Polska

QNA Technology zebrało 7,2 mln PLN finansowania

Spółka QNA Technology SA, która rozwija technologię syntezy półprzewodnikowych nanomateriałów, planuje kolejny krok w kierunku komercjalizacji niebieskich kropek kwantowych.

© QNA Technology S.A

Pozyskana w ramach ostatniej rundy inwestorskiej kwota 7,2 mln PLN, razem z otrzymaną dotacją unijną, pozwoli nanotechnologicznej firmie wejść na nowy poziom rozwoju.

Wrocławskiej spółce udało się w warunkach laboratoryjnych opracować syntezę niebieskich kropek kwantowych (MVP), co jest kluczowym krokiem na drodze do komercjalizacji tego materiału. Pozwolił on na rozpoczęcie testów kropek kwantowych zsyntezowanych przez QNA u branżowych partnerów. Umożliwi to dalszy ich rozwój oparty o techniczne oczekiwania poszczególnych odbiorców.

© QNA Technology S.A

Do tej pory, oprócz sumy pozyskanej od prywatnych inwestorów, QNA Technology zebrała kapitał 6,2 mln PLN z grantu NCBR na prace B+R oraz przedwdrożeniowe. Środki te pozwoliły m.in. na przeprowadzenie prac badawczych umożliwiających przestrojenie niebieskich kropek kwantowych w taki sposób, aby emitowały światło o barwie akceptowalnej przez branżę wyświetlaczy (zmiana barwy z tzw. Deep Blue na Pure Blue) oraz sprawdzenie krytycznych założeń potrzebnych do wykonania projektu pilotażowej linii syntezy.

QNA Technology przeprowadza prace badawcze

Dzięki pozyskanym nowym środkom udało się zwiększyć bazę laboratoryjną i zaangażowanie specjalistycznej aparatury, a także powiększyć zespół – z kilkunastu do 25 osób. QNA przekształciła się w ostatnim czasie ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną i powołana została rada nadzorcza, w której jednym z kluczowych członków został Waldemar Maj, prezes zarządu Neutrino Geology i doświadczony członek wielu rad nadzorczych, m.in. takich spółek jak GPW, Ciech, Bank BGŻ, czy TFI Origin.

Synteza półprzewodników

Aktualnie prowadzone są testy z partnerami biznesowymi mające na celu potwierdzenie wartości uzyskanych parametrów i ukierunkowanie dalszego rozwoju tego materiału.

Planowane inwestycje startupu sumują się do 14 mln PLN i przeznaczone zostaną na zakup elementów pilotażowej linii syntezy oraz zakończenie kolejnego etapu prac rozwojowych niebieskich kropek kwantowych. Osiągnięcie tych celów ma umożliwić spółce realizację pierwszych kontraktów dla producentów optoelektroniki z całego świata.

prof. dr hab. inż. Artur Podhorodecki, prezes zarządu i współzałożyciel QNA Technology

Niebieskie kropki kwantowe są oczekiwaną alternatywą dla stosowanych obecnie rozwiązań materiałowych w branży wyświetlaczy. Możliwość wytwarzania półprzewodników jest wartościową i strategiczną umiejętnością. Dlatego, pomimo że przed nami jeszcze sporo wyzwań technologicznych, a nasze materiały są na wczesnym etapie rozwoju, już teraz widzimy duże zainteresowanie naszymi materiałami wśród firm branżowych. Przede wszystkim w Azji oraz USA. Zainteresowanie to jest na tyle duże, że firmy te są skłonne płacić za możliwość testowania naszych materiałów — mówi prof. Artur Podhorodecki, prezes zarządu i współzałożyciel QNA Technology.

Według raportu MarketsandMarkets rynek kropek kwantowych osiągnie wartość 8,6 mld USD do 2026 r. a średni wzrost RDR ma wynieść 16,2%.

Źródło: mamstartup.pl