Polska

SDS Optic wyposaża clean room

SDS Optic zakończyła etap inwestycyjny dotyczący wdrożenia pilotażowej produkcji optoelektronicznych części biosensorów światłowodowych do zastosowania w mikrosondach inPROBE.

Do spółki dostarczono z USA ostatnie i kluczowe specjalistyczne urządzenie spersonalizowane do potrzeb planowanej produkcji optoelektronicznych części biosensorów światłowodowych, jak również dokonano końcowej płatności. Tym samym zakończył się etap inwestycyjny, obejmujący zamówienie, zakup, dostawę i rozruch urządzeń i maszyn produkcyjnych o wartości końcowej ponad 2,6 mln PLN. Na sfinansowanie tego kamienia milowego spółka pozyskała środki z emisji akcji serii D przeprowadzonej w 2021 r.

Zespół Marcina Staniszewskiego, prezesa zarządu SDS Optic S.A. oraz dyrektora technologicznego koordynującego prace w zakresie produkcji pilotażowej.

Nasz clean room został wyposażony w urządzenia niezbędne do planowanej produkcji optoelektronicznych części biosensorów światłowodowych, które stosujemy w mikrosondach inPROBE. To jeden z kluczowych kroków w kierunku uzyskania niezależności produkcyjnej w skali pół-przemysłowej. Planowana docelowa wydajność produkcyjna clean roomu to do ok. 50 tys. biosensorów w skali roku. Wcześniej zabezpieczyliśmy już możliwości samodzielnej produkcji elementów biologicznych, chemicznych oraz bioinżynieryjnych, natomiast biosensory światłowodowe wytwarzane były dotychczas u partnerów zewnętrznych. Wkrótce rozpoczniemy prace związane z kalibracją i optymalizacją procesów produkcyjnych przy użyciu zakupionych maszyn i urządzeń. Równocześnie prowadzić będziemy proces rekrutacji kolejnych członków fotonicznego zespołu B+R. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie procesu walidacji oraz certyfikacji planowanej produkcji – jego zakończenie przewidujemy w 4Q 2023 r. W efekcie powstanie kompletna certyfikowana dokumentacja procesowa i produkcyjna. Nasi potencjalni partnerzy biznesowi uzyskają tym samym pewność, że produkcja mikrosondy inPROBE jest możliwa w skali masowej. Wierzymy, że będzie to stanowiło kluczową wartość na etapie jej komercjalizacji — mówi Marcin Staniszewski, prezes zarządu SDS Optic S.A. oraz dyrektor technologiczny koordynujący prace w zakresie produkcji pilotażowej.

Urządzenie inProbe © SDS Optic

Finalne uruchomienie i walidacja produkcji będą początkiem przejścia spółki z poziomu podmiotu badawczo-rozwojowego do podmiotu przystępującego do procesu komercjalizacji technologii inPROBE. Spółka intensywnie pracuje nad stworzeniem infrastruktury produkcyjnej, która zagwarantuje najwyższą jakość na każdym etapie produkcji wszystkich elementów urządzenia.

Clean room powstały w siedzibie SDS Optic S.A. ma powierzchnię ok. 72 m2, składa się z 5 pomieszczeń o podwyższonej klasie czystości, połączonych specjalnymi śluzami. Trzy z nich spełniają standard ISO8, natomiast 2 pozostałe standard ISO7. Oznacza to, że panuje tam bardzo niskie stężenie cząstek stanowiących potencjalne zanieczyszczenia. Jest to niezbędne przy produkcji zaawansowanych elementów optoelektronicznych biosensora inPROBE. Zaplecze technologiczno-produkcyjne przeszło pomyślnie testy i zostało uruchomione w lipcu br.

W celu zabezpieczenia dalszej możliwości korzystania z przygotowanej przez spółkę wyspecjalizowanej przestrzeni produkcyjnej, 6 lipca 2022 r. zawarto długoterminową umowę z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na jej wyłączny najem na okres do dnia 31 grudnia 2027 r. Clean room znajduje się w Centrum ECOTECH-Complex w Lublinie, gdzie spółka również wynajmuje powierzchnie laboratoryjne i biurowe.

SDS Optic S.A. to spółka specjalizująca się w opracowaniu innowacyjnych urządzeń do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych. Opracowała innowacyjną i unikalną w skali globalnej światłowodową mikrosondę inPROBE. Jest to biosensor o wysokim poziome czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub dedykowanego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo), bez konieczności pobierania tkanki (biopsji). Obecnie spółka skupia się na rozwoju i komercjalizacji diagnostyki HER2-dodatniego raka piersi oraz monitoring terapii celowanej tego typu nowotworu. 

Raporty rynkowe wskazują, że średnioroczna stopa wzrostu globalnego rynku diagnostyki molekularnej HER2 w latach 2019-2025 wyniesie 12%, podnosząc wartość tego rynku do ponad 6,4 mld USD w 2025. W 2019 roku, w obszarze diagnostyki molekularnej HER2 wykonano ponad 7,5 mln testów o wartości ponad 4,1 mld USD.

Źródło: StockWatch.pl