TOP 25 europejskich firm EMS
Lista top 25 została opracowana przez in4ma, na podstawie badań i analiz przeprowadzonych w 270 firmach. Bierze pod uwagę również fuzje oraz przejęcia, które wpłynęły na uzyskane wyniki.
25 miejsce - fiński InCap Oy, który w styczniu 2020 roku kupił AWS Electronics Group z zakładami w Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Mocno rozwija się w Indiach i obecnie buduje tam swój trzeci zakład, który zostanie zainaugurowany w maju 2023 roku.
24 miejsce - francuski Cordon Electronics, który przejął dawny zakład naprawczy Sony w Alzacji i obecnie ma 23 lokalizacje na całym świecie.
23 miejsce - francuski éolane mający wiele zakładów we Francji, w Niemczech i Estonii.
22 miejsce - szwajcarska firma Cicor AG, stosunkowo stabilna przez kilka lat, po przejęciu 29% udziałów w One Equity Partners w lipcu 2021 roku, obrała inny kierunek. W grudniu 2021 r. kupiła brytyjską firmę Axis Electronics Ltd, a następnie w lutym 2022 r. przejęła niemiecką firmę SMT Elektronik GmbH oraz Phoenix Mecano Digital Elektronik GmbH w Niemczech i Phoenix Mecano Digital Tunisie S.a.r.l w Tunezji. W grudniu 2022 roku stała się właścicielem producenta cienkich folii AFT Mircowave GmbH w Niemczech.
21 miejsce - belgijska Connect Group, która w kwietniu 2021 roku przejęła IKOR Sistemas Electronicos SL w Hiszpanii i Meksyku.
20 miejsce - włoska firma Elemaster, która przejęła belgijski GDM Electronics z zakładami w Belgii i Rumunii w kwietniu 2018 roku.
19 miejsce - szwedzka firma Hanza AB zakupiła niemiecki Ritter Elektronik GmbH z Remscheid w sierpniu 2019 roku, a następnie Helmut Beyers GmbH z Mönchengladbach w październiku 2021 roku i Budelmann Elektronik GmbH w czerwcu 2022 roku.
18 miejsce - szwedzka firma Note AB, która w 2018 roku uruchomiła Speedboard Electronic Assembly Ltd w Wielkiej Brytanii, a następnie w czerwcu 2021 iPro Holding Ltd. i w lipcu 2022 Dynamic Precision Solutions AB w Szwecji.
17 miejsce - niemiecka Grupa BMK, która oprócz zakładu w Augsburgu posiada jeszcze jeden zakład w Izraelu.
16 miejsce - francuska firma All Circuits Group z dwoma zakładami we Francji i jednym zakładem w Tunezji.
15 miejsce - niemiecka RAFI Group, która jest brana pod uwagę tylko ze względu na sprzedaż EMS i szeroką gamę własnych komponentów elektronicznych.
14 miejsce - holenderski Prodrive Technologies BV.
13 miejsce - niemiecka firma TQ Systems, która osiągnęła sukces sprzedażowy.
12 miejsce - polski Fideltronik Sp. z.o.o. za rozwój czysto organiczny.
11 miejsce - włoska firma Bitron. Główny zakład działu elektroniki znajduje się w Polsce, a jego przychody wynoszą ponad 330 mln EUR rocznie. We Włoszech znajduje się również kilka zakładów, z których nie wszystkie można przypisać do sektora EMS. Oprócz silnego udziału sprzedaży dla przemysłu motoryzacyjnego i elektroniki użytkowej (ELDOM), są tam silne obszary HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), które nie są brane pod uwagę. Kolejna fabryka elektroniki znajduje się w Meksyku. W sumie Bitron posiada 50 systemów SMT.
10 miejsce - austriacka grupa Melecs. Pod koniec 2018 roku przejęła 70% fabryki elektroniki Prettl, Prettl Electronics Querataro SA de cv.
9 miejsce - francuska Lacroix Electronics, posiadająca zakłady we Francji, Estonii, Niemczech, Polsce i Tunezji, w grudniu 2022 roku została przejęta przez amerykański Firstronic LLC.
8 miejsce - holenderska firma Neways, która właśnie została zdjęta z giełdy i ma nowy zarząd.
7 miejsce - niemiecka firma Diehl Controls, oddział grupy Diehl w Norymberdze. Posiada cztery zakłady w Niemczech (Wangen), Polsce, Chinach i Meksyku, gdzie skupiła się na poszczególnych segmentach rynku w obszarze EMS.
6 miejsce - norweski Kitron AS, który kupił amerykański API Technologies Corp. i europejski BB Electronics AS, a w lutym 2019 roku czeski Wendell Holding a.s.
5 miejsce - niemiecki Katek SE. Po zakupie ETL Elektrotechnik Lauter GmbH na początku 2019 roku, w sierpniu 2019 roku przejął Bebro Electronic i E-Systems MTG, w styczniu 2021 r. Grupę Leesys z Lipska i Litwy, w maju 2021 r. Aisler B.V. z Holandii, w październiku 2021 r. iOX Mobility GmbH, w kwietniu 2022 r. kanadyjską SigmaPoint Technologies, a w listopadzie 2022 r. amerykańską Nextek Inc.
4 miejsce - węgierski Videoton, który ma dwa zakłady PCBA i generuje sprzedaż w zakresie wtrysku tworzyw sztucznych, obróbki blach w zakresie budowy skrzynek i innych usług, przypisanych do działu EMS.
3 miejsce - duńska Grupa GPV, należąca do Grupy Schrouw, która przejęło Enics w w lipcu 2022 roku. Nowo powstała Grupa GPV jest większa od fińskiego Scanfil Oy.
2 miejsce - fiński Scanfil za sprzedaż w 2022 roku, który aby utrzymać tę pozycję, będzie musiał w 2023 roku znacząco przeskoczyć granicę miliarda.
1 miejsce - niemiecki Zollner Elektronik AG. W lipcu 2022 r. przejął amerykański EMS Electronic Instrumentation and Technology (EIT) LLC, rozwija się organicznie i buduje zakład w Tunezji.
Gdyby rozszerzyć listę o wszystkie EMS działające w Europie, to w TOP 25 znalazłyby się również Foxconn, Flextronics, Jabil, USI/Asteelflash, Inventec i IMI, a ostatnie 6 pozycji by zniknęło. Hanza znalazłaby się zatem na pozycji 25. Pytanie, jaka sprzedaż jest brana pod uwagę w przypadku globalnego EMS. Jeśli będzie to tylko sprzedaż europejska, to i tak trzeba poczekać do października 2023 roku, zanim uda się ją wyodrębnić z rejestrów firm w poszczególnych krajach.
Źródło: emsnow.com