Polska

EagleEye zostanie wyniesiona na orbitę przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX

Prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona poinformował, że satelita EagleEye, oparty na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat, zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską prawdopodobnie przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX.

EagleEye © Creotech Instruments

Celem projektu mikrosatelitarnego EagleEye jest opracowanie satelity obserwacyjnego Ziemi, podniesienie na platformę TRL9 umożliwiającą testowanie produktów innych firm w kosmosie i dopracowanie szeregu podsystemów przeznaczonych dla mikrosatelitów. Umieszczony na niskiej orbicie satelita obserwacyjny EagleEye zapewni rozdzielczość rzędu 1 m, dzięki opracowaniu teleskopu i systemu stabilizacji. Projekt wykorzysta możliwie dużo elementów platformy HyperSat, które w ramach projektu zostaną przeniesione na TRL9. Satelita będzie miał rozmiary ok. 40x40x50 cm i wagę do 50 kg.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum przemysłowo-naukowe: Creotech Instruments S.A. (lider), odpowiada za przygotowanie platformy satelitarnej i nośnika EagleEye; Scanway Sp. z o.o. za przygotowanie teleskopu optycznego dla satelity, natomiast Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (partner naukowy) opracuje kluczowe elementy EagleEye, tj: superkomputer i system stabilizacji oraz przeprowadzi testy. Wykorzysta przy tym doświadczenie zebrane m.in. w projektach ESA i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 

Mamy już zakontraktowaną rakietę, która wyniesie satelitę na orbitę. Będzie to prawdopodobnie rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Wyniesienie EagleEye na orbitę okołoziemską planujemy na przełomie roku 2023/2024. Aktualnie wszystko idzie zgodnie z planem. Mamy jednak przygotowane drugie okno startowe w pierwszym kwartale 2024. Następnym krokiem będzie finalizacja przedsięwzięcia dotyczącego satelitów obserwacyjnych dla segmentu obronności, który realizujemy w ramach projektu Polish ImAging SaTellites (PIAST). Jest to jeden z naszych kluczowych komercyjnych projektów – powiedział Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.

Projekt, który ma zostać zakończony w grudniu 2023 roku, realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt to prawie 44,9 mln PLN, kwota dofinansowania to ponad 27,2 mln PLN.

 W ostatnich miesiącach zawarliśmy kilka ważnych kontraktów, które z pewnością pozwolą nam wejść na wyższy poziom w segmencie kwantowym. Liczymy, że wzrost zdolności sprzedażowych satelitów pozwoli nam na skokowy wzrost skali biznesu. Naszym celem jest rozszerzenie działalności spółki na rynkach zagranicznych – powiedział Maciej Kielek, wiceprezes ds. finansowych.

© Creotech Instruments

Creotech Instruments produkuje i dostarcza na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w lipcu 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.