Top 100 polskich OEM
Po raz pierwszy dajemy możliwość wglądu w sprawozdania finansowe 100 największych polskich OEM. Dowiedźcie się więc, które z funkcjonujących w zbiorowej świadomości firm faktycznie odnoszą sukcesy, a które przeżywają kłopoty.
Jeżeli chcesz dostać arkusz Excel z danymi finansowymi wszystkich ujętych w raporcie firm, skontaktuj się z nami. Arkusz zawiera dane o przychodach, zysku operacyjnym oraz netto, sumie bilansowej oraz kapitałach własnych na koniec roku 2019 oraz 2018.
Rentowność działalności
Wielkośc obrotów i tempo wzrostu to jedno, ale ważne jest też pytanie, ile można zarobić produkując elektronikę? Średnia rentowność operacyjna 100 badanych firm w roku 2019 wyniosła 10.2%. To jedynie o 0.1 punktu procentowego więcej niż w roku 2018 (10.1%). Co warto podkreślić, tylko 8 firm w roku 2019 wykazywało ujemne wyniki na poziomie operacyjnym: reszta odnotowywała zysk operacyjny.
Jednak rentowność poszczególnych firm jest już bardzo zróżnicowana i waha się od 51% (Remontowa Lighting Technologies) do -28% (Centrum Techniki Morskiej). Przyglądając się poszczególnym przypadkom, zwłaszcza tym o skrajnych wartościach, do interpretacji wyników operacyjnych należy podchodzić ostrożnie, mogą one bowiem znajdować się pod silnym wpływem zdarzeń jednorazowych. Tak jest właśnie w przypadku Remontowa Lighting Technologies SA, która w roku 2019 osiągnęła niezwykłą rentowność operacyjną na poziomie 51%. Jednak, po głębszej lekturze sprawozdań finansowych, jasno można stwierdzić iż jedynym czynnikiem wpływającym na tak wysoką rentowność jest sprzedaż części majątu spółki. Jednak, są też spółki które stale potrafią osiągać nadzwyszajne zyski - należą do nich Polon-Alfa, Satel, Vigo System i kilka kolejnych, wymienionych w poniższej Tabeli.
Top 10 firm o najwyższej rentowności operacyjnej [%]
© tek.info.pl
Podobnych wniosków dostarcza spojrzenie na rentowność netto badanych firm. Średnia rentowność netto w roku 2018 wyniosła 7.9%, w roku 2019 była o 0.4 punktu procentowego wyżej i ukształtowała się na poziomie 8.3%, a więc wzrost ten był zbliżony do rentowności operacyjnej. I podobnie jedynie 7 spośród badanych firm było nierentownych, reszta odnotowywał mniejsze lub większe zyski. Rekordzistów zgromadziliśmy w poniżej tabeli.
Top 10 firm o najwyższej rentowności netto
dane w tys PLN
© tek.info.pl
Oczywiście istnieją też inne miary skali prowadzonej działalności czy wyników finansowych, takie jak wielkość sumy aktywów, weilkość kapitałów własnych, rentowność kapitałów czy produktywność. Subskrybentom naszego newslettera udostępniamy plik Excel z danymi finansowymi 135 firm, które zgromadziliśmy tworząc nasz ranking, zawierający wielkość przychodów, zysków operacyjnych i netto, sumy bilansowej oraz weilkości kapitałów własnych na koniec roku 2018 oraz 2019. Na newsletter można zapisać się tutaj.
Wszelkie prawa zastrzeżone © Zachęcamy do cytowania opracowywanych przez nas rankingów i artykułów. Zezwalamy na publikację do 20% treści pod bezwględnym warunkiem wyraźnego podania źródła informacji.