Polska

Noctiluca podpisała umowę ze spółką grupy TCL Technology

Spółka z Torunia podpisała umowę MTA (Material Transfer Agreement) z Guangdong Juhua Printing Display, wiodącą firmą technologiczną w dziedzinie drukowanych OLED.

Laboratorium Noctiluca SA

Noctiluca, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (rynek NewConnect) spółka technologiczna z Torunia, rozwijająca związki chemiczne m.in. do wyświetlaczy OLED, podpisała umowę MTA z Guangdong Juhua Printing Display Technology (Juhua). Nowy partner należy do grupy TCL Technology, czołowego producenta elektroniki konsumenckiej i jednego z liderów globalnego rynku telewizorów oraz do Tianma Microelectronics, lidera małych i średnich wyświetlaczy, wiodącego dostawcy rozwiązań dotykowych. Jest to kolejna umowa toruńskiej spółki, po podpisanych w 2022 roku umowach z producentem elektroniki użytkowej LG Display z USA, japońskim konglomeratem chemicznym Inuru GmBH, największym na świecie producentem zegarków ze Szwajcarii i amerykańskim konglomeratem technologicznym, właścicielem największego serwisu społecznościowego Meta (Facebook) i czołowym producentem gogli VR/AR.

Nowy partner to zajmująca się uprzemysłowieniem drukowanych technologii OLED spółka zależna od TCL Technology Group Corporation oraz Tianma Microelectronics. Na mocy umowy będzie on testował materiały do formulacji tuszu do druku ekranów OLED opracowane przez Noctilukę. Najlepsze z nich, w kolejnych krokach, będą testowane przez producentów wyświetlaczy.

Wyświetlacze OLED (np. w smartfonach, telewizorach czy tabletach) składają się z wielu ultracienkich warstw różnych materiałów, z których kluczową są organiczne materiały (emitery), które po przyłożeniu ładunku elektrycznego świecą – jest to tzw. warstwa emisyjna. Rozwijane przez firmę Noctiluca emitery termicznie aktywowanej opóźnionej fluorescencji (TADF) mogą być wykorzystane nie tylko w tradycyjnej produkcji wyświetlaczy OLED, ale i w tuszu do druku i oświetlenia OLED. Takimi właśnie emiterami do tuszu zainteresowane jest Juhua z grupy TCL Technology. 

TCL Technology Group Corporation działa na 160 rynkach i specjalizuje się badaniach, rozwoju i produkcji elektroniki konsumenckiej od telewizorów, przez smartfony, po produkty dla inteligentnego domu. Jako Juhua i TCL CSOT od 2015 roku opracowuje nadającą się do produkcji technologię druku do zastosowań w telewizorach oraz elastycznych wyświetlaczach.

Juhua jest spółką zależną w 66% od TCL CSOT (TCL Star Optic-electrical Technology – spółka korporacyjna TCL Technology Group Corporation) oraz w 33% od Tianma Microelectronics. Dzięki silnemu wsparciu gigantycznych akcjonariuszy, uważana jest za wiodącą firmę technologiczną w dziedzinie drukowanych OLED i pioniera w obszarze nowych rozwiązań dla tego segmentu. 

W drodze do drukowanych wyświetlaczy OLED w partnerstwie z czołowymi azjatyckimi producentami

Umowa MTA (Material Transfer Agreement) oznacza formalne rozpoczęcie testów emiterów Noctiluki przez Juhua (ewaluacja i wspólne testy) oraz wejście w wielomiesięczne rozmowy biznesowe. Celem współpracy jest testowanie i wybór materiałów, które w kolejnych etapach zostaną wykorzystane do formulacji tuszu do druku OLEDów. Następnie tusze z najbardziej obiecującymi wynikami będą testowane przez producentów wyświetlaczy. Standardowo potencjalne efekty współpracy zawiązanej na bazie MTA są możliwe do osiągnięcia w perspektywie 12-18 miesięcy, jednak ze względu na proces formulacji tuszy oraz docelowe testy z partnerami końcowymi etap ten może potrwać dłużej. 

Mariusz Bosiak, CEO Noctiluca

Tusze oparte na naszych emiterach pozwalają uzyskać wysoką jasność wydrukowanych ekranów, a przy tym są w pełni organiczne. Ich nanoszenie jest ponadto znacznie tańszą alternatywą produkcji wyświetlaczy, która może skutkować nie tylko większą liczbą możliwych zastosowań, ale i większą demokratyzacją rynku – powiedział Mariusz Bosiak, CEO Noctiluca.

Wchodząc niespełna rok temu na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie niewielu przewidywało, że Noctiluca może zostać partnerem gigantów technologicznych, którzy wyrażają zainteresowanie naszymi emiterami. Dzisiaj do grona naszych azjatyckich partnerów, takich jak LG Display, dołącza również spółka z grupy TCL Technology, czołowego producenta elektroniki konsumenckiej i jednego z liderów globalnego rynku telewizorów — mówi Mateusz Nowak, Dyrektor Rozwoju Biznesu Noctiluca.

Noctiluca SA (New Materials) to spółka technologiczna z Torunia, notowana od 2022 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (rynek NewConnect). Jest jedną z 10 największych spółek w indeksie NCIndex, a jej obecna kapitalizacja wynosi ponad 165 mln PLN. Zajmuje się rozwojem autorskich, zaawansowanych związków chemicznych w obszarze fotoniki, które są wykorzystywane przez producentów wyświetlaczy oraz paneli OLED. Opracowuje i produkuje emitery OLED nowej, trzeciej i czwartej generacji, tj. wykazujące właściwości TADF (ang. Thermally Activated Delayed Fluorescence, Termicznie Aktywowana Opóźniona Fluorescencja) i Hiperfluorescencję. Stanowią one kluczowy element wyświetlaczy (monitory, telewizory, smartfony, urządzenia wearables czy VR) oraz źródeł światła (np. oświetlenie). W ostatnich 2 latach spółka dokonała skokowego rozwoju technologii. Posiada nowoczesne laboratorium w Toruniu i własny dział B+R w Korei, zacieśniła współpracę z najważniejszymi instytutami badawczymi z Niemiec (KIT i FEP) i zaczęła realizować projekt z ITRI tj. najważniejszą agencją rozwoju wysokich technologii i przemysłu na Tajwanie. 

Zapraszamy na jednodniowe targi elektroniki we Wrocławiu! Zapisz się