Grupa WB zwiększa moce produkcyjne
I to w każdym z zakładów produkcyjnych. Jest to głównie efekt znakomitych ocen systemu amunicji krążącej Warmate podczas konfliktu w Ukrainie.
Plecakowa wersja systemów amunicji krążącej WARMATE może być użytkowana jako samodzielny system, przenoszony bądź przewożona przez pododdział wojsk lądowych lub specjalnych. WARMATE stanowi alternatywę dla przeciwpancernych pocisków kierowanych PPK posiadając zdolność do operowania w znacznie większym promieniu, pozwalając na wykrycie i obserwację potencjalnego celu w relatywnie dużym komforcie czasowym (czas lotu platformy powietrznej to 70 minut). © WB Electronics
Wzrost wolumenu produkcji łączy się przede wszystkim z zamówieniami ze strony Polski i Ukrainy, lecz także z zainteresowaniem systemami Warmate i FlyEye na świecie, co ma bezpośredni związek z ich skutecznym zastosowaniem za naszą wschodnią granicą.
We wrześniu tego roku Grupa WB rozpoczęła budowę w Skarżysku Kamiennej własnej fabryki dronów, w której docelowo ma być prowadzona wielkoseryjna produkcja, integracja i montaż ostateczny systemów amunicji krążącej Warmate. Jak informuje Piotr Wojciechowski, obecnie zatrudnienie w fabryce osiągnęło poziom 53 osób (cała Grupa WB zatrudnia około 1.500 zatrudnionych).
Jak czytamy na portalu Defence24.pl, trwa także rozbudowa innych zakładów należących do Grupy. W 2024 mają zostać oddane dwa zakłady produkcyjne: pierwszy, w Ożarowie Mazowieckim, ma mieć 3.000 m2, natomiast drugi o powierzchni 2.000 m2, należący do Flytronic, zajmującej się budową systemów bezzałogowych, powstaje w Gliwicach.
‘Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, w jednej z wypowiedzi wśród polskiej broni realnie wpływającej na przebieg tego konfliktu wymienił Pioruny i właśnie Warmate'y. Te ostatnie są wykorzystywane przez ukraińskie wojska specjalne i stąd niewiele jest w sieci zdjęć oraz filmów z ich użycia. Na spotkaniu z dziennikarzami prezes Wojciechowski pokazał jednak dwa uderzenia na rosyjskie wojska w rejonie elektrowni atomowej Energodar, gdzie wykorzystano je prawdopodobnie z uwagi na ich precyzję rażenia. Z kolei BSP FlyEye także jest cichym bohaterem tej wojny i – często niewykryty - skutecznie naprowadza na przeciwnika ogień artylerii’ czytamy na portalu defence24.pl.
W efekcie zapowiadanych inwestycji, zdolności produkcyjne Grupy WB systemu Warmate mają wzrosnąć z kilkudziesięciu sztuk miesięcznie do co najmniej kilkuset. Obecny portfel zamówień na ten system to około 2.5 tysiąca sztuk. Na horyzoncie są też nowe wersje rozwojowe tego systemu o kryptonimach Warmate 5, Warmate 20 i Warmate 50.
Grupa WB zmodyfikuje też system Topaz
Agencja Uzbrojenia ogłosiła, że zakończono postępowanie ofertowe dotyczące dokonania modyfikacji Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz do standardu Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia i Kierowania środkami rażenia w ramach połączonego wsparcia ogniowego Topaz(+).
Podmiotem, który zobligował się do zrealizowania celu zamówienia została firma WB Electronics. Decyzja w sprawie udzielenia powyższego zamówienia została oficjalnie podjęta w dniu 22 listopada 2022, natomiast ogłoszenie w systemie pojawiło się dziewiątego grudnia. W komunikacie czytamy, że postępowanie prowadzone było w formie procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Jako uzasadnienie podano, iż wszystkie oferty przedłożone w odpowiedzi na procedurę otwartą, procedurę ograniczoną lub dialog konkurencyjny były nieprawidłowe lub niemożliwe do przyjęcia.
Źródło: defence24.pl
WARMATE rozpoznawczy R bazuje na pierwszej wersji systemu amunicji krążącej WARMATE i jest wyposażony w głowicę obserwacyjną. © WB Electronics