Przemysł półprzewodnikowy wzrośnie do 2030 roku o 56%
Pomimo krótkoterminowego cyklicznego spowolnienia, długoterminowe perspektywy globalnego rynku półprzewodników pozostają bardzo dobre.
© TSMC
Globalne dane dotyczące sprzedaży półprzewodników opublikowane w zeszłym tygodniu pokazały, że w roku 2022 branża doświadczyła zarówno znacznych wzrostów jak i spadków. Chociaż w ubiegłym roku sprzedaż chipów osiągnęła najwyższy w historii roczny poziom, spowolnienie w drugiej połowie roku znacznie ograniczyło wzrost. Głębsza analiza danych z końca roku ujawnia, w jaki sposób ten wzorzec jest zgodny z przewidywalnym cyklem przemysłu półprzewodnikowego i dlaczego obecny krótkoterminowy spadek nie zmienia ocen Semiconductor Industry Associationi, że długoterminowe perspektywy wzrostu pozostają bardzo obiecujące.
W obecnym cyklu, po krótkim załamaniu na początku 2020 roku na początku pandemii, branża półprzewodników przeżywała okres ogromnego wzrostu, a obecnie znajduje się w wyraźnej tendencji spadkowej, która rozpoczęła się w drugiej połowie 2022 roku. Obecne krótkotrwałe pogorszenie koniunktury w perspektywie długoterminowej jest wynikiem splotu czynników, w tym rosnącej inflacji, niepokojów geopolitycznych i utrzymujących się skutków pandemii. Czynniki te przyczyniły się do niepewności makroekonomicznej, zmniejszenia wydatków konsumentów i wahań popytu na półprzewodniki. Na przykład, wraz ze spadkiem wydatków gospodarstw domowych na elektronikę użytkową, taką jak komputery PC, smartfony i tablety, zmniejszył się również popyt na będące ich podstawą półprzewodniki.
Rzeczywiście, przeciwności makroekonomiczne stworzyły poważne krótkoterminowe wyzwania dla przemysłu półprzewodników, powodując słabszy niż wcześniej oczekiwano wzrost przemysłu w całym 2022 roku. Ta krótkoterminowa korekta nie zmienia jednak strukturalnych czynników napędzających wzrost w branży, które w perspektywie długoterminowej umocnią się i będą napędzać dalszy wzrost. Wniosek jaki wysnuwa SIA jest taki, że popyt na półprzewodniki będzie rósł w dłuższej perspektywie, ponieważ chipy nadal czynią świat inteligentniejszym, wydajniejszym i lepiej połączonym.
W rzeczywistości, zostawiając rozważania o krótkoterminowych wahaniach popytu i patrząc na długoterminowy trend w ciągu ostatnich dwóch dekad, przemysł półprzewodników wykazuje stały wzrost (Rysunek 1). Roczna sprzedaż wzrosła z 139 mld USD w 2001 roku do 573,5 mld USD w 2022 roku, co oznacza wzrost o 313%. W tym samym okresie sprzedaż jednostkowa półprzewodników wzrosła o 290%, odzwierciedlając wzrost popytu na półprzewodniki w całej gospodarce. W rzeczywistości badanie przeprowadzone w 2020 r. przez SIA i Boston Consulting Group wykazało, że globalny popyt na zdolności produkcyjne półprzewodników do 2030 roku ma wzrosnąć o 56%. Ponieważ ten długoterminowy trend utrzyma się w nadchodzących latach, a popyt na chipy wzrośnie, firmy produkujące półprzewodniki będą musiały zainwestować więcej w badania, projektowanie i produkcję. Pytanie nie brzmi, czy powstanie więcej zakładów produkujących chipy lub fabryki, ale raczej gdzie zostaną zbudowane.
Aby zapewnić, że duża część tych nowych mocy produkcyjnych zostanie zbudowana w Ameryce, przywódcy USA uchwalili w zeszłym roku CHIPS and Science Act, przełomowe prawo zapewniające znaczne zachęty do produkcji chipów i inwestycji w badania. Wczesny wpływ ustawy CHIPS był bardzo obiecujący. Od momentu wprowadzenia ustawy CHIPS wiosną 2020 roku, firmy z branży półprzewodników ogłosiły ponad 40 nowych projektów w USA o łącznej wartości prawie 200 mld USD w inwestycjach prywatnych i ponad 200.000 bezpośrednich i wspieranych miejsc pracy w całych Stanach Zjednoczonych. Częściowo dzięki tym nowym projektom, całkowita liczba bezpośrednich miejsc pracy w samym tylko przemyśle półprzewodnikowym może osiągnąć 312.000 do końca dekady, przy czym przemysł ten generuje łącznie 2,1 miliona bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w gospodarce USA.
Przemysł półprzewodnikowy wielokrotnie już odnotowywał fale inwestycji podczas cykli spadkowych po to, aby być gotowym na nieuchronne odbicie popytu. Nowe inwestycje firm doprowadzą do zwiększenia krajowej produkcji półprzewodników i innowacji, co pomoże uniknąć przyszłych niedoborów chipów i zapewni, że branża zaspokoi rosnący popyt ze strony sektorów takich jak motoryzacja, przechowywanie danych i łączność bezprzewodowa. Przykładowo, szacuje się, że przemysł motoryzacyjny odpowiada za 20% popytu na chipy, a przewiduje się, że branża komunikacji bezprzewodowej będzie napędzać 25% wzrostu do 2030 roku. Silne czynniki wzrostu w tych sektorach będą napędzać popyt w branży układów scalonych w całej następnej dekadzie.
Podsumowując, chociaż branża chipów w naturalny sposób odnotowuje cykliczność popytu i doświadcza krótkich okresów słabości, długoterminowe perspektywy dla tego krytycznego sektora są niezwykle pozytywne. Chipy są kluczem do dużych, rozwijających się technologii, takich jak sztuczna inteligencja, IoT, 6G czy medycyna. Wszystkie rozwiązania w zakresie sieci elektrycznych i klimatu opierają się na tych maleńkich kawałkach krzemu, które stały się tak ważne dla naszego życia. I ta rzeczywistość nie zmieni się ani w perspektywie krótkoterminowej, ani długoterminowej.
Rysunek 1: 3-miesięczna średnia krocząca sprzedaży i produkcji w ujęciu jednostkowym styczeń 2001-listopad 2022
Źródło: © Semiconductor Industry Association