność rozwiązania polega na zastąpieniu dotychczasowych platform kołowych robotami chodzącymi. Pozwoli to na inspekcję obecnie niedostępnych miejsc, zmniejszenie liczby wykopów oraz zmniejszenie kosztów.

Żródło: stockwatch.pl