Technologie obronne Grupy WB przyniosły duże zyski w 2022 roku
Strategia Grupy WB to m.in. dostarczanie rozwiązań systemowych z dziedziny łączności, dowodzenia, nadzorowania granic, uzbrojenia, BSP oraz monitorowania systemów energetycznych na rzecz odbiorców w kraju i za granicą. Umowy z 2022 i 2023 roku.
© Grupa WB
GRUPA WB jest polskim producentem i dostawcą modularnych i skalowalnych systemów obserwacyjno-rozpoznawczych, dowodzenia, łączności i zarządzania na polu walki oraz kierowania ogniem, uderzeniowych, informatycznych i cyberbezpieczeństwa. Technologie Grupy WB znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego oraz sił zbrojnych takich krajów jak Stany Zjednoczone, Szwecja, Malezja, Węgry, Słowacja, Ukraina, czy Indie, a systemy łączności, dowodzenia i kierowania ogniem oraz elektromechaniczne systemy kierowania uzbrojeniem zgodne są ze standardami NATO. Grupa WB to także inżynierskie centrum technologiczne skupiające specjalistów z dziedziny łączności specjalnej, technologii komórkowych, kryptografii i dedykowanych rozwiązań elektronicznych oraz w obszarze elektromobilności, rozwijające ciężkie platformy mobilne napędzane elektrycznie z integracją postępującej autonomiczności.
Obecnie we wszystkich oddziałach Grupy WB na całym świecie pracuje ponad 1200 osób, z czego ponad połowę stanowią inżynierowie i pracownicy działów badawczo – rozwojowych. W 2022 roku, w dominującej spółce WB Electronics, zatrudnionych było 1109 pracowników, z czego 844 umysłowych i 265 fizycznych. Prezesem zarządu jest Piotr Wojciechowski, który dysponuje 45,49% udziałami firmy, wiceprezes zarządu Adam Bartosiewicz ma ich 28,07%, a Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN - 26,44%.
W 2022 roku przychody netto Grupy WB wyniosły 602,2 mln PLN wobec 343,2 mln PLN w 2021 roku, co stanowi wzrost o 75,5%. Zysk z działalności operacyjnej w 2022 roku wzrósł o 310,5% do kwoty 59 mln PLN, z 19 mln PLN w 2021 roku. Wynik netto ukształtował się na poziomie 44,7 mln PLN wzrastając o 230% w odniesieniu do kwoty 19,4 mln PLN wygenerowanej w 2021 roku.
Jednostką dominującą w utworzonej w 2009 roku Grupie WB, jest spółka WB Electronics S.A. z Ożarowa Mazowieckiego, która działa na rynku uzbrojenia od 1997 roku. Zajmuje się opracowywaniem, produkcją oraz dostarczaniem elektroniki wojskowej, oprogramowania, usług związanych z integracją pojazdów wojskowych, systemów łączności a także zintegrowanych systemów dowodzenia i łączności (foniczna, cyfrowa, przewodowa i bezprzewodowa) oraz Bezzałogowych Systemów Powietrznych. Kolejną kategorią produktów oferowanych przez spółkę są sensory: głowice optoelektroniczne (głównie do UAV) oraz czujniki chemiczne. Z punktu widzenia zastosowanych technologii, urządzenia te łączą zaawansowaną elektronikę z mechaniką precyzyjną. Uzupełnienie funkcjonalne oferty stanowią rozwiązania kryptograficzne, wymagające kompetencji zarówno w dziedzinie konstrukcji elektronicznych, jak też oprogramowania.
W 2021 roku spółka przeznaczyła na badania rozwojowe 29,5 mln PLN, a w 2022 roku 35,7 mln PLN. Ugruntowała swoją pozycję na rynku krajowym poprzez system artyleryjski ZZKO TOPAZ i łączności FONET, BSL FLYEYE, które zostały wprowadzone do uzbrojenia wojska polskiego w Rzeczpospolitej Polskiej). MON uznał kompetencje zakładów przemysłu zbrojeniowego (Rosomak S.A., HSW) oraz instytucji badawczo-rozwojowych. Obecnie priorytetem Grupy WB jest stały rozwój systemów łączności FONET, systemów kierowania ogniem TOPAZ, systemów obserwacji BSL FLYEYE, systemów uderzeniowych WARMATE oraz radiostacji. Równolegle prowadzone są intensywne prace badawcze, jak również prace rozwojowe nad nowymi produktami. Najistotniejsze z nich to radiostacja PERAD, radiostacja przewoźna GUARANA, oraz systemy do ochrony informacji. Nowym obszarem, w którym spółka buduje kompetencje są technologie magazynowania energii.
