Premium
article miniature

Ranking polskich firm EMS 2024

Nie ma wątpliwości, że dla branży polskich EMS rok 2023 był o wiele słabszy niż rok 2022. Spójrzcie na zestawienie przychodów za rok 2023 rekordowej liczby 52 podmiotów z branż i przeczytajcie nasz komentarz.

Obraz branży EMS w 2023 roku

Nie ma wątpliwości, że rok 2023 był o wiele słabszy pod względem obrotów niż rok 2022. Suma przychodów 52 firm ujętych w zestawieniu zmniejszyła się z 3.327 mln PLN do 3.102 mln PLN, a więc o 6.8%. To spora zmiana w stosunku do lat 2021 oraz 2022, kiedy to branża odnotowywała znaczne wzrosty, wynoszące odpowiednio 27.9% oraz 32.5%.

Osobno należy jednak poruszyć kwestię wzrostu obrotów przy uwzględnieniu inflacji, zwłaszcza w przypadku utrzymywania się wysokich jej wskaźników w ubiegłych dwóch latach. Wskaźnik średniorocznej inflacji GUS za rok 2023 to 11.4%, tak więc realny spadek produkcji sektora można określić na -18.2%. To nieomal dokładnie tyle samo, co realny wzrost, osiągnięty w roku 2022, tak więc w przybliżeniu można powiedzieć, że branża wróciła do stanu z końca roku 2021.


Udział firm z Grupy Fideltronik w obrotach polskiej branży EMS

Omawiając generalne wyniki sektora trzeba też wspomnieć o dominacji Fideltronik Poland Sp. z o.o. w strukturze przychodów branży. Łącznie obroty sektora zmniejszyły się w roku 2023 o 225 mln PLN, przy czym obroty naszego największego EMS spadły o 256 mln PLN. Obroty Fideltronik Poland stanowią aż ponad połowę sprzedaży całej branży i jego wyniki wywierają bardzo mocny wpływ na jej całościowy obraz. Trzeba jednak zauważyć, iż branża polskich EMS jako całość rozwija się nieco szybciej niż sam Fideltronik, w efekcie czego jego udział sukcesywnie spada: od roku 2018 zmniejszył się z 60.1% do obecnego poziomu 50.9%.

Osobno można przyjrzeć się też liczbie firm, których obroty wzrosły w roku 2022 oraz 2023. Wyłączając firmy, które w roku 2022 lub 2023 po raz pierwszy składały swoje sprawozdania, mamy odpowiednio próbę 47 oraz 49 firm, w przypadku których, możemy wyliczyć wskaźnik wzrostu. Na 47 firm w roku 2022 aż 40 odnotowało wzrost przychodów, co stanowiło aż 85% badanych firm. W roku 2023 odsetek firm odnotowujących wzrost był już znacznie mniejszy: na 49 badanych przypadków sprzedaż wzrosła jedynie w 24 firmach (49%).

Sporo pozmieniało się też jeśli chodzi o czołówkę tabeli. Miejscami zamienili się ubiegłoroczny wicelider rankingu InterPhone Service oraz Fideltronik SA, w ubiegłym roku zajmujący trzecie miejsce. Podobnie, miejscami zamienili się też Assel i Elhurt EMS, który po raz pierwszy wyprzedził spółkę z Pruszcza Gdańskiego. Trzeci z pomorskich liderów branży EMS, TSTRONIC, zaliczył niestety słabszy rok, stracił ponad 22% przychodu, oddalając się nieco - miejmy nadzieję, że na krótko - od pozostałej dwójki z wybrzeża.

Spektakularny wzrost obrotów zaliczył natomiast debiutujący w tym roku Nanotech Elektronik, którego sprzedaż zwiększyła się z 8.5 mln PLN do 19.6 mln PLN (+130.9%). Wśród większych podmiotów branży, tj. osiągających przychody przekraczające 10 mln PLN, bardzo dobrymi wynikami mogą poszczycić się WDRE (+43.2%), EMAG-Serwis (+30.1%), Fideltronik SA (+26.5%) czy Mikro-Automatyka (+26.0%). Poza wspomnianym TSTRONIC, sporo stracił też dotychczasowy lider wzrostu, Nordes oraz takie firmy jak Vector Blue Hub czy Sonel. Odnotujmy jeszcze tylko, iż w ujęciu bezwzględnym w roku 2023 najwięcej, bo aż 55 mln PLN, zyskał Fideltronik SA.

Dłuższa perspektywa

O ile obraz całej branży w roku 2023 jest nienajlepszy, o tyle w dłuższej perspektywie, sięgającej roku 2018 wszystko wygląda już znacznie lepiej. Lider branży, Fideltronik Poland z Suchej Beskidzkiej wzrósł o 47.2%, dodając do swojego biznes przeszło pół miliarda złotych! Wśród firm, których dane zgromadziliśmy od roku 2018, są takie, których skala działalności wzrosła kilkukrotnie. Wśród większych firm najszybciej rozwijającym się EMS-em jest Nordes, jednak doskonałe wyniki pokazują też Technosystem, Fideltronik SA, Elmak oraz Elhurt EMS, odnotowujące przynajmniej dwukrotny wzrost skali działalności. Wśród mniejszych podmiotów błyskawicznie rozwijają się Nanotech Elektronik, Siltegro, Techbit, Invitech oraz Silva.  

Ten pozytywny obraz w dłuższej perspektywie potwierdzony jest też przez wydarzenia ostatnich kilkunastu miesięcy. W roku 2022 do nowych obiektów przenieśli się WDRE, Siltegro, Nordes i JM Elektronik. W roku 2023 nie odnotowaliśmy znacznych inwestycji w nieruchomości wśród polskich EMS, choć trzeba podkreślić, że zagraniczne EMS obecne w Polsce jeden po drugim ogłaszały inwestycje w nowe hale. W grudniu 2023 Fideltronik SA zapowiedział budowę nowego zakładu w Parku Naukowo-Technologicznym Branice w Krakowie. Ta strategiczna inwestycja, o wartości ponad 80 mln PLN, obejmuje rozbudowę istniejącej fabryki oraz budowę nowego zakładu. Więcej działo się od początku roku 2024: swoje hale produkcyjne otworzyli Tabemax (lipiec) oraz Elhurt EMS (sierpień). Wydaje się więc, że podobnie jak zagraniczne EMS, również i polskie przygotowują się do silnego wzrostu w najbliższych latach. 

Poprzednia
Strona: 3/3