Świat
article miniature

TOP10 firm EMS w roku 2023

New Venture Research opublikował swój coroczny raport o rynku produkcji elektroniki na zlecenie. Przychody branży w roku 2023 spadły aż o ponad 8%, jednak analitycy oceniają, iż perspektywy branży do roku 2028 są bardzo pozytywne.

Co należy podkreślić na wstępie artykułu, raport opracowywany przez New Venture Research (NVR) obejmuje nie tylko produkcję prowadzoną przez typowe firmy EMS, ale także firmy z branży ODM. Tak zdefiniowany rynek określany jest w opracowaniu jako światowy rynek usług produkcji elektroniki (contract manufacturing, CM).

Według raportu NVR światowy rynek produkcji kontraktowej (CM), spadł z poziomu 694 424 mln USD, osiągniętego w roku 2022, do 638 228 mln USD w roku 2023. Stanowi to spadek o 8.1%, przy czym rynek ODM obniżył się o 7.6%, a rynek EMS o 8.2%. Według szacunków NVR, rynek ODM stanowi obecnie 19.3% całości rynku CM a jego udział od roku 2017 stopniowo się zmniejsza (w roku 2017 było to 22.3%). 

Według analityków NVR, spadek rynku to reakcja na nadwyżkę sprzedaży i nadmierne zapasy na rynkach sprzętu telekomunikacyjnego i komputerowego. Konsumenci wyczerpali obecnie zapasy z 2022 roku, kiedy to pojawiło się dodatkowe zapotrzebowanie na moc obliczeniową, napędzane również sprzedażą tanich komputerów stacjonarnych i smartfonów. Popyt na te produkty powrócił dopiero w I półroczu 2024. Pomimo odnotowanego w 2023 roku spadku, analitycy NVR szacują, że w perspektywie do roku 2028, rynek będzie wzrastał w średnim tempie 4,6% rocznie. Oznacza to, że na koniec okresu prognozy rynek CM osiągnie wartość produkcji wynoszącą prawie 800 000 mln USD.

Tabela 1: Wielkość rynku CM od roku 2017 do 2028 [mln USD]. 

Rynek CM jest stymulowany głównie przez ożywiony popyt na rynkach przemysłowym, motoryzacyjnym, lotniczym/wojskowym i medycznym. Oczekuje się, że popyt na komputery stacjonarne będzie spadać przez następne pięć lat, natomiast popyt na notebooki wzrośnie ponownie po 2024 roku. Cała branża komputerowa (w tym serwery i stacje robocze) odnotuje powrót do wzrostu w ciągu najbliższych czterech lat lat. Rynek środków transportu będzie zachowywał się nieregularnie, w zależności od sukcesu pojazdów elektrycznych, których sukces wciąż wydaje się nieunikniony, jednak znajduje się pod silnym wpływem nadpodaży.

Na Wykresie 1 porównano światowy rynek CM według segmentów branżowych w latach 2023 i 2028. Zarówno firmy EMS, jak i ODM odnotują największy wzrost zamówień za strony rynków elektroniki przemysłowej i motoryzacyjnej. W szczególności, firmy z branży EMS odnotują silny wzrost na rynkach przemysłowym i medycznym, podczas gdy ODM powrócą do fazy wzrostu na rynkach infrastruktury sieci komórkowej, systemów pamięci masowej oraz urządzeń inteligentnego domu, urządzeń przenośnych i sprzętu A/V.

Wykres 1: Struktura branżowa rynku CM w latach 2023 oraz 2028.

Największym rynkiem pod względem przychodów jest segment komunikacyjny, w którym dominują smartfony, przekraczając wartość rynku komputerów. Rynek komputerowy zawsze jednak będzie odnotowywał wzrost napędzany modernizacjami i nowymi rozwiązaniami, takimi jak generatywna sztuczna inteligencja, która wymaga większej mocy obliczeniowej i zasobów pamięci. Rynek elektroniki konsumenckiej zajmuje trzecie miejsce i jest podtrzymywany przez duży popyt na telewizory i monitory cyfrowe. Czwarte miejsce pod względem wielkości zajmuje rynek przemysłowy, za nim plasują się segmenty motoryzacyjny i lotniczy/obronny, transportu oraz sprzętu medycznego. Łącznie te segmenty rynku montażu produktów elektronicznych wygenerowały około 1,3 biliona USD przychodów i w okresie objętym prognozą wzrosną do 1,5 biliona USD.

Ogólnie rzecz biorąc, firmy EMS będą rozwijać produkcję urządzeń o dużej złożoności technologicznej oraz w produktach wymagających produkcji Low Volume / High Mix. ODM tradycyjnie przodują w wytwarzaniu produktów masowych, takich jak płyty główne, monitory, urządzenia przenośne i elektronika użytkowa.

W Tabeli 2 przedstawiono dziesięć największych firm EMS pod względem przychodów za rok 2023. Foxconn utrzymał swoją niezwykłą dominację w branży EMS, wyprzedzając swojego najbliższego konkurenta, Pegatron, prawie pięciokrotnie. W roku 2023, dziesięć największych firm branży odpowiadało za 71,6% całkowitych przychodów branży (2022: 74,0%). 

Tabela 2: TOP10 największych firm EMS w roku 2023 [mln USD].

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!

Zdjęcie tytułowe: InterPhone Service