Polska

WB Electronics ma kontrakt na 68 mln PLN netto i zamierza inwestować w swoje fabryki

30 marca WB Electronics S.A. zawarł umowę z Hutą Stalowa Wola S.A. na dostawę systemów teleinformatycznych z oprogramowaniem do końca 2024 roku. Firma planuje też nowe inwestycje i zatrudnienie dodatkowych 500 osób w perspektywie 2 lat.  

Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics, przyznaje, że obecnie jedną z głównych barier rozwoju działalności jest zdobycie specjalistów © WB Electronics.

Huta Stalowa Wola wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej i produkuje między innymi armatohaubice Krab, wyrzutnie rakiet Langustaoraz samobieżne moździerze Rak.

Grupa WB jest polskim producentem technologii łączności i dowodzenia oraz zaawansowanych rozwiązań dla sił zbrojnych z całego świata. Oferuje systemy obserwacyjno-rozpoznawcze, dowodzenia, łączności i zarządzania na polu walki, jak również systemy kierowania ogniem, uderzeniowe, informatyczne i cyberbezpieczeństwa. 

WB Electronics rozbudowuje swoje obecne zakłady i bierze pod uwagę budowę fabryki amunicji. Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics, w wywiadzie dla Pulsu Biznesu powiedział, że bieżąca sytuacja międzynarodowa spowodowała wzrost zainteresowania wyrobami firmy i poprawiła perspektywy jej rozwoju. Nastąpił dynamiczny wzrost zamówień z kraju i zagranicy, zwłaszcza od rządów państw, co daje dużą pewność finansowania przez wiele lat. 

Systemy dowodzenia i komunikacji © WB Electronics

W październiku 2022 firma oddała do użytku zakład w Skarżysku-Kamiennej produkujący komponenty do bezzałogowych statków powietrznych. Rozbudowywana jest też fabryka w Ożarowie. Należący do Grupy WB gliwicki Flytronic planuje rozwój produkcji w segmencie bezzałogowców rozpoznawczych, a gdyński Radmor w obszarze urządzeń telekomunikacyjnych. Ostatnio grupa zwiększyła zatrudnienie z 1,2 do 1,6 tys. pracowników, a w rozbudowywanych fabrykach planuje w ciągu dwóch lat zatrudnić jeszcze 500 osób.

Mimo ambitnych planów rozwoju na rynku zbrojeniowym, WB Electronics nie rezygnuje z działalności w segmencie cywilnym. Piotr Wojciechowski przyznaje, że po wybuchu wojny w Ukrainie przychody z obszarów cywilnych zmniejszyły się w stosunku do dostaw dla sektora obronnego, ale wzrosły w wartościach bezwzględnych. Zakłada, że docelowo powrócą do udziału 15-20% w całkowitej sprzedaży. 

Grupa WB prowadzi również prace badawczo-rozwojowe dotyczące produkcji magazynów energii. Jest gotowa wprowadzić je na rynek, ale przyznaje, że ich upowszechnienie będzie możliwe, jeśli zostaną zmienione regulacje krajowe i europejskie w zakresie energetyki. Obecnie dystrybutorzy energii nie mogą mieć własnych magazynów. Według Piotra Wojciechowskiego dobrym rozwiązaniem byłoby ich montowanie np. przy transformatorach, co odciążyłoby system dystrybucyjny, kiedy panele fotowoltaiczne produkują zbyt dużo energii w stosunku do zapotrzebowania. 

Osobisty System Dowodzenia i Obserwacji U-GATE © WB Electronics

Źródło: biznes.pap.pl pb.pl