Test: wpływ naprężenia szablonu na jakość procesu drukowania past lutowniczych
Artykuł omawia wpływ sposobu mocowania szablonów w ramach o podwyższonej sile naciągu na zróżnicowanie depozytu pasty.
Porównując różnice w przypadku ram o standardowej i podwyższonej sile naciągu, są one tym większe w każdym kierunku, im cieńszy był szablon. ‘Zasięg’ w przypadku ram o podwyższonej sile naciągu jest w miarę stały, natomiast w przypadku ram standardowych, rozrzut rośnie wraz ze zmniejszaniem się grubości szablonu. Zjawisko to wymaga dalszych badań, które mogły by dać odpowiedź na pytania:
- Czy ramy o wyższej sile naciągu (HT) zapobiegają odkształcaniu się szablonów wykonanych z cieńszych arkuszy podczas przebiegu rakli?
- Czy wpływa to na precyzję nadruku?
Rysunek 13: Rozrzut nadruku w osi X/Y, nadruk 500μm2, szablon 80μm dla standardowej i podwyższonej sile naciągu.
Rysunek 14: Rozrzut nadruku w osi X/Y, nadruk 500μm2, szablon 100μm dla standardowej i podwyższonej sile naciągu.
Rysunek 14: Rozrzut nadruku w osi X/Y, nadruk przez otwór 500μm2, szablon 130μm dla standardowej i podwyższonej sily naciągu.
Generalne wnioski
Testując kombinacje ram o standardowej i podwyższonej sile naciągu (HT), różnej grubości szablony, dwa wzory płytek, różne powierzchnie nadruku (250/300/500μm2), dwa typy drukarek i SPI, stwierdzono, iż zwiększenie siły naciągu w pewnych sytuacjach potencjalnie redukuje zmienność nadruku pasty, jednak nie dzieje się tak zawsze.
- Można stwierdzić, iż zastosowanie ram o podwyższonej sile naciągu nie wpływa negatywnie na proces nadruku i oferuje potencjał do jego poprawy
- W jednym z testów, możliwa była identyfikacja różnic, mających istotne znaczenie dla poprawy jakości procesu nadruku, w przypadku druku pasty pod elementy o krytycznie małej powierzchni. Ma to też swoje potwierdzenie w relacjach klientów, oczekujących systemów o podwyższonej sile naciągu.
- Rezultaty testów potwierdzają wpływ naprężenia szablonu na pozycjonowanie nadruku, zwłaszcza w przypadku cienkich szablonów.
Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy © MacDermid Alpha
Tytuł oryginału: The Effect of Higher Stencil Tension on Printing Performance
Polska wersja językowa artykułu została opracowana we współpracy z firmą Lenz. Podziękowania za pracę nad ostatecznym kształtem tekstu dla Franciszka Gorola oraz Grzegorza Kluski.