Grupa WB od wielu lat ściśle współpracuje ze spółkami Grupy PGZ w wielu programach modernizacji sił zbrojnych RP, przede wszystkim Hutą Stalowa Wola S.A., Rosomak S.A., PCO S.A., Bumar-Łabędy S.A. czy Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu. Wiele nowoczesnych produktów dostarczonych w ostatnich latach do Wojska Polskiego powstało przy udziale Grupy WB, m.in. systemy bezpilotowe FLYEYE oraz WARMATE. Do oferty dołączył większy system opracowany w spółce zależnej Flytronic S.A. FT-5 ŁOŚ. Wspólnie z Hutą Stalowa Wola S.A. oraz Rosomak S.A. Grupa WB realizuje pracę badawczo-rozwojową, której przedmiotem jest Zdalnie Sterowany System Wieżowy, obecnie weszła ona w fazę produkcji i dostawy seryjnych systemów do Wojska Polskiego i ma szansę na znalezienie nabywców nie tylko w Polsce ale również na rynkach zagranicznych.
Zgodnie z przyjętą strategią Grupa WB dąży do systematycznego zwiększania udziału przychodów z eksportu i prowadzi intensywną aktywność handlową w krajach Europy Środkowo- Wschodniej, Afryki Północnej oraz Azji Południowo-Wschodniej a ponadto w Ameryce Południowej, Afryce Środkowej, Bliskim Wschodzie i Azji Centralnej. Eskalacja konfliktu zbrojnego na Ukrainie spowodowały, że działania Grupy WBE bardzo mocno skoncentrowały się na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej W krótkiej perspektywie będzie to także rynek gruziński, indyjski, Arabii Saudyjskiej, Jordanii oraz Peru.
Strategia Grupy WB w Polsce uwzględnia założenia programu rozwoju krajowego rynku zbrojeniowego opublikowane przez Rząd Polski w Programie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w 2014 roku i dotyczy:
- Budowy urządzeń elektroenergetyki - modułowe magazyny energii, przekształtniki energii elektrycznej, ładowarki wysokiej mocy do pojazdowych magazynów energii (samochody, trolejbusy, autobusy z napędem elektrycznym);
- Systemów łączności służbowej dla celów służb i krytycznej infrastruktury;
- Systemów Bezzałogowych dla zastosowań specjalnych.
Grupa bierze udział w modernizacji technicznej sił zbrojnych oraz w pracach badawczo–rozwojowych finansowanych przez MON. Podpisane umowy ramowe wskazują na potencjalne przychody dla Grupy w latach 2018–2025 na poziomie ok 3% planowanych wydatków (ok 3 mld PLN). Niestety często zmieniające się priorytety, powodują że zarząd Grupy WB prognozuje przychody znacznie mniej optymistycznie.
Kierunki rozwoju Grupy WB:
• Systemy C4ISR – zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki;
• Oprogramowanie – integracja platform i systemów;
• Elektronika Specjalną – automatyzacja dział, łączność, sensory, komputery i terminale;
• Integracja Elektroniki Pojazdowej w pojazdach bojowych, dowódczych, rozpoznawczych, specjalistycznych oraz automatyzacja dział;
• Elektroenergetyka, magazyny energii i powiązane z nimi urządzenia;
• Wykorzystanie cywilne systemów bezzałogowych;
• Łączność specjalna, integracja łączności cywilnej i urządzenia z zakresie bezpiecznej łączności.
W skład Grupy WB wchodzą firmy:
Flytronic S.A., spółka założona w 2008 r. przez inżynierów z Politechniki Śląskiej, stworzyła rozpoznawczy miniBSP FlyEye, który jako pierwszy został wdrożony do służby w Wojsku Polskim. W 2014 roku uruchomiła ośrodek szkolenia dla operatorów BSP i jako pierwsza w Polsce otrzymała certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego uprawniającego do produkcji statków powietrznych kategorii specjalnej.
RADMOR S.A., o tradycji sięgającej 1947 roku, polski producent sprzętu radiokomunikacji ruchomej UKF FM, oferuje radiotelefony doręczne, przewoźne i stacjonarne, radiomodemy i moduły transmisji danych, wojskowe radiostacje osobiste, plecakowe i przewoźne.
AREX Sp. z o.o., spółka działająca od 1989 r., w 1994 r. opracowała system automatycznego elektrycznego ogrzewania rozjazdów i zaczęła współpracować z czołowymi uczelniami technicznymi specjalizując się w dziedzinie sterowania napędami elektrycznymi, uzbrojeniem oraz zestawach treningowych.
MindMade Sp. z o.o., powstała w 2010 r. jako centrum kompetencyjne i badawczo-rozwojowe, profilowane w kierunku rynku telekomunikacji, łączności, telemetrii i teleautomatyki. Głównymi rozwiązaniami oferowanymi przez MindMade są systemy transmisji danych oparte o rozwiązanie InQL, stanowiące bezpieczną i wydajną platformę routerową zapewniającą stabilną i gwarantowaną transmisję danych w oparciu o równoczesne wykorzystanie wielu mediów. Jednym z kluczowych rozwiązań jest również Platforma Integracji Komunikacji (PIK) oraz urządzenie MindMade do podwodnej i bezstykowej transmisji danych i mocy elektrycznej.
