Polska

Kostrzewa wybuduje fabrykę pomp ciepła w Giżycku

Krajowy producent kotłów na pellet rozbudowuje swoją dotychczasową działalność o zakład wytwarzający pomp ciepła. Fabryka w Giżycku będzie produkowała 100 tys. pomp rocznie.

Pompa ciepła HPR 500 Deluxe, która będzie produkowana z nowej fabryce w Giżycku © Kostrzewa

W związku z transformacją energetyczną zapadła decyzja o budowie fabryki pomp ciepła w Giżycku z docelowym wolumenem produkcyjnym 100 tys. pomp rocznie. Jesteśmy obecni w branży polskiego ogrzewnictwa od 45 lat, nasza nowa pompa HPR 500 Deluxe chroniona jest wzorem użytkowym Urzędu Patentowego RP. W roku ubiegłym uruchomiliśmy na terenie firmy Ośrodek Szkoleniowy i Egzaminacyjny Spawania i Lutowania posiadający atest UDT, by zapewnić wykwalifikowaną kadrę do produkcji pomp ciepła. Zaplanowaliśmy również rozbudowę istniejącego laboratorium badawczego na potrzeby tworzenia i testowania nowych produktów — powiedział Paweł Kostrzewa, współwłaściciel przedsiębiorstwa.

Dotychczasowe systemy grzewcze marki Kostrzewa są przeznaczone dla budownictwa mieszkalnego, instytucji i zakładów. Firma chwali się, że ich urządzenia kwalifikują się dotacji programów Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie i Mój Prąd oraz wielu zagranicznych, a jakość i bezpieczeństwo potwierdza certyfikacja akredytowanych jednostek badawczych. 

W pompie ciepła HPR 500 Deluxe zastosowany został ekologiczny czynnik chłodniczy R290, charakteryzujący się bardzo niskim współczynnikiem GWP 100 (Global Warming Potential - inaczej potencjał tworzenia efektu cieplarnianego) wynoszącym zaledwie 0,02. Urządzenie zasilane jest energią odnawialną w 80% pobieraną z powietrza oraz w 20% energią elektryczną. Konstruktorzy Kostrzewy pracują obecnie nad kolejnymi modelami pomp ciepła, których masowa produkcja zostanie zorganizowana w rozbudowanej siedzibie firmy. 

W ostatnich latach w naszym kraju w produkcję pomp ciepła zainwestowały firmy Toshiba, Daikin, Viessmann i Bosch. Ta ostatnia poinformowała w kwietniu bieżącego roku, że zainwestuje ponad 260 mln EUR w fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Jej budowa ma rozpocząć się w 2024 roku, a do 2027 roku Bosch zatrudni 500 osób.

Z kolei niemiecki Viessmann ogłosił w 2022 roku, że przeznaczy 200 mln EUR w fabrykę pomp ciepła w Legnicy i jej otwarcie zaplanował w 2023 roku. Nowy zakład Viessmann znacząco przyczyni się do dostarczania pomp ciepła na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Ma to znaczenie w kontekście dążenia do niezależności od paliw kopalnych, zwłaszcza rosyjskiego gazu.

Najwięcej jak do tej pory na polską fabrykę produkującą pompy ciepła wydała firma Daikin Europe. Japoński koncern na ten cel przeznaczy aż 300 mln EUR, a zakład powstanie w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w lipcu 2024 roku.

Źródła: materiały prasowe; swiatoze.pl