Polska

QNA Technology wchodzi na NewConnect i na GPW

O kropki kwantowe stworzone przez QNA Technology pytają najwięksi producenci wyświetlaczy do telewizorów, okularów AR/VR i dla branży automotive. Rosnący popyt wymaga inwestycji i spółka z Wrocławia pojawi się niedługo na NewConnect, a później na GPW.

Dr inż. Mateusz Bański, CTO; prof. Artur Podhorodecki, CEO w QNA Technology

QNA Technology S.A. jest już drugą spółką pracującą nad związkami organicznymi wykorzystywanymi w wyświetlaczach, która pojawi się na giełdzie. Pierwszą była Noctiluca, opracowująca emitery światła nowej generacji do zastosowania w panelach OLED. Kropki kwantowe spółki z Wrocławia, czyli półprzewodnikowe nanokryształy do zastosowania jako emitery światła, testowane są już przez największe koncerny, a zarząd otrzymał od NWZA formalne upoważnienie do rozpoczęcia procesu wejścia na NewConnect. Ma to nastąpić jeszcze w roku 2023.

Spółkę założyła w grudniu 2016 r. dwójka naukowców z Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Mateusz Bański, ekspert w zakresie syntezy, funkcjonalizacji i charakteryzacji koloidalnych nanomateriałów, specjalizujący się w półprzewodnikowych kropkach kwantowych oraz prof. Artur Podhorodecki, ekspert w zakresie spektroskopii optycznej nanostruktur półprzewodnikowych oraz syntezy i funkcjonalizacji nanomateriałów nieorganicznych, autor ponad 120 publikacji naukowych i laureat licznych nagród. Obaj są wciąż największymi akcjonariuszami QNA Technology, ale nie mają już kontrolnego pakietu. 

Startup wspierany jest m.in. przez fundusz Kvarko i zdobył już 18 mln PLN finansowania. Nowi udziałowcy zapewnili prawie 12 mln PLN, a Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dodało 6,2 mln PLN. QNA Technology rozmawia z potencjalnymi klientami i w ciągu roku zainwestuje 14 mln PLN w prace technologiczne i przygotowanie eksperymentalnej linii pilotażowej do syntezy materiału PureBlue.dots, czyli wolnych od toksycznych metali ciężkich półprzewodnikowych kropek kwantowych emitujące światło w zakresie jasnoniebieskim. Spółka chce dokończyć rozwój produktu i customizację, aby przejść z fazy MVP (Minimum Viable Product) do pełnowartościowego produktu i skalowania technologii. 

Światowy rynek kropek kwantowych, przy średniorocznym wzroście o 16,2% w najbliższych czterech latach, osiągnie w 2026 roku wartość 8,6 mld USD, według MarketsandMarkets. QNA Technology dostrzega ogromny potencjał na rynku japońskim, gdzie firmy nie mają bezpośredniego dostępu do wolnych od metali ciężkich niebieskich kropek kwantowych, które są niezbędne w urządzeniach wykorzystujących najnowocześniejsze technologie, takie jak wyświetlacze nanoQDEL. Wrocławska firma jest w kontakcie zarówno z kolejnymi partnerami z Japonii, jak również z Chin, Tajwanu i Korei Płd. 

Zespół QNA Technology S.A. z Wrocławia

Źródło: pb.pl