Polska

Scanway i AICRAFT zbudują razem teleskop do obserwacji Ziemi z kosmosu

Wrocławska spółka z branży kosmicznej Scanway S.A. podpisała 8 maja br. porozumienie o współpracy ze znaną z rozwiązań AI australijską firmą AICRAFT.

© Scanway S.A.

W wyniku współdziałania obie spółki stworzą inteligentne teleskopy do orbitalnej obserwacji naszej planety i zmian, jakie w niej zachodzą, wykorzystujące do swojej pracy algorytmy sztucznej inteligencji. Australijska firma przekaże sprawdzone rozwiązania w obszarze AI i technologiach półprzewodnikowych, natomiast polska spółka swoje doświadczenie w projektowaniu i produkcji systemów optoelektronicznych dla zastosowań kosmicznych i przemysłowych. Scanway na początku 2023 roku wysłał satelitę, który już obrazuje naszą planetę i dostarcza dokładne zdjęcia Ziemi z orbity.

Współpraca ze Scanway daje nam ogromną szansę na osadzenie naszej energooszczędnej, szybkiej technologii edge computing w sprawdzonych w kosmosie systemach obrazowania służących do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym i świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej — wskazał Dr Tony Scoleri, dyrektor generalny AICRAFT.

Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwościami, które mogą wyniknąć ze współpracy z AICRAFT w zakresie dostarczania bardziej zaawansowanych optycznych payloadów wyposażonych w AI dla lepszej wydajności teleskopów Scanway na orbicie — powiedział Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway S.A. 

Nowy rzut na Ziemię z kosmosu © ESA, Eumetsat

Inżynierowie ze Scanway również pracują nad rozwojem własnych algorytmów uczenia maszynowego, szczególnie na potrzeby instrumentu SHS (Spacecraft Health Scanner). Projektowanie wewnętrzne odbywa się również na potrzeby systemów wizyjnych dedykowanych dla branży wytwórczej (w ramach gałęzi Scanway Industry).

Wrocławska spółka jest jednym z europejskich liderów w dziedzinie optycznych ładunków użytecznych i kamer kosmicznych. Projektuje, rozwija i wdraża inteligentne instrumenty optyczne dla małych satelitów: Scanway's Optical Payload (SOP) oraz Spacecraft Health Scanner (SHS). Na początku br. na orbitę trafił satelita STAR VIBE, efekt współpracy Scanway S.A. oraz niemieckiej firmy German Orbital Systems. Jest to demonstracyjna misja dwóch autorskich systemów – małego teleskopu do obserwacji Ziemi zwanego STAR oraz systemu do autoinspekcji stanu satelity zwanego VIBE.

Misja STAR VIBE jest wyjątkowa dla polskiego sektora kosmicznego przede wszystkim ze względu na wysłanie instrumentu VIBE, który jest pierwszym polskim instrumentem optycznym służącym do autoinspekcji infrastruktury orbitalnej, który jest wyposażony w algorytm oparty także na sztucznej inteligencji.

Źródło: space24.pl