Aptiv uratował ZEM Ełk
Współpraca z koncernem Aptiv nie tylko pozwoliła uniknąć likwidacji ZEM Ełk, ale dała także atrakcyjną perspektywę rozwoju.
© ZEM Ełk
Spółka pod nazwą Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku Sp. z o.o. powstała dnia 18 grudnia 1998, a jedynym udziałowcem jest Fabryka Samochodów Osobowych S.A. w Warszawie. Ostatnia historia spółki była bardzo burzliwa: 8 stycznia 2021 dotarła do nas wiadomość o podjęciu decyzji o likwidacji firmy, co oznaczało zwolnienie 450 osób. Jednak później … było już tylko lepiej. Najpierw likwidację zawieszono, a 31 maja 2022 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku Sp. z o.o. postanowiło o dalszym istnieniu Spółki oraz o uchyleniu likwidacji z dniem 01 czerwca 2022 roku.
W efekcie opisanych wyżej zawirowań, w roku 2022 ZEM Ełk złożył dwa sprawozdania finansowe, obejmujące okres do decyzji o uchyleniu likwidacji oraz po niej. Łącznie, w całym roku 2022, przychody firmy wyniosły 37.0 mln PLN, co stanowi wzrost o 14.6% w stosunku do obrotów roku 2021. Co jednak szczególnie zwraca uwagę, to ponad dwukrotny wzrost obrotów w drugiej połowie roku (25.2 mln PLN) w porównaniu do pierwszych miesięcy (11.8 mln PLN). Stało się tak głównie za przyczyną wzrostu zamówień i rozszerzenie asortymentu produkcyjnego ze strony kluczowego klienta spółki – Aptiv – dla którego w Ełku produkowane są obecnie nowe rodziny wiązek do Fiata 500 i Lancii, kontynuowana jest też produkcja dla Volvo. Jak czytamy w sprawozdaniu zarządu ‘Spółka na podstawie podpisanej Umowy ramowej z APTIV posiada wieloletnie projekty które zapewniają działalności Spółki co najmniej kilku lat z możliwością ich przedłużenia’.
W spółce na koniec 2022 roku zatrudnienie w ramach umowy o pracę w przeliczeniu na etaty wynosiło 288 osób, na umowę zlecenie było zatrudnionych 10 osób, natomiast zatrudnienie w ramach współpracy z agencjami pracy tymczasowej 498 osób.
Łącznie w roku 2022 wynik operacyjny wynosił 0.5 mln PLN, jednak w drugim półroczu spółka wygenerowała dość wysoka stratę, ok. 1 mln PLN. Jak wyjaśnia zarząd, za słabszy wynik odpowiedzialny jest wzrost kosztów, związany z uruchomieniem nowych projektów w krótkim czasie oraz wysoka rotacja pracowników zewnętrznych, co nie pozwoliło firmie na osiągniecie zakładanej wydajności, a także wzrost kosztów działalności po zniesieniu procesu likwidacji.
Wygląda na to, że dzięki współpracy z Aptiv, przed ZEM Ełk stoją bardzo dobre perspektywy. W opracowanym przez firmę planie na rok 2023, na podstawie istniejących kontraktów, przewidziano przychody ze sprzedaży na poziomie 68,7 mln PLN, a więc niemal dwukrotnie większym niż w roku 2022.
Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!