Polska

Kimball: spadek obrotów w Polsce poniżej 1 miliarda PLN

Niestety w ostatnim roku obrotowym obroty polskiego zakładu Kimball nieco spadły, jednak perpektywa na ich ponowny wzrost jest bardzo realna: firma rozbudowuje powierzchnię produkcyjną o 40%.

Kimball Electronics Poland koncentruje się na produkcji i sprzedaży wyrobów elektronicznych dla przemysłu motoryzacyjnego oraz na rynki medyczny, automatyki przemysłowej i elektroniki użytkowej.

Kimball opublikował dane finansowe za ostatni rok obrotowy, obejmujący okres od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku.  Przychody ze sprzedaży spadły w stosunku do poprzedniego roku obrotowego o 6%, z poziomu 1 038.6 mln PLN do 976.7 mln PLN. Struktura sprzedaży firmy w roku 2021 przedstawiona jest na poniższym wykresie: 

Również i wyniki prowadzonej działalności nieco się obniżyły, chociaż pozostały na stosunkowo wysokich poziomach. Wynik operacyjny firmy zmniejszył się z 75.4 mln PLN do 71.4 mln PLN, natomiast wynik netto z 57.7 mln PLN do 54.0 mln PLN.

Firma w omawianym okresie zainwestowała 12.1 mln PLN w rzeczowy majątek trwały, głównie w maszyny i urządzenia. Przypomnijmy też, iż w lutym 2022 Kimball ogłosił zamiar rozbudowy jednostki w Poznaniu. Jak czytamy w komunikacie z początków roku, dodatkowe zdolności produkcyjne są potrzebne ze względu na kolejne programy produkcyjne ze strony nowych i istniejących klientów. Kimball szacuje, iż rozbudowa pochłonie 8 milionów USD a istniejąca powierzchnia produkcyjna zostanie powiększona o około 40%. Zakończenie rozbudowy przewidziane jest na początek roku fiskalnego 2024.

Do ważniejszych osiągnięć w dziedzinie badań i rozwoju należą rozwiązania w zakresie wypracowania nowych procesów technologicznych i zaprojektowania oraz budowy nowych technologicznie maszyn i urządzeń oraz oprogramowania:

  • zaprojektowanie oraz wykonanie innowacyjnej w zakresie przedsiębiorstwa fikstury do testów funkcjonalnych dla włoskiego koncernu samochodowego,
  • zaprojektowanie oraz konstrukcja testera funkcjonalnego EOL dostawcy TIER1 i sekwencji testowej,
  • opracowanie optymalizacji procesu produkcyjnego i poprawy stabilności przy użyciu narzędzi LEAN,
  • zaprojektowanie oraz wykonanie prototypu fikstur funkcjonalnych do testów wyrobu dla międzynarodowego OEM, stworzenie sekwencji testowych,
  • zaprojektowanie i budowa fikstury do automatycznego programowania wyrobów dla dostawcy układów motoryzacyjnych TIER1,
  • zaprojektowanie procesu produkcji i wykonanie produktów prototypowych.