Wróć

TPV Displays Polska na rok 2021 zapowiada 32.5 mln PLN inwestycji

3.6 mld PLN obrotów robi wrażenie. TPV Displays Polska to jedna z największych firm elektronicznych w Polsce i jeden z największych w Europie zakładów wytwarzających odbiorniki TV.
Opublikowano: 2021-07-21

TPV Displays Polska Sp. z o.o. jest największym producentem telewizorów marki Philips w Europie (produkty marki Philips produkowane są również przez siostrzaną spółkę z Grupy TPV w fabryce w Sankt Petersburgu). Dystrybucją na obszar całej Europy produkowanych przez gorzowski zakład odbiorników jest TP Vision Europe B.V., odbierający 98% produkcji zakładu. Spółka produkowała również telewizory na zlecenie Top Victory Investments oraz współpracowała z innymi znanymi markami, jak Samsung i Panasonic.

Poza samą produkcją, w jednej z hal produkcyjnych w Gorzowie działa centrum dystrybucyjne obsługiwane przez doświadczonego w tej działalności partnera biznesowego CEVA Logistics. W kolejnej z hal magazynowych działa od 2018 roku centrum dystrybucyjne monitorów należących do spółek powiązanych MMD oraz AOC, odpowiedzialne za dystrybucję produktów na teren całej Europy oraz kraje Bliskiego Wschodu i Afryki. Ponadto, spółka świadczy też usługi serwisowe zarówno dla TP Vision, jak również dla MMD i AOC. W ramach swoich zadań, TPV Displays Polska sp. z o.o. zajmuje się dystrybucją części zamiennych, a także bardziej skomplikowaną naprawą odbiorników, które nie zostały naprawione przez dedykowane centra serwisowe, świadczące usługi napraw bezpośrednio dla tych spółek. Naprawa odbiorników jest możliwa w zakładzie w Gorzowie ze względu na bardzo dobrą znajomość produktów, większą dostępność materiałów do napraw, a także ze względu na możliwość bezpośredniej konsultacji z działami R&D.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A - Tereny inwestycyjne  i przemysłowe, Greenfield, Zwolnienia podatkowe, Strefy ekonomiczne w Polsce

© KSSE

Skala produkcji TVP jest ogromna jak na skalę polskiego sektora elektroniki: według naszej wiedzy jest to trzecia pod względem obrotów firma zajmująca się produkcją elektroniki w Polsce. Przychody TVP Displays Polska obniżyły się nieznacznie w roku 2020 o 4.0%, z poziomu 3.740 mln PLN do 3.590 mln PLN. Podobnie jak w latach ubiegłych, znacznie większą popularnością cieszyły się telewizory o dużej przekątnej ekranu (ponad 50 cali), aniżeli modele o przekątnej 43 cali i mniejsze (portfolio obejmuje TV od 18.5 cala do 75 cali). Jak podaje firma, sama skala produkcji w ujęciu ilości sprzedanych odbiorników obniżyła się o 5%: ‘Plany produkcyjne na 2020 rok były imponujące - spółka planowała wyprodukować i wprowadzić na rynek prawie 5 milionów sztuk telewizorów. […] Ostatecznie wyprodukowano 3,7 miliona sztuk telewizorów, czyli 76% założonego planu. Sprzedaż w pierwszym półroczu 2020 roku była niższa o 264 miliony złotych w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. […] Drugie półrocze było dla TPVD bardziej owocne. Chęć odrobienia straty przyniosła oczekiwane rezultaty. Produkcja rozpoczęła pracę w systemie trójzmianowym z utrzymaniem reżimu sanitarnego zgodnego z aktualnymi wymogami okresu pandemii. Sprzedaż była wyższa o ponad 18% w stosunku do tego samego okresu 2019 roku i o 107% wyższa w stosunku do pierwszego półrocza badanego okresu’.

94% ogółu zakupów materiałowych dla potrzeb produkcji stanowią materiały produkcyjne dostarczane z Chin.

Dużym obrotom towarzyszą też spore zyski. Zysk operacyjny wzrósł w roku 2020 z poziomu 18.1 mln PLN do 29.9 mln PLN, zysk netto obniżył się z 19.2 mln PLN do 18.5 mln PLN.

Inwestycje w roku 2020 przekroczyły kwotę 20 mln PLN - w dalszym ciągu dokonywano modernizacji linii produkcyjnych oraz inwestowano w nowoczesne urządzenia i maszyny, podnosząc tym samym jakość procesów produkcyjnych, a także ich efektywność prowadzącą do obniżenia kosztów produkcji. Na rok 2021 Spółka zaplanowała wydatki inwestycyjne na poziomie 32,5 mln PLN, z czego znaczna część zostanie wykorzystana na modernizację i automatyzację linii produkcyjnych. Mimo przestojów w produkcji w roku 2020, spółce udało się uniknąć zwolnień pracowników i średniorocznie zatrudnienie utrzymano na poziomie 1.488 pracowników.

Zakład prowadzi całościową produkcję odbiorników TV, wliczając w to poza elektroniką plastiki, mechanikę itp. O samej produkcji PCBA czytamy natomiast: ‘W 2020 roku produkcja płyt PCBA uległa zmniejszeniu w stosunku do roku 2019 o 25%. Płyty wykorzystywane przy montażu telewizorów pokryły zapotrzebowanie spółki w 43%. Lokalna produkcja płyt uwarunkowana jest wieloma czynnikami, między innym zaawansowaniem technologicznym i posiadaniem odpowiednich maszyn produkcyjnych w stosunku do zapotrzebowania dla produkowanych lokalnie odbiorników, masowością zleceń, a także wysokością opłat celnych’. 

https://www.heilind.de/pl/producenciiuslugi/uslugi/?utm_source=CEEBanner
https://www.heilind.de/pl/producenciiuslugi/uslugi/?utm_source=CEEBanner