Polska

E-Van na polskiej platformie od Innovation AG

Wczoraj pisaliśmy o nowej elektrycznej Nysie i przy tej okazji nie można pominąć projektu dostawczego e-Vana realizowanego przez Innovation AG ze Zgorzelca, na własnej platformie i zestawach bateryjnych, które mogą służyć jako mobilny magazyn energii.

Projekt E-Vana © Innovation AD

Od stycznia 2021 roku firma Innovation AG sp. z o.o. ze Zgorzelca realizuje na zlecenie NCBiR projekt e-Vana, czyli uniwersalnego pojazdu dostawczego o napędzie elektrycznym, o zasięgu ponad 300 km i ładowności ponad 1 tony. Jedną z zastosowanych innowacji jest efektywna rekuperacja energii z hamowania i możliwość wykorzystania pojazdu jako mobilnego magazynu energii, pozwalającego zasilać urządzenia podłączane z domowego gniazdka 230V, których minimalna moc znamionowa przekracza 1500W. Ponadto E-Vana będzie można używać jako źródło prądu dla innego elektryka, a funkcjonalność V2G (Vehicle-to-Grid) pozwoli zarówno pobierać, jak i oddawać prąd do sieci elektroenergetycznej.

W wywiadzie dla wnp.pl prezes Albert Gryszczuk wyraźnie podkreślił, że zespół firmy stanowią inżynierowie specjalizującymi się w konstruowaniu samochodów, którzy nie chcą budować fabryki, ale rozmawiają z kontrahentami z Azji i Bliskiego Wschodu zainteresowanymi kupnem licencji autorskiej platformy Innovation AG do swoich aut. Prototyp e-Vana został zbudowany właśnie w oparciu o platformę Eagle, nad którą zespół pracuje już od kilku lat. Jest uniwersalna i może być nośnikiem dla pojazdów w kategorii N1, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, z możliwością rozbudowy do 4 250, czyli do N2. Platforma rozumiana jako rama podwozia, napęd, systemy zasilania i sterowania, pozwala na bardzo dużą elastyczność w projektowaniu pojazdów, ponieważ można na niej postawić praktycznie każdy rodzaj zabudowy, łącznie z lekkimi busami kategorii M1, czyli do 8 osób.

Albert Gryszczuk, prezes Innovation AG; Ford Transit po ekokonwersji

Pomimo, że e-Van jest wykonany na zamówienie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które jest gospodarzem projektu, to firma Innovation AG posiada swoje prawa własności intelektualnej do tego pojazdu, jego wyglądu i technologii, jak również jest właścicielem stworzonej przez siebie platformy i może ją wykorzystać do skonstruowania pojazdu dla innego odbiorcy. Prowadzi rozmowy o współpracy również z polskimi inwestorami prywatnymi, począwszy od kupienia licencji na podwozie po wspólny projekt fabryki. W dalszym ciągu też pracuje nad zwiększeniem zasięgu i ładowności oraz przygotowuje wersję e-Vana z napędem na cztery koła. Obecnie firma pracuje nad czwartym etapem zakładającym przeprowadzenie homologacji produkcyjnej zbudowanego pojazdu i ma nadzieję, że uda jej się znaleźć producenta, który będzie chciał wytwarzać e-Vana w Polsce.  

Konstrukcja ramy, zawieszenie, system sterowania, układ kierowniczy oraz zasobniki bateryjne zostały zbudowane przez Innovation AG, natomiast silnik elektryczny, falownik oraz układ hamulcowy to rozwiązania uniwersalne, dostosowane do projektu przez inżynierów ze Zgorzelca. Według Alberta Gryszczuka, projekt e-Vana kosztował znacznie więcej niż środki otrzymane w ramach programu NCBiR, które jednak pozwoliły na rozwinięcie wcześniejszych projektów i stworzenie jednego konkretnego samochodu, opartego o własną uniwersalną platformę. W tej chwili dwa przygotowane samochody są dopuszczone do ruchu i przechodzą komplet testów drogowych, testów w komorze klimatycznej i badań WLTP (testowanie samochodów w warunkach zbliżonych do codziennej eksploatacji). 

Albert Gryszczuk i elementy zestawów bateryjnych do platformy opracowywanej przez Innovation AG, jesień 2021 r. Fot. Piotr Myszor z redakcji wnp.pl

Inżynierowie cały ubiegły rok poświęcili na prace w ramach projektu e-Van, ale równolegle rozwijali inny projekt, skierowany na Bliski Wschód, dla pewnej firmy zainteresowanej współpracą z Innovation AG, która już zbudowała zakład produkcji aut elektrycznych i szuka samochodu, który mogłaby w nim produkować. Do rozpoczęcia produkcji kluczowe jest opracowanie łańcucha dostaw i zakończenie budowy platformy Eagle dla aut z napędem na cztery koła. Firma ze Zgorzelca skupia się obecnie na dopracowaniu projektu, wspólnie z jednym z markowych, globalnych dostawców elementów zawieszeń.

Innovation AG sp. z o.o. powstało na bazie firmy Innovation AG Albert Gryszczuk ze Zgorzelca i od ponad 20 lat specjalizuje się w przebudowach i remontach pojazdów rajdowych i specjalnych oraz konwertowaniu samochodów spalinowych na elektryki. Obecnie spółka zajmuje się budową prototypów pojazdów z napędem elektrycznym oraz ich dostosowaniem do potrzeb produkcji nisko i średnio seryjnej.

Źródło: wnp.pl; materiały prasowe Innovation AG