Polska

Bosch zbuduje w Polsce fabrykę pomp ciepła i zatrudni 500 osób

Niemiecki koncern zainwestuje 1,2 mld PLN w budowę nowej fabryki pomp ciepła w Dobromierzu na Dolnym Śląsku. Prace budowlane mają się rozpocząć w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie ruszy na przełomie 2025-2026 r.

Powietrzna pompa ciepła firmy Bosch

Po japońskim Daikinie i niemieckim Viessmanie fabrykę pomp ciepła w Polsce wybuduje firma Bosch. Inwestycja planowana jest w Dobromierzu w pobliżu Wałbrzycha i 70 km od Wrocławia. Zakład będzie zasilany zieloną energią z certyfikatem OZE, z której od 2020 r. korzystają wszystkie polskie fabryki Boscha. Spółka otrzyma zwolnienie podatkowe w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomiczne (WSSE) oraz grant rządowy i wsparcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Projektowanie fabryki dopiero się rozpocznie, po zakupieniu 40 ha działki od spółki zarządzającej WSSE i w tym roku jeszcze zostanie wybrany generalny wykonawca inwestycji. Jak mówi Rafał Dudziński, prezes firmy Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce, będzie to już dziewiąty zakład niemieckiego koncernu w naszym kraju. Firma produkuje już tutaj komponenty do układów hamulcowych, urządzenia AGD i osprzęt do elektronarzędzi. 

Nie wiadomo jeszcze jakie będą moce produkcyjne zakładu, trwają też dyskusje dotyczące produkcji komponentów wykorzystywanych w pompach ciepła, ponieważ nowa fabryka będzie nie tylko montownią. Według Rafała Rudzińskiego, będą tu wytwarzane najnowsze produkty, ale o tym jakie dokładnie, dowiemy się po rozpoczęciu budowy, obecnie trwają dyskusje na ten temat. 

Jak wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła Port PC, zapotrzebowanie na te urządzenia w Polsce wzrosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent r/r, a w 2022 r. aż 120%. Bosch przewiduje, że do 2025 r. cały europejski rynek będzie się zwiększał o około 20% rocznie. W najbliższych latach w Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych 30 mln nowych pomp ciepła. Swoje urządzenia grzewczo-chłodzące niemiecka firma produkuje również w Niemczech, Portugalii i Szwecji, a od 2018 r. inwestuje w rozwój tych fabryk. Planuje do końca dekady wydać 1 mld EUR. 

W ostatnich miesiącach firma Bosch stworzyła w Warszawie i Łodzi centra kompetencji IT, w którym zatrudnia już ponad 1 tys. programistów, inżynierów oprogramowania i ekspertów. W tym roku ich liczba wzrośnie do 1,5 tys. osób. Tworzą takie produkty, jak oprogramowanie e-bike’ów, rozwiązania autonomicznej jazdy, robotyki, automatyki urządzeń AGD czy SAP-owe. W tym roku w Polsce powstaną jeszcze dwa takie biura. 

W lipcu 2022 r. inwestycję w Ksawerowie pod Łodzią ogłosił japoński producent pomp ciepła Daikin, który zaplanował wydać 1,4 mld PLN i w nowej fabryce zatrudnić 1 tys. osób. Niedługo potem niemiecki Viessmann ogłosił, że zbuduje w Legnicy swoją fabrykę pomp ciepła za 200 mln EUR, w której zatrudni 1,7 tys. pracowników.

Wraz z rozwojem produkcji pomp ciepła, których do 2025 roku ma powstać aż 1 mln sztuk, rozwinie się produkcja podzespołów, takich jak wymienniki ciepła czy regulatory, a pożądanym kierunkiem będzie również produkcja sprężarek czy wentylatorów.

Źródło: pb.pl