Noctiluca wyprodukuje emitery OLED dla szwajcarskiego producenta zegarków
Noctiluca S.A. podpisała 6 września br. umowę NDA (ang. Non-Disclosure Agreement) w związku z rozpoczęciem realizacji projektu dla największego na świecie producenta i projektanta zegarków ze Szwajcarii.
© Noctiluca S.A.
NDA to umowa o zachowaniu poufności, w której strony zobowiązują się do wymiany materiałów i wiedzy z zastrzeżeniem ich dalszego nierozpowszechniania. Jest kluczowa w projektach wysokich technologii, szczególnie ze względu na regulacje kwestii IP (ang. Intellectual Property) oraz oznacza formalne wejście we współpracę między stronami.
Podpisana umowa rozpoczyna etap uszczegółowienia zakresu prac R&D z partnerem, którym jest instytut Fraunhofer IAP. Finalną wersję Noctiluca zamierza podpisać jeszcze w tym kwartale.
Na podstawie umowy NDA i umowy R&D Noctiluca S.A. wraz z niemieckim partnerem opracuje tusz zawierający autorskie emitery OLED, stack OLED oraz demonstrator wyświetlacza przy wykorzystaniu tego tuszu. Prawa IP do stacka OLED, formulacji tuszu i demonstratora należeć będą do polskiej spółki.
Decyzja o realizacji projektu zapadła po przeprowadzeniu procesu ewaluacji rozwiązań technologicznych Noctiluca przez szwajcarskiego klienta, po spotkaniu na Display Week w maju 2022 roku. Producent zegarków i biżuterii zatrudnia około 36 tys. osób w 50 krajach i ma w swoim portfolio również produkty wearables z wyświetlaczami OLED, w tym inteligentne zegarki (smartwatch).
Niemiecki instytut badawczy zajmuje się badaniami i rozwojem zastosowań polimerów oraz stanowi część instytutu Fraunhofera, czyli największej w Europie organizacji zajmującej się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniami w przemyśle. Naukowcom z instytutu udało się stworzyć wielokolorowy mikrowyświetlacz OLED, który zużywa najmniej energii ze wszystkich dostępnych na rynku. Jednostka biznesowa Instytutu w 2013 roku rozpoczęła produkcję próbek oświetlenia OLED, które oferuje pod osobną marką.
Przewidywany przez Nocliluca S.A czas realizacji umowy R&D to 2-3 kwartały. Zapoczątkuje ona etap ścisłej współpracy spółki z instytutem, docelowo nakierowanej na opracowanie i wdrożenie przemysłowe opracowanych w ramach umowy R&D rozwiązań w produktach końcowych producenta zegarków. Zrealizowany projekt będzie miał pozytywny wpływ na dalszy rozwój polskiej spółki oraz na jej wyniki finansowe w następnym roku obrotowym i w latach kolejnych.
Laboratorium w Toruniu © Noctiluca S.A.