WBE TECHNOLOGIES Sdn Bhd w Kuala Lumpur w Malezji koncentruje się na obsłudze gwarancyjnej, dostawach części zamiennych i zapewnia kompleksową obsługę logistyczną programów WB GROUP w regionie Azji Południowo-Wschodniej.
WB AMERICA to spółka-córka w Grupie WB, która została powołana w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie rozwiązaniami Grupy w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej.
POLCAM SYSTEMS od 2001 roku specjalizuje się w instalacji rejestratorów video na użytek służb mundurowych. W 2004 roku stworzyła rozwiązanie oparte na cyfrowej metodzie rejestracji materiałów, w tym pomiarze prędkości – Video wewnątrzpojazdowe POLCAM PC2006, wykorzystujące technologię stałego zapisu video na urządzeniach do cyfrowego przechowywania danych. Efektem było zastąpienie przez służby policyjne taśm VHS pojedynczym dyskiem twardym, co w praktyce oznaczało wprowadzenie ery cyfrowej do polskiej drogówki.
Defcon Sp. z o.o. to firma dedykowana w Grupie WB do prowadzenia transakcji handlowych na krajowym i międzynarodowym rynku obrotu bronią, amunicją oraz technologiami o przeznaczeniu policyjnowojskowym.
WBE Ukraine z Kijowa założona została w celu koordynacji i rozwoju współpracy spółek Grupy WB z przedsiębiorstwami ukraińskiego przemysłu obronnego.
PN STANDARD to warszawski dostawcą usług wewnętrznych informatycznych dla innych spółek grupy kapitałowej WB, odpowiadający za utrzymanie i integrację systemów teleinformatycznych wewnątrz Grupy WB.
4EN założona została w celu opracowywania i rozwoju rozwiązań z obszaru elektroenergetyki.
WB ELECTRONICS INDIA PVT. LTD. koordynuje współpracę spółek Grupy WB
z przedsiębiorstwami przemysłu obronnego w Indiach, DELTA-WB LLC w Gruzji, a WB MIDDLE EAST w Arabii Saudyjskiej.
Umowy podpisane przez Grupę WB w 2022 i 2023 roku:
- Luty 2022 r.; z Agencją Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę nowych zestawów bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym dla Wojsk Rakietowych i Artylerii.
- Kwiecień 2022 r.: z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu na kształtowanie przyszłych kadr technicznych dla przemysłu oraz z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawy inteligentnych systemów kierowanych do rażenia celów (amunicji krążącej) Warmate.
- 6 maja 2022 r.: ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia na dostawę bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych za kwotę 1,6 mld PLN netto. Umowa będzie realizowana do końca 3Q 2026 roku.
- 16 maja 2022 r.: ze spółką „Delta-WB” LLC z Tbilisi w Gruzji na bezzałogowe systemy latające i uderzeniowe na kwotę 81,1 mln PLN netto dostarczane w perspektywie czterech kolejnych lat.
- Czerwiec 2022 r.: porozumienie o współpracy technicznej i biznesowej z południowokoreańskim koncernem Hanwha Systems.
- 5 lipca 2022 r.: pomiędzy konsorcjum WB Electronics S.A., Huta Stalowa Wola S.A. oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Rosomak S.A. a Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia na dostawę zdalnie sterowanych systemów wieżowych zawierających wskazane uzbrojenie wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym na kwotę 1,38 mld PLN netto. Pierwsze dostawy zostaną zrealizowane w 2024 roku.
- 7 września 2022 r.: z południowokoreańską firmą zbrojeniową Hanwha Defense Co. na zakup elementów systemu dowodzenia i łączności, w związku z planowaną realizacją na rzecz Skarbu Państwa - Agencji Uzbrojenia odrębnego kontraktu na dostarczenie dla Wojska Polskiego w latach 2022- 2026 uzbrojenia haubic samobieżnych K9. Wartość umowy wynosi ok. 655,1 mln PLN netto.
- W grudniu 2022 z podmiotem reprezentującym jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej na zakup i dostawę elementów bezzałogowych systemów powietrznych na kwotę ok. 314,2 mln PLN netto do końca grudnia 2023 r.
- 22 marca 2023 r.: z południowokoreańską firmą zbrojeniową Hanwha Aerospace Co. na zakup elementów systemu dowodzenia i łączności, w związku z planowaną realizacją na rzecz Skarbu Państwa - Agencji Uzbrojenia odrębnego kontraktu na dostarczenie dla Wojska Polskiego w latach 2023-2027 uzbrojenia wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239. Wartość Umowy wynosi ok. 693,5 mln PLN netto.
- 30 marca 2023 r.: z Hutą Stalowa Wola S.A. na dostawę systemów teleinformatycznych wraz oprogramowaniem za kwotę 83,6 mln PLN brutto.
Źródło: sprawozdanie finansowe Grupy WB za 2022 rok
Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!