Polska

Technologie kwantowe w projektach polskich firm

Kwanty rewolucjonizują cyberbezpieczeństwo, produkcję elektroniki, fotowoltaikę i branżę logistyczną. W jaki sposób wykorzystują je polskie firmy i czy te rozwiązania mogą zaistnieć na rynku światowym?

Creotech Instruments z Piaseczna koło Warszawy produkuje systemy i podzespoły satelitarne oraz zaawansowaną elektronikę dedykowaną m.in. do sterowania komputerami kwantowymi. Dostarcza też urządzenia i oprogramowanie m.in. do nadzoru ruchu dronów. Swoje projekty realizuje we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN oraz Instytutem Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawczym DESY w Niemczech. Jako jedyna firma w Polsce osiągnęła zdolność budowy kompletnych systemów mikrosatelitów i aktualnie realizuje projekt badawczo-rozwojowy pod nazwą EagleEye, oparty na autorskiej platformie HyperSat, w ramach której opracowywany jest mikrosatelita obserwacyjny Ziemi. Jego wyniesienie na orbitę okołoziemską planowane jest na przełom 2023/2024 roku. 

© Creotech Instruments SA

W maju 2022 roku Komisja Europejska wybrała międzynarodowe konsorcjum z Uniwersytetem w Innsbrucku na czele, którego członkiem jest polska spółka Creotech Instruments. Zadaniem konsorcjum jest budowa dużego, 100-kubitowego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej do 2025 roku oraz uzyskanie gotowości technologicznej do budowy większego, 1000-kubitowego do 2029 roku. 

Creotech Instruments posiada własne zakłady produkcyjne elektroniki oraz zaplecze integracji małych satelitów. W swoim portfolio ma 26 projektów zrealizowanych dla sektora kosmicznego, a 14 misji kosmicznych odbyło się z udziałem podsystemów Creotech. Cztery z nich zrealizowano dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W grudniu 2021 roku Creotech Instruments opracował podsystem niwelujący błędy i zwiększający efektywność pracy komputerów kwantowych.  

Quantum Blockchains z Lublina stosuje technologię kwantową do obrony przed samą technologią kwantową, czyli pracuje nad wykorzystaniem technologii blockchain do zabezpieczenia przed zagrożeniami ze strony komputerów kwantowych. Planuje wykorzystanie algorytmów kryptograficznych, które mają być odporne na ataki i próby złamania zabezpieczeń za pomocą komputera kwantowego. Rozwiązanie to ma zwiększać ochronę danych oraz ich integralność i szybkość przetwarzania. 

Beit.tech z Krakowa tworzy oprogramowanie do obliczeń kwantowych. Zespół matematyków, inżynierów oprogramowania i fizyków opracowuje nowatorskie algorytmy kwantowe i sposób ich implementacji, aby poszerzyć możliwości wykorzystania dostępnego obecnie sprzętu kwantowego i rozwiązywać problemy napotykane w logistyce, produkcji i magazynowaniu na dużą skalę. Pracuje też nad dwoma projektami, realizowanymi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: „Opracowanie i implementacja efektywnych, inspirowanych komputerami kwantowymi, metod wykonywania złożonych obliczeń na klasycznych (nie-kwantowych), sprzętowych wyżarzaczach zbudowanych na specjalizowanych układach scalonych (ASICs)” oraz „Opracowanie i implementacja efektywnego algorytmu do rozwiązywania problemów NP-zupełnych na komputerach kwantowych”. 

Kropki kwantowe ZnO © Nanoxo

Nanoxo z Warszawy opracowuje własną technologię wytwarzania kropek kwantowych tlenku cynku (ZnO QDs), czyli minimalnych nanocząsteczek, które mogą modyfikować padające na nie światło i być alternatywą dla tradycyjnych barwników. W zależności od doboru wielkości kropki uzyskamy inną barwę generowanego światła. Dlatego też kropki kwantowe mają zastosowanie w różnorodnych branżach, w tym w przemyśle gumowym czy kosmetycznym, ale przede wszystkim przy produkcji wyświetlaczy, np. telewizorów z technologią QLED (Quantum Dot LED TV). 

W 2022 roku firma Nanoxo opracowała innowacyjną kropkę kwantową – Quantsil, posiadającą właściwości luminescencyjne i filtrujące UV, która znajdzie potencjalne zastosowanie w urządzeniach polimerowych i biomedycznych, filtrach UV, oświetleniu LED, koncentratorach słonecznych, czujnikach czy ogniwach fotowoltaicznych.

QNA Technology z Wrocławia również rozwija technologię i procedury syntezy kropek kwantowych oraz modyfikuje ich powierzchnię w taki sposób, aby można je było łatwo zintegrować z technologią stosowaną przez klientów. Start-up pracuje także nad formą użytkową tuszów kwantowych zawierających kropki kwantowe, tak aby umożliwić klientom możliwość drukowania półprzewodników na dowolnych podłożach przy wykorzystaniu niemal dowolnych technik druku. 

W maju 2021 roku spółka otrzymała 6,2 mln PLN dofinansowania w ramach organizowanego przez NCBR konkursu do projektu „Innowacyjna technologia syntezy kropek kwantowych PureBlue.dot o ograniczonej toksyczności, przeznaczonych do wysokiej jakości źródeł światła niebieskiego”, wartego ponad 9 mln PLN. 

© QNA Technology SA

Quantum Flytrap z Warszawy to polsko-izraelski start-up, który chce połączyć biznes z kwantową mocą obliczeniową poprzez zbudowanie bezkodowego zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE) dla technologii kwantowych. 

W marcu tego roku firma opublikowała Virtual Lab, czyli innowacyjny sposób interaktywnego i intuicyjnego przedstawiania zjawisk kwantowych. Użytkownicy platformy mogą za pomocą metody „przeciągnij i upuść” umieszczać w niej typowe elementy optyczne (takie jak dzielniki wiązki, polaryzatory, rotatory Faradaya i detektory). Urządzenie ma przybliżyć działanie i możliwości wykorzystywania mechaniki kwantowej osobom niebędącym ekspertami w tej dziedzinie.

Źródło: startup.pfr.pl