Montaż

Świadomy wybór – lakierowanie czy zalewanie?

Zabezpieczenie obwodu można wykonać w procesie lakierowania lub zalewania i pełnej hermetyzacji żywicą i zawsze istnieje pytanie: co jest lepsze dla mojej aplikacji, wykonanie zabezpieczenia cienką powłoką czy zalanie żywicą?

Świadomy wybór coraz szerszy

Projekt PCB, zastosowane komponenty, obudowa i przewidywane warunki użytkowania to główne czynniki przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu żywicy lub lakieru. Jak wspominano wcześniej, jeśli obudowa zapewnia już podstawową ochronę płytki, wówczas powłoka stanowi ochronę wtórną w przypadkach gdy obudowa zostanie uszkodzona lub przemoknie. Może ona również chronić przed wysoką wilgotnością i kondensacją wewnątrz obudowy.

Często żywice pełnią niejako funkcję obudowy, a więc stanowią już podstawową ochronę i w związku z tym oczekuje się od nich odporności na wszelkie potencjalne zanieczyszczenia czy fizyczne oddziaływanie, jakie może mieć miejsce w czasie użytkowania urządzenia. Żywice często stosowane są w elektronice wysokich napięć czy elektronice pracującej w warunkach wybuchowych, co zapobiega powstawaniu przebić elektrycznych.

Prawidłowo zaprojektowana płytka oraz obudowa powinny zapewnić, iż zarówno lakierowanie jak i zalewanie żywicą mogą być szybkim i efektywnym procesem – efektywnym zarówno pod względem czasu niezbędnego na sam proces aplikacji, jak i zużycia niezbędnego materiału.

Jednak – aby uczynić Wasz wybór nieco bardziej skomplikowanym – należy wspomnieć, iż na rynek wprowadzono w ostatnim czasie powłoki dwuskładnikowe, przeznaczone do conformal coating’u (przykładem są wyroby Electrolube). Tworzą one powłoki 200-400 mikronów (0.2 – 0.4 milimetrów) i są przystosowane do dozowania w urządzeniach do conformal coatingu. Łączą one zalety obu omawianych wcześniej grup oraz minimalizują wiele ich wad.

Wspomniane powłoki 2K do lakierowania udowodniły swoją dużą przydatność do aplikacji działających w warunkach wysokiej kondensacji. Do niedawna, testy przeprowadzone w komorach środowiskowych symulujących warunki wysokiej kondensacji, wskazywały iż materiałem uzyskującym najwyższy stopień ochrony i najmniejszą zmienność ich właściwości w czasie kondensacji są żywice uretanowe. Jednak porównanie pomiędzy omawianymi żywicami oraz powłokami 2K nie wskazało na znaczną różnicę właściwości ochronnych, pomimo ogromnych różnic w grubości warstwy. Warstwy utworzone przez pokrycia 2K do conformal coatingu są dziesięć razy cieńsze, a wyniki są nieomal identyczne.

Powłoki 2K do lakierowania mogą tworzyć też grubsze warstwy w porównaniu do standardowych powłok, bez ryzyka efektu spękania. Mogą być łatwo aplikowane za pomocą sprzętu do conformal coatingu, a ich właściwości plasują je gdzieś pomiędzy konwencjonalnymi powłokami a żywicami. 

Źródło: Electrolube

Artykuł opublikowano we współpracy z firmą Semicon

Konsultacje i korekta polskiej wersji językowej Piotr Ratuszny (pratuszny@semicon.com.pl)

Poprzednia
Strona: 4/4