Rosjanie szantażują Famur i nielegalnie przejmują kontrolę nad spółką Aplisens
Zarząd Grenevii poinformował o próbach wymuszenia przez dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej sprzedaży spółek w Rosji i Kazachstanie za bezcen, natomiast Aplisens stwierdził, iż nie ma już żadnej kontroli nad spółką zależną w Rosji, wartą 6 mln PLN.
Famur SA
Polski producent maszyn górniczych Famur SA, obecnie Grenevia, opublikował na swojej stronie oświadczenie o przestępstwie polegającym na próbie wymuszenia niekorzystnej sprzedaży spółek zależnych na terenie Federacji Rosyjskiej i Kazachstanu. Próba wrogiego przejęcia miała miejsce 27 lutego br., kiedy to w katowickiej siedzibie Famuru pojawili się dwaj obywatele Rosji, którzy szantażem usiłowali wymusić sprzedaż obu wschodnich spółek za bezcen, czyli za 1 tys. EUR za rosyjską i 45 tys. EUR za kazachską.
Według zarządu Grenevii aktywa rosyjskiej spółki wyceniane są 60 mln PLN, a spółki w Kazachstanie na 10 mln PLN.
Na podpisanie przedstawionych przez Rosjan dokumentów polska spółka miała czas kilka godzin, w przeciwnym razie zostaną ujawnione kompromitujące dokumenty o rzekomych nieprawidłowościach. Jednym z mężczyzn był pracownik rosyjskiej spółki Famuru. Zarząd firmy wezwał na pomoc polskie służby.
Po agresji Rosji na Ukrainę polska firma odstąpiła od realizacji wcześniej podpisanych umów, o łącznej wartości 130 mln PLN, na dostawy maszyn do eksploatacji w Rosji. Ponadto drastycznie ograniczyła sprzedaż na tym rynku. W sierpniu 2022 roku Famur informował o utracie kontroli nad zależną spółką rosyjską, co wiązało się ze stratą w wysokości 58 mln PLN, która obciążyła wynik netto grupy Famur za 2Q 2022 r. Od wybuchu wojny w Ukrainie Famur stracił ok. 90% przychodów z rosyjskiego rynku. W 2021 roku wynosiły one 200 mln PLN i stanowiły 20% całości. Przez ostatnie 12 miesięcy zarząd firmy nie odpowiedział na zapytania ofertowe z Rosji, które opiewały na kwotę ok. 500 mln PLN.
Aplisens SA
Kontrolę nad spółką zależną w Rosji stracił także Aplisens S.A., producent przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej, który 27 lutego br. podjął decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego wartość udziałów spółki zależnej w Rosji, w kwocie 6,6 mln PLN. Zarząd dostrzegł konieczność dokonania korekty w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2022 rok i obciążyć go powyższą stratą, która będzie miała wpływ na wyniki firmy.
"Po przeprowadzeniu wieloaspektowej analizy zarząd polskiej firmy uznał, że nastąpiło istotne ograniczenie w sprawowaniu władzy nad spółką zależną OOO APLISENS Rosja polegające na zmniejszeniu możliwości wywierania wpływu na jej działalność i wyniki finansowe" - czytamy w komunikacie spółki.