Polska

Saule, Advanced Graphene Products i Nutrix z ważnymi umowami

Saule wykonało kluczowy krok na drodze do budowy linii produkcyjnej w Japonii, a AGP i Nutrix pozyskały łącznie 9.3 mln PLN.

© Saule

Saule Technologies S.A. podpisała porozumienie term sheet o rozpoczęciu współpracy w zakresie przyszłej budowy, wdrożenia i działania fabryki produkującej perowskitowe panele fotowoltaiczne z dotychczasowym akcjonariuszem firmy, japońskim H.I.S. Co., Ltd. Saule dostarczy pełną specyfikację techniczną linii produkcyjnej, oraz udzieli licencji na posiadane prawa własności intelektualnej, niezbędne do zbudowania zakładu produkcji perowskitowych paneli fotowoltaicznych w Japonii. Strony ustaliły, że w zamian H.I.S. zapłaci Saule 15% zysków ze sprzedaży perowskitowych paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych i sprzedanych przez H.I.S. Strony zdecydowały, że produkowane panele będą opatrzone markami obydwu stron. Koszty projektu, zgodnie z jego budżetem zostaną poniesione przez H.I.S. i wynoszą wstępnie 20-30 mln EUR.

© Nutrix

Szwajcarsko-polsko-chilijski Nutrix zakończył drugą rundę finansowania, dzięki czemu pozyskał łączne środki w wysokości około 8 mln PLN. Zebrane finansowanie umożliwi startupowi Nutrix dalszy rozwój rozwiązań z zakresu opieki nad osobami z cukrzycą typu 2. Bazują one na autorskim systemie, aplikacji mobilnej i glukometrze, a także integracji z systemami zewnętrznymi. Nutrix powstał w 2020 roku i do tej pory rozwijał się z finansowania uzyskanego z grantów, m.in. rządu Chile czy Szwajcarii, a także prywatnych inwestorów. W przeszłości do rozwoju startupu przyczynił się również polski fundusz CARLSON EVIG Alfa, który w 2021 roku współfinansował prace badawczo-rozwojowe i dzięki któremu Nutrix ulokował w Polsce znaczące zasoby w szczególności w zakresie R&D (posiada ośrodek badawczy w Krakowie).

© AGP

Kolejną emisję akcji przeprowadził Advanced Graphene Products. W ramach subskrypcji prywatnej osoby prywatne - Piotr Zawistowski, Bartosz Klinowski, Iwona Klinowska oraz Artur Wiechczyński (obecny prezes zarządu AGP), objęli 1.3 mln akcji, dzięki którym do spółki wpłynie ponad 1,3 mln PLN. Środki zostaną spożytkowane na wzrost skali produkcji i sprzedaży spółki oraz komercjalizację zastosowania grafenu w innowacyjnych obszarach. Advanced Graphene Products wytwarza wysokiej jakości grafen płatkowy (GO, rGO), który jest przeznaczony do takich zastosowań jak kompozyty węglowe, żywice epoksydowe, filamenty 3d, farby, powłoki antykorozyjne czy polimery. Posiada podpisane zarówno listy intencyjne, jak i kontrakty na opracowanie zastosowań komercyjnych grafenu ze spółkami takimi, jak: Kross, GRM System, Europejska Agencja Kosmiczna, Frako-Term, GM Color, czy Pimar-Plastics. Ponadto AGP ma własną, opatentowaną technologię produkcji grafenu powierzchniowego z ciekłego metalu – HSMG.