ML System ma szansę na 400 mln PLN przychodów rocznie
Podrzeszowska firma technologiczna ML System SA, oferująca własne ogniwa fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV), odnotowała 49% wzrostu przychodów w 2022 roku i przewiduje osiąganie ponad 400 mln PLN rocznie ze sprzedaży produktów i usług.
Giełdowa firma ML System, oprócz rozwiązań fotowoltaicznych oferuje produkty tradycyjnej fotowoltaiki (moduły i komponenty), rozwiązania Smart City (np. moduły BIPV na zadaszeniach przystanków) oraz specjalistyczne szkło, w tym dla branży automotive. W 2022 roku odnotowała 49% wzrost przychodów ze sprzedaży do 281,7 mln PLN, czyli rekordowego poziomu w swojej historii.
Podobnie wysokie wyniki spółka osiągnęła także na poziomie zysku brutto ze sprzedaży, który wzrósł o 39,3%, do 37 mln PLN oraz EBITDA (+49,8% do 39,3 mln PLN).
Siedziba ML System SA w miejscowości Zaczernie na północ od Rzeszowa.
— Konsekwentnie realizujemy założenia strategii, osiągając coraz wyższe przychody ze sprzedaży. Ambitne cele strategiczne realizujemy pomimo wymagającego otoczenia zewnętrznego. Zarówno branża fotowoltaiczna, jak i budowlana odnotowują aktualnie spadki, co jest konsekwencją opóźnienia w uruchomieniu środków unijnych z perspektywy finansowej na lata 2021-2027 oraz konfliktu w Ukrainie, którego następstwem jest m.in. zmniejszona dostępność komponentów, a dalej wzrost cen materiałów i ich logistyki. Od początku działalności pracujemy nad niezależnością w pełnym łańcuchu dostaw oraz własnymi technologiami, np. nanotechnologią kwantową, ogniwami tandemowymi lub wielozłączowymi, dlatego uważamy, że w szerszym horyzoncie czasowym aktualne ograniczenia przełożą się na wzrost ekspozycji naszych rozwiązań na rynku — powiedział Dawid Cycoń, prezes ML System.
Na poziomie skonsolidowanego zysku netto w 2022 r. spółka odnotowała jednak spadek do 0,2 mln PLN, wobec 1,7 mln PLN zysku w 2021 r. Było to konsekwencją wyższych kosztów amortyzacji o 9,4 mln PLN w ujęciu rok do roku oraz wzrostu o ponad 5 mln PLN kosztów finansowych w porównaniu z 2021 r. Był to najsłabszy wynik netto od rozpoczęcia notowań akcji na warszawskiej giełdzie (2018 r.).
Obowiązująca strategia „Nowej ery kwantowej” ML System przewiduje inwestycje rzędu 216 mln PLN w nowe technologie i rozbudowę powierzchni (do 45 tys. m2) i mocy produkcyjnych zakładu. Po 2023 r. przychody ze sprzedaży mają przekroczyć pułap 400 mln PLN, a produkty będą trafiać do odbiorów na całym świecie (obecnie dostępne są na 21 rynkach).
— Udział wysokomarżowych produktów, w tym objętych nową strategią w naszym portfolio sprzedażowym rośnie z kwartału na kwartał. Oczekujemy, że trend ten będzie kontynuowany także w 2023 r. Perspektywy wzrostu zarówno w segmencie BIPV, jak i fotowoltaiki klasycznej – w szczególności dla odbiorców reprezentujących sektor energetyki zawodowej i MŚP są obiecujące. Stale umacniamy naszą pozycję na rynkach zagranicznych, zwiększając obszar ekspansji o kolejne kierunki – w ostatnich miesiącach zadebiutowaliśmy na Litwie i Węgrzech — dodał prezes Cycoń.
© ML System SA
ML System podał dzisiaj szacunkowe wyniki. Publikację jednostkowego i skonsolidowanego raportu rocznego za 2022 r. przewidziano na dzień 31 marca br.
Źródło: cleanerenergy.pl