Polska

Zwycięskie startupy z programu NCBR pojadą do Newady

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało 10 startupów, które wezmą udział w akceleracji w Stanie Nevada. Wśród nich są trzy firmy związane z branżą elektroniczną - SolHotAir, NANOO Printers i Weartech Solutions.

© Weartech Solutions

© SolHotAir


© NANOO Printers

Akceleracja NCBR-NAP ma umożliwić długofalową współpracę między firmami oraz instytucjami z Polski i Stanu Nevada, a także przyczynić się do komercjalizacji oferowanych rozwiązań technologicznych i wspierania działalności badawczo-rozwojowej. 

W połowie lutego w Warszawie odbył się Bootcamp Warsaw, czyli intensywne warsztaty w grupach, konsultacje i dyskusje. W ciągu 4 dni spotkań z polskimi i amerykańskimi ekspertami startupy poznały ofertę i specyfikę Stanu Nevada, co pomogło im przygotować się do wystąpień podczas Demo Day 24 lutego 2022 roku. Dziesięć najwyżej ocenionych startupów zostało rekomendowanych do udziału w procesie akceleracji w Nevadzie. Wśród nich są trzy związane z branżą elektroniczną: SolHotAir, NANOO Printers i Weartech Solutions. 

Zakwalifikowane firmy otrzymają wsparcie mentorów, będą mogły spotkać się z firmami oraz instytucjami gospodarczymi i odwiedzą globalne korporacje zlokalizowane w Stanie Nevada. Według prof. SGH dr hab. Pawła Pietrasińskiego, pełniącego funkcję Dyrektora ds. Handlu Międzynarodowego i reprezentującego Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego, szczególną wartością projektu jest wsparcie mentorskie z Polski, które ma pomóc firmom skutecznie wejść na rynek amerykański i globalny. W tym roku Nevadę odwiedzi ponad 200 polskich firm. Wspólne projekty badawcze prowadzone są m.in. pomiędzy SGH i Uniwersytetem Nevady w Reno, które dzięki aktywnemu wsparciu również ze strony NCBR, doprowadzą do wymiany niemal setki badawczy i studentów po obu stronach. Pilotażowa edycja programu NCBR-NAP została uruchomiona przez Centrum w 2020 roku.

Firma Weartech Solutions oferuje nakładane na rękę jak zegarek komunikatory cWatch, którymi można przesyłać wiadomości głosowe lub tekstowe umożliwiające efektywne zarządzanie pracą zespołu. Wyposażony jest w wibracje i sygnały dźwiękowe potwierdzające, że adresat otrzymał przesłaną informację. Poprzez ciągłe monitorowanie czasu pracy i alarmowanie po wykryciu upadku pozwala na udzielenie szybszej pierwszej pomocy i ewakuację.

Firma SolHotAir zajmuje się produkcją powietrznych kolektorów solarnych, które oprócz wytwarzania ciepła poprzez zamianę energii słonecznej na energię cieplną, dostarczają świeże, ciepłe i przefiltrowane powietrze do wnętrza budynków. Mają postać paneli, czyli płaskich modułowych elementów o wymiarach 1,8m x 0,97m. Powietrze, zasysane mechanicznie do kolektora, ogrzewane jest w kanałach powleczonych od góry warstwą selektywną absorbującą promieniowanie słoneczne. Kolektory można łączyć w bloki grzewcze o odpowiednio dobranej mocy grzewczej.

Firma NANOO Printers produkuje precyzyjne, nano-pigmentowe, płaskie drukarki proofingowe, które mogą drukować na niemal wszystkich podłożach nakładowych używanych w produkcji opakowań: offsetowych papierach powlekanych, kartonach i tekturach, papierach etykietowych, foliach, laminatach, foliach IML, tworzywach sztucznych, metalach. System proofingu, dzięki użyciu białego atramentu, ma możliwość symulowania nadruków białą farbą na materiałach przezroczystych, metalicznych i kolorowych. 

Źródło: gov.pl