Polska

Elektroniczne projekty w XXV edycji „Polski Produkt Przyszłości”

20 kwietnia 2023 r., w Auli Fizyki na Politechnice Warszawskiej odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Inicjatywa ma na celu promocję najbardziej innowacyjnych produktów z potencjałem na sukcesu rynkowy w Polsce i za granicą. Konkurs został objęty patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Rozwiązania polskich innowatorów koncentrują się na nowatorskich rozwiązaniach z zakresu energetyki, szczególnie tej zielonej, ekologicznego transportu, zrównoważonej gospodarki odpadowej, nowoczesnego rolnictwa, najnowszych zdobyczy technologii i sztucznej inteligencji, a także postępujących możliwościach diagnostyki medycznej.

W 1999 r. w konkursie „Polski Produkt Przyszłości” wyróżniony został projekt VIGO System S.A., pt. „Nowa generacja detektorów promieniowania średniej i dalekiej podczerwieni pracujących bez chłodzenia kriogenicznego”, który przyczynił się do podboju kosmosu. Detektory podczerwieni wyprodukowane przez firmę znalazły się na wyposażeniu łazika marsjańskiego Curiosity, który w 2012 r. wylądował na Marsie, a także lądownika Schiaparelli, który 4 lata później dotarł do powierzchni Marsa w ramach misji badawczej ExoMars. Również nagrodzony w konkursie inteligentny stetoskop StethoMe, oparty na medycznych algorytmach sztucznej inteligencji, dzisiaj umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości w układzie oddechowym w warunkach domowych na szeroką skalę. Podobnie kompozyt kościo-zastępczy FlexiOss lubelskiej firmy Medical Inventi, który ma zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju ubytków kostnych. Innym przykładem nagrodzonego rozwiązania, które odmienia naszą rzeczywistość, jest Bin-e, czyli inteligentny kosz, który automatycznie rozpoznaje, segreguje oraz kompresuje śmieci. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji jest on odporny na ludzkie błędy i niedbalstwo.

Bin-e Smart Waste Bin, czyli inteligentny kosz, który automatycznie rozpoznaje, segreguje oraz kompresuje śmieci © Bine sp. z o.o.

Wciąż powstają i poszukiwane są nowe rozwiązania dla przemysłu związane m.in. z cyfryzacją i automatyzacją procesów, wykorzystaniem sztucznej inteligencji, w obszarze zdrowia czy ochrony środowiska. Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, jak zdolni jesteśmy do podejmowania wyzwań i znajdowania nowych rozwiązań

w obszarze bezpieczeństwa, ochrony zdrowia czy energetyki. Przykładem bieżących innowacji może być VENTIL – innowacyjne urządzenie do niezależnej wentylacji płuc, FRANKD – szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2 czy Inteligentna Platforma do Optymalizacji Energii (IPOE) pozwalająca uzyskać kompleksową informację na temat ilości oraz jakości zużywanej energii elektrycznej.

W tym roku, podczas jubileuszowej XXV edycji konkursu, pod uwagę brano kryteria takie jak: poziom innowacyjności, przydatność cech lub funkcjonalności produktu dla jego użytkowników końcowych, potencjał rynkowy, poziom zaawansowania prac nad produktem, strategię wprowadzenia produktu na rynek, a także jego wpływ na środowisko. Dodatkowo punktowano posiadane patenty i zgłoszenia patentowe.

Projekty zgłoszone do rywalizacji ocenione zostały przez ekspertów branżowych oraz Kapitułę konkursu, w której zasiedli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, a także NCBR oraz PARP.

Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 148 projektów. Najwięcej, bo aż 129 z nich, wpłynęło bezpośrednio od przedsiębiorców. Przyjęto także 9 zgłoszeń konkursowych od instytucji szkolnictwa wyższego i nauki (takich jak uczelnie oraz instytuty naukowe i badawcze) i 10 zgłoszeń projektów realizowanych wspólnie przez takie instytucje i przedsiębiorców. Kapituła przyznała łącznie 18 nagród i wyróżnień.

Zwycięzcy XXV edycji Polskiego Produktu Przyszłości

Główne nagrody za swoje projekty – i tym samym tytuł Polskiego Produktu Przyszłości – otrzymali: Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, Diagendo Sp. z o.o. oraz W2H2 Sp. z o.o. wraz z Politechniką Gdańską. 

MMB SmartGridEnabler zainstalowany na słupie; pierwszy w Polsce budynek wydrukowany na placu budowy w Wyszkowie, zrealizowany w bliskim sąsiedztwie stacji transformatorowej.

W kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” przyznano cztery wyróżnienia, w tym dwa z branży elektronicznej:

MMB SmartGridEnabler – regulator napięcia i symetryzator prądu przeznaczony do sieci niskiego napięcia dla operatorów systemu dystrybucyjnego, na których terenie istnieje dużo instalacji fotowoltaicznych, opracowany przez MMB Drives sp. z o.o.;

Wielkogabarytowe drukarki 3DCP (3D Concrete Printing) automatycznie wytwarzające zbrojone struktury betonowe z kruszywem wykorzystujące autorską technologię druku 3D betonem opracowane przez REbuild Sp. z o.o.;

Elektrolizer SOE zawierający kilkadziesiąt połączonych ze sobą ogniw SOC; Hogweed – urządzenie do mikrofalowego niszczenia roślin inwazyjnych

W kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” wyróżnienia w zdobyły projekty:

HydroGEN – innowacyjny stałotlenkowy elektrolizer do wytwarzania bezemisyjnego wodoru opracowany przez Instytut Energetyki – Instytut Badawczy;

Hogweed – urządzenie do mikrofalowego niszczenia roślin inwazyjnych opracowany przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Holo4Labs – innowacyjne oprogramowanie w technologii Rozszerzonej Rzeczywistości, korzystające z algorytmów AI (Voice Recognition, Computer Vision, Spatial Anchoring) wpierające laboratoria w skutecznym przeprowadzaniu badań © Holo4Labs Sp. z o.o.; Blees – autonomiczny, elektryczny minibus © Blees sp. z o.o.

Nagroda specjalna za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) trafiła do Holo4Labs Sp. z o.o. za innowacyjne oprogramowanie w technologii Rozszerzonej Rzeczywistości, korzystające z algorytmów AI (Voice Recognition, Computer Vision, Spatial Anchoring), które wpiera laboratoria w skutecznym przeprowadzaniu badań.

Nagroda specjalna Ministra Rozwoju i Technologii oraz nagroda specjalna za produkt w obszarze ekoinnowacji przypadła MMB Drives Sp. z o.o. za rozwiązanie MMB SmartGridEnabler, czyli aktywny regulator napięcia i symetryzator prądu w sieciach niskiego napięcia dla operatorów systemu dystrybucyjnego, na których terenie istnieje dużo instalacji fotowoltaicznych.

Nagrodę specjalną Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Nagrodę PARP i NCBR, przyznano autonomicznemu, elektrycznemu minibusowi Blees od Blees sp. z o.o., który służyć może jako uzupełnienie komunikacji publicznej.

Nagroda główna w każdej kategorii wyniosła 100 tys. PLN. Wyróżnienia sięgnęły 25 tys. PLN. Łącznie do zwycięzców konkursu trafiły nagrody o wartości 500 tys. PLN.

Patronat medialny nad konkursem sprawowali: Polskie Radio, Przegląd Techniczny, wnp.pl oraz PAP MediaRoom. Konkurs został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (poddziałanie 2.4.1. inno_LAB - Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów).

Źródło: parp.gov.pl