Polska

KP Labs z kosmicznymi planami na 2023 rok

Celem spółki KP Labs, która we wrześniu br. oficjalnie otworzyła swoje Centrum Badawczo-Rozwojowe w Gliwicach, jest umieszczenie satelity Intuition-1 na orbicie ziemskiej i przetwarzanie danych bezpośrednio na jej komputerze pokładowym.

Siedziba Centrum Badawczo-Rozwojowego KP Labs sp. z o.o. w Gliwicach

Firma działa w Gliwicach od 2016 r., a założyła ją grupa inżynierów związanych z Politechniką Śląską. Obecnie zespół tworzy ponad 70 specjalistów z takich dziedzin jak: informatyka, uczenie maszynowe, elektronika, fizyka, mechanika, termika, automatyka, robotyka. Główną inwestycją spółki w 2021 roku była budowa nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego w dziedzinie elektroniki i technik kosmicznych, prowadzona we współpracy z NCBiR. W nowoczesnym budynku o trzech kondygnacjach i łącznej powierzchni 2374 m2, oddanym do użytku w maju, a oficjalnie otwartym we wrześniu 2022 roku, prowadzone są badania z wykorzystaniem najnowszego sprzętu laboratoryjnego z dziedziny optyki, elektroniki i technik kosmicznych. Inwestycja o wartości 15 mln PLN zrealizowana została w ramach projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. 

© KP Labs sp. z o.o.

W nowej siedzibie spółki znajdują się min.: komora termiczno-próżniowa do symulowania warunków środowiska kosmicznego, komora klimatyczna do wykonywania testów w atmosferze ziemskiej, laboratorium planowania i kontroli misji, laboratorium systemów łączności satelitarnych, laboratorium uczenia maszynowego, laboratorium testowania wraz z linią montażu elektroniki, laboratorium EMC (EMC-badania kompatybilności elektromagnetycznej) oraz laboratorium projektowania rozwiązań mechanicznych wyposażone w centrum obróbcze CNC (Computer Numerical Control) do produkcji układów do zarządzania ciepłem w systemach elektronicznych.

W 2021 roku KP Labs sp.z o.o. uzyskała status Centrum Badawczo-Rozwojowego i rozpoczęła dwa projekty: „System do automatycznej optymalizacji oczujnikowania pojazdu, oceny jego niezawodności oraz analizy wielomodalnych danych sensorycznych z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego (Kameleon)” oraz „Jednostka obliczeniowa o zmniejszonych amplitudach temperatury pracy oraz zwiększonej niezawodności i mocy obliczeniowej, służąca do przetwarzania wielowymiarowych i wielosensorowych danych na orbicie okołoziemskiej do zastosowania w mikro i małych satelitach (Lion DPU)”

W Centrum Badawczo-Rozwojowym zespół KP Labs tworzy satelitę Intuition-1 i pracuje nad Smart Mission Ecosystem (SME), czyli grupą produktów łączących sprzęt, oprogramowanie i algorytmy napędzane przez sztuczną inteligencję, umożliwiających przetwarzanie danych w oparciu o głębokie sieci neuronowe już na pokładzie satelity, wyposażonego w jeden z najnowocześniejszych na świecie komputerów pozwalających na segmentację obrazów hiperspektralnych.

Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10 x 22 x 36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Zostanie w nim umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości spektralnej w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Zwiększona liczba kanałów pozwoli na podniesienie jakości wykonywanych zdjęć satelitarnych, a segmentacja obrazów na pokładzie satelity skróci czas reakcji na monitorowane zdarzenia. Dane przetworzone w ten sposób znajdą zastosowanie w wielu sektorach, np.: rolnictwo (klasyfikacja pokrycia gruntów, prognoza plonów, mapy upraw, mapy gleb, detekcja chorób roślin, śledzenie biomasy, mapowanie chwastów), leśnictwo (klasyfikacja lasów, określanie gatunków i stanu zdrowia lasów, planowanie zalesiania), ochrona środowiska (mapy emisji zanieczyszczeń, mapy zanieczyszczeń wód i gleby, zarządzanie i analiza zagospodarowania gruntów).

W 2021 r. gliwicka spółka odnotowała 8,5% wzrost przychodów z kwoty prawie 11,8 mln PLN w 2020 do 12,9 mln PLN. Zysk operacyjny z 37,4 tys PLN w 2020 r. skoczył w 2021 r. do 1,1 mln PLN, natomiast zysk netto ze straty -3,3 tys PLN wzrósł do wartości 1 mln PLN

Wśród zagrożeń, które KP Labs bierze pod uwagę w swojej działalności, jest wzrost wymagań odnośnie świadczonych usług z branży kosmicznej oraz mała ich popularność w Polsce, rosnąca konkurencja wpływająca na zmniejszanie marż i stała presja na wzrost wynagrodzeń w branży IT, jak również zmniejszająca się liczba absolwentów uczelni technicznych z odpowiednim poziomem wykształcenia. Mimo to zarząd spółki stawia sobie za cel utrzymanie wzrostu obrotów i zwiększenie rentowności sprzedaży usług oraz pozyskanie nowych klientów.

KP Labs realizuje projekty dla światowych agencji kosmicznych, przede wszystkim dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ale również dla Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej i Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Obecnie inżynierowie KP Labs realizują ponad 15 projektów, które koncentrują się na wdrażaniu sztucznej inteligencji w kosmosie.

Rekreacyjne atrium Centrum Badawczo-Rozwojowego KP Labs

Źródło: sprawozdanie finansowe KP Labs sp. z o.o. za 2021 rok; nowiny.gliwice.pl

Opracowała: Agnieszka Kubasik