We Wrocławiu powstanie fabryka pomp ciepła
Kilka tygodni temu firma Volvo Buses poinformowała o zamknięciu na początku 2024 roku fabryki autobusów we Wrocławiu i sprzedaży części nieruchomości Vargas Holding, który - jak się okazało - utworzy w tym miejscu zakład produkcji pomp ciepła.
© Volvo Buses
— Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu — podkreślał Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding komentując inwestycję na obecnych terenach fabryki Volvo Buses.
Produkcja inteligentnych pomp ciepła rozpocznie się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. Vargas Holding już w trzecim kwartale 2023 roku zatrudni część zwolnionych pracowników Volvo Buses, na początek około 500 osób. W miarę zwiększania mocy produkcyjnych zatrudnienie będzie rosło i w ciągu najbliższych lat dojdzie do poziomu 1500 pracowników, czyli tylu, ilu straciło pracę w związku z zamknięciem obecnie funkcjonującej w tym miejscu fabryki Volvo Buses.
Na razie inwestor nie podaje szczegółów planowanej przez siebie inwestycji, ale jej koszt może sięgnąć setek milionów PLN. Vargas Holding zdecydował się na uruchomienie fabryki we Wrocławiu przede wszystkim z uwagi na korzystną ofertę przedstawioną przez Volvo Buses oraz możliwość bardzo szybkiego uruchomienia produkcji. W gotowych już halach produkcyjnych szybko powstaną nowe linie produkcyjne z odpowiednim wyposażeniem.
Produkowane we Wrocławiu pompy ciepła zintegruje z domowym magazynowaniem energii i fotowoltaiką na dachu firma Aira, która opracowała z pełni zintegrowaną platformę cyfrową zarządzającą domowym ekosystemem energetycznym. Aira jest obecnie pilotowana we Włoszech i jeszcze w tym roku wystartuje w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Fabryki pomp ciepła budują w Polsce również firmy Daikin Europe w Ksawerowie pod Łodzią (inwestycja 300 mln EUR, uruchomienie w lipcu 2024 r., 3 tys miejsc pracy do 2030 r.) oraz Viessmann Technika Grzewcza w Legnicy (inwestycja 200 mln EUR, zakończenie budowy w 3Q 2023 r., 1,7 tys. miejsc pracy). Swój zakład zewnętrznych i wewnętrznych jednostek pomp ciepła wybuduje w woj. dolnośląskim także niemiecki Bosch. Produkcja z przeznaczeniem na rynek europejski ruszy w Dobromierzu na przełomie 2025-2026 r. (500 miejsc pracy).
Źródło: investmap.pl
Